, ,

علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ چیست؟

بررسی علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ

به صدایی که جوجه مرغ تولید می کند، جیک جیک می گویند. این صدا می تواند نشانه ای برای تشخیص سلامتی یا بیماری جوجه ها باشد. البته چنین کاری نیاز به تجربه کافی دارد، زیرا افرادی که تجربه زیادی در امر پرورش جوجه ندارند، متوجه کم و یا زیاد شدن جیک جیک جوجه ها نمی شوند. در این مطلب قصد داریم به طور مفصل علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ و همچنین علت کم شدن جیک جیک مرغ را بررسی کنیم تا افرادی که پرورش جوجه مرغ را آغاز می کنند، بتوانند در هنگام مواجه شدن با چنین مسائلی، اقدامات لازم را انجام دهند.

بررسی علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ باعث می شود تا متوجه شویم که چه مواردی می توانند موجب کم و زیاد شدن جیک جیک جوجه ها شوند. بدین ترتیب می توان از به وجود آمدن چنین مشکلاتی پیشگیری کرده و یا در هنگام بروز چنین مشکلاتی، اقدامات لازم برای رفع مشکل را انجام داد. جیک جیک جوجه ها گاهی اوقات به صورت پیوسته بوده و در بعضی مواقع با مکث کوتاهی همراه است.

معمولا زمانی که احساس خطر می کنند و در شرایط نرمال نیستند، مکث بسیار کوتاهی بین جیک جیک آنها بوده و ممکن است گمان کنید که پیوسته در حال جیک جیک می باشند. در چنین حالتی می توان گفت که جیک جیک جوجه ها زیاد شده است. در برخی مواقع نیز مکث از حالت طبیعی بیشتر شده و فاصله جیک جیک کردن جوجه ها زیاد می شود، در چنین حالتی می توان گفت که جیک جیک جوجه ها کم شده است. در هر دو صورت باید علت بررسی شده و اقدامات لازم برای رفع مشکل به وجود آمده انجام شوند.

علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ چیست؟

اگر بخواهیم به بررسی علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ بپردازیم، موارد زیادی را می توان به عنوان دلیلی برای جیک جیک زیاد جوجه مرغ معرفی کرد، اما در اینجا قصد داریم به مهمترین و شایع ترین علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ بپردازیم. استرس موضوعی است که می تواند منجر به زیاد شدن جیک جیک جوجه ها شود. استرس به دلایل مختلفی در جوجه مرغ به وجود می آید. برای مثال اگر آب یا غذا به مقدار کافی در اختیار جوجه ها قرار نگیرد، شاهد افزایش جیک جیک جوجه ها خواهیم بود. در چنین مواقعی با تامین آب و غذای کافی برای جوجه ها، می توان استرس به وجود آمده را از بین برده تا جیک جیک جوجه ها نیز به حد نرمال برسد.

موضوع بعدی که باید به آن اشاره شود، احساس خطر می باشد. هر گاه جوجه ها امنیت کافی نداشته باشند و خطری را در کمین خود احساس کنند، بیشتر از حالت نرمال جیک جیک می کنند. وجود حیوانات و یا انسان ها می تواند احساس خطر را در جوجه ها بیشتر کرده و این موضوع تا حدودی باعث می شود جوجه ها امنیت کافی نداشته باشند و شروع به جیک جیک زیاد بکنند.

جیک جیک زیاد جوجه مرغ

علت جیک جیک کم جوجه ها چیست؟

در نقطه مقابل جیک جیک زیاد جوجه ها، جیک جیک کم جوجه ها قرار دارد. معمولا شایع ترین علتی که باعث می شود جوجه ها کمتر از حالت عادی جیک جیک کنند، بیماری است، بدین ترتیب در صورتی که با این مشکل در جوجه مرغ مواجه شدید، بهتر است سریع موضوع را به یک دامپزشک اطلاع داده تا اقدام به بررسی علت موضوع بکند. دامپزشک با تهیه داروی مناسب برای هر بیماری می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده را از بین ببرد.

جیک جیک کم جوجه ها درست مثل جیک جیک زیاد جوجه ها می تواند مشکل آفرین باشد.بدین ترتیب هم در هنگام مشاهده جیک جیک زیاد و هم در هنگام مشاهده جیک جیک کم جوجه ها بهتر است سریع اقدامات لازم را انجام دهیم تا شاهد مرگ و میر جوجه ها نباشیم. با توجه به افزایش هزینه های پرورش جوجه، مرگ و میر آنها می تواند مشکلات بزرگ اقتصادی را برای پرورش دهندگان به وجود آورد. شرکت رویان طیور یکی از بزرگترین تولید کنندگان و توزیع کنندگان جوجه در داخل کشور بوده که می تواند در هر نقطه از کشور جوجه مورد نیاز مشتریان را تامین کند. کارشناسان این شرکت می توانند در رابطه با علت جیک جیک زیاد جوجه مرغ و یا کم بودن جیک جیک جوجه مرغ اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار مشتریان قرار دهند.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

24 پاسخ
 1. احمد
  احمد گفته:

  سلام من ۴ تا جوجه رنگی دارم ۵ روزشونه ولی الان یکیشون بی حاله همش ایستاده و جیک جیک میکنه لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 2. شادن
  شادن گفته:

  سلام من دوتا جوجه محلی داشتم یکی از اون ها مرد الان اون یدونه که مونده همش پیش منه و از توی بغلم بیرون نمیاد و خیلی خیلی جیک جیک میکنه من باید چه کاری براش انجام بدم؟

  پاسخ
  • جوجه
   جوجه گفته:

   ای جانم منم پارسال همین موقع دو تا جوجه ناز خریدم
   یکیشون مرد اون یکی دیگه افسردگی گرفت همش میومد بغلم😢😢

   پاسخ
  • HamHam
   HamHam گفته:

   دلیلش فهمیدی به منم بگو یکی از جوجه های منم مرد الان دوتان مرغه همش میخواد بیاد بغلم بخوابه و همیش جیک جیک میکنه طوری که من وقتی میخوام بخوابم میرم پیشش گریه میکنم میگم جون عمت بخواب بزار بخوابیم🥸🥲😂

   پاسخ
 3. Sahar
  Sahar گفته:

  سلام
  من یه جوجه گرفتم بعد از یک روز خیلی جیک جیک میکرد دیدم روی نافش یه چیزی هست خون بود خشکیده بود و به طرز عجیبی شکل گرفته بود من اون رو با رعایت درست ازش جدا کردم ولی بازم حالش خوب نیست همش میخابه یا کلش تند تند تکون میخوره مثل اینکه تشنج کنه
  میگید چیکار کنم خیلی نگرانشم

  پاسخ
 4. امیرحسین
  امیرحسین گفته:

  میخواستم بدونم اگه تنها باشه هم صدا میده چون وقتی میزارمش تو کارتون خیلی صدا میده ولی میاد کنار یکی بی صداس

  پاسخ
 5. شایان
  شایان گفته:

  سلام من یک جوجه دارم خودم از دستگاه جوجه کشی درش آوردم وقتی من پیشش نیستم از سبد میاد بیرون دنبال من چکار کنم تا وابسته نشه

  پاسخ
 6. fateme
  fateme گفته:

  من، انقدر دلم برای جوجه ها میسوزه کباب میشه دلم 🥺🥺😓😓 اونا احساس دارن میفهمن چرا باید بخورنشون چرا خدا نامرده🥺😓

  پاسخ
 7. محمد
  محمد گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ده روز پیش چند تا جوجه خریدم الان یکیشون شبا خیلی زیاد جیک جیک می‌کنه و موقع راه رفتن هم تلو تلو میخوره انگار نمیتونه پاهاشو جمع کنه و بشینه .. لطفاً راهنماییم کنید مشکلش چیه باید چیکار کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.