چرا جوجه غذا نمی خورد؟ مشکل از کجاست؟

,

بررسی این موضوع که چرا جوجه غذا نمی خورد؟

شاید این سوال در ذهن بسیاری از پرورش‌دهندگان جوجه به وجود آمده باشد که چرا جوجه غذا نمی‌خورد؟ غذا نخوردن جوجه علل مختلفی می‌تواند داشته باشد و از طرفی مشکلات زیادی را ممکن است برای جوجه‌ها و پرورش‌دهندگان جوجه به وجود بیاورد. بدین‌ترتیب نیاز است به محض مشاهده چنین موضوعی در جوجه‌ها، ابتدا علت به وجود آمدن این مشکل را از بین برده و سپس اقدام به بهبود وضعیت جوجه جهت بهتر شدن اشتهای جوجه‌ها و تغذیه مناسب آن‌ها کرد.

غذا نخوردن جوجه ممکن است در ظاهر یک مشکل پیش پا افتاده باشد و بدون هیچ گونه اقدامی هم در برخی مواقع برطرف شده و دوباره اشتهای جوجه باز می‌گردد. اما در اغلب موارد بی‌اشتهایی و کم میل بودن جوجه‌ها نسبت به غذا نشانه‌ای از بروز یک بیماری است. بدین ترتیب به محض مشاهده چنین مشکلی در جوجه‌ها باید با دامپزشک و یا افرادی که تجربه بالایی در حوزه پرورش جوجه دارند، مشورت شود. این مشورت می‌تواند کمک کند تا علت بی‌اشتهایی مشخص شده و راهی برای درمان آن نیز پیدا شود.

عوامل موثر در بی اشتهایی جوجه‌ها

عدم تامین غذای مورد علاقه جوجه‌ها

یکی از عوامل پیش پا افتاده‌ای که می‌تواند منجر به کم اشتهایی جوجه‌ها و به وجود آمدن سوالاتی مثل چرا جوجه غذا نمی‌خورد؟ شود، عدم تامین غذای مورد علاقه و مناسب برای جوجه‌ها است. دان پلت شده با فرمولاسیون مناسب می‌تواند بهترین گزینه برای جوجه‌ها باشد. البته در انتخاب شرکت تولیدکننده دان مخصوص جوجه‌ها نیز دقت بیشتری داشته باشید.

استرس

هر وقت با این سوال مواجه شدید که چرا جوجه غذا نمی‌خورد؟ بهتر است قبل از هر چیزی استرس جوجه‌ها بررسی شود. استرس خطرناک‌ترین موضوعی است که جوجه‌ها را تهدید می‌کند. داشتن استرس می‌تواند عملکرد ارگان‌های مختلف بدن جوجه‌ها را دچار اختلال کند و این موضوع باعث می‌شود تا اشتهای جوجه‌ها از بین برود و در صورتی که این مشکل برطرف نشود، مرگ‌ومیر جوجه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

استفاده طولانی مدت از یک نوع غذا

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند منجر به بی‌اشتهایی جوجه‌ها و مطرح شدن سوال چرا جوجه غذا نمی‌خورد؟ شود، استفاده طولانی مدت از یک جیره غذایی است. معمولاً جوجه‌ها نیاز دارند هر چند وقت یک بار تغذیه متفاوتی داشته باشند تا از این طریق بتوانند اشتهای خود به غذای اصلی را حفظ کنند. برای مثال هر چند وقت یک بار استفاده از گیاهان مختلف می‌تواند هم به تامین نیازهای بدن آنها کمک کند و هم از بی‌اشتهایی نسبت به غذای اصلی جلوگیری می‌کند.

اختلالات عصبی

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای جوجه‌ها به وجود آید و اشتهای آن‌ها را از بین ببرد، اختلالات عصبی است. مشکلات عصبی ممکن است مربوط به زمانی باشد که در داخل تخم بوده و یا بعد از تولد به وجود آید. اختلالات عصبی از جمله مشکلاتی است که رفع آن کمی مشکل بوده و احتمال دارد نتوان به آسانی این اختلال را برطرف کرد.

کم اشتهایی جوجه‌ها

مشکلات تنفسی

دستگاه تنفسی جوجه‌ها بسیار حساس است، بدین‌ترتیب در محیطی بسیار تمیز و دارای هوای سالم و تهویه مناسب باید نگهداری شوند. در صورتی که نکات مربوطه رعایت نشوند، ممکن است اختلالاتی در دستگاه تنفسی جوجه‌ها به وجود آید. جوجه‌ها معمولاً حساسیت بسیار بالایی دارند و اختلال در دستگاه تنفسی ممکن است منجر به افزایش مرگ‌ومیر جوجه‌ها شود. بدین‌ترتیب سوال چرا جوجه غذا نمی‌خورد؟ می‌تواند یک سوال بسیار مهم باشد و نیاز است تا سریع اقدامات لازم برای مشخص شدن دلیل بی‌اشتهایی جوجه انجام شوند.

التهاب در دستگاه گوارش

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است باعث مطرح شدن سوال چرا جوجه غذا نمی‌خورد؟ از سوی پرورش دهندگان جوجه شود، التهاب در دستگاه گوارش جوجه‌ها است. معمولا جوجه دستگاه گوارش بسیار حساسی دارند و هر گونه اختلالی در دستگاه گوارش می‌تواند مشکلات جدی برای جوجه به وجود آورد. رفع سریع مشکل التهاب در دستگاه گوارش می تواند منجر به بهبود اشتهای جوجه ها و جلوگیری از مرگ و میر آنها شود.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص پرورش طیور با شماره ۲۳۹۵ ۳۱۴ ۰۹۱۱ تماس بگیرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.