منظور از محصولات ارگانیک چیست؟

,
مزایای محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک به محصولاتی اطلاق می شود که در پروسه پرورش از هیچ نوع مواد شیمیایی برای پرورش آنها استفاده نشده باشد. مثلا برای پرورش مرغ ارگانیک باید از آب سالم و دانه سالم استفاده شده و علاوه بر این ها شرایط و آب و هوای پرورش نیز طبیعی و مناسب باشد. بدین ترتیب گوشت و یا تخم مرغ تولید شده را می توان جزء محصولات ارگانیک محسوب کرد.

محصولات ارگانیک معمولا ممکن است با هزینه بالاتری نسبت به سایر محصولات تولید شوند، اما این موضوع در برابر سلامتی شاید ارزش چندانی نداشته باشد. زیرا هزینه هایی که برای درمان بیماری ها نیاز بوده، بسیار بیشتر از هزینه ای است که باید برای خرید محصولات ارگانیک پرداخت شود. بدین ترتیب معمولا در بازار محصولات ارگانیک بسیار راحت تر و سریع تر به فروش می رسند.

این موضوع باعث شده تا افراد زیادی پرورش مرغ بومی با نژادهای گوشتی و تخمگذار را به صورت جدی دنبال نمایند. زیرا پرورش مرغ بومی در مناطق روستایی، باعث می شود تا گوشت و تخم مرغ کاملا ارگانیک تولید شود. فروش این محصولات ارگانیک در بازار بسیار راحت تر بوده، زیرا معمولا اغلب مصرف کنندگان به دنبال محصولات ارگانیک می باشند. این موضوع باعث شده تا پرورش مرغ و خروس بومی در سال های اخیر رونق بسیار بیشتری داشته باشد.

محصولات ارگانیک معمولا از نظر بهداشتی در بهترین شرایط ممکن قرار دارند، از این رو هر روز افراد بیشتری به سمت این محصولات گرایش پیدا می کند. مصرف محصولات ارگانیک باعث می شود تا بسیاری از بیماری ها از بین برود، زیرا اغلب بیماری ها به خاطر مصرف محصولاتی بوده که با استفاده از مواد شیمیایی تهیه و تولید می شود. مرغ ارگانیک یکی از بهترین و پر مصرف ترین محصولات ارگانیک به شمار می رود، که اغلب این واژه برای مرغ بومی یا محلی به کار می رود. زیرا در کمتر مواردی مرغ های صنعتی به صورت ارگانیک پرورش می یابند.

مزایای محصولات ارگانیک

تفاوت مرغ سبز و مرغ ارگانیک

بسیاری از افراد ممکن است این موضوع را به خوبی درک نکرده باشند، که تفاوت مرغ سبز با مرغ ارگانیک چیست؟ مرغ سبز به مرغ هایی گفته می شود که شرایط پرورشی آنها مرغداری های صنعتی بوده، با این تفاوت که آنتی بیوتیک در پرورش آنها نقشی نداشته و از هیچ نو آنتی بیوتیکی برای پرورش آنها استفاده نمی شود. این در حالی است که در پرورش مرغ ارگانیک علاوه بر استفاده نکردن از آنتی بیوتیک، شرایط آب و هوایی و غیره نیز متفاوت می باشد.

بدین ترتیب می‌توان شرایط پرورش مرغ‌های بومی را بهترین شرایط برای پرورش مرغ ارگانیک دانست. می‌توان به این نتیجه رسید که مرغ، خروس و تخم مرغ بومی را می توان از جمله محصولات ارگانیک موجود در بازار دانست.

این موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد مصرف گوشت های صنعتی را ترک کرده و به سمت مصرف گوشت و تخم مرغ بومی گرایش پیدا کرده اند. زیرا گوشت و تخم مرغ از جمله محصولاتی به شمار می روند که در سبد غذایی همه افراد وجود داشته و به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. بدین ترتیب ارگانیک بودن محصولاتی مانند گوشت و تخم مرغ می تواند در سلامتی تاثیر بسزایی داشته باشد.

مزایای محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک می توانند نقش بسزایی در سلامتی مصرف کنندگان داشته باشند، زیرا محصولاتی که به صورت غیر ارگانیک تهیه و تولید شده اند، ممکن است باعث بروز حساسیت هایی در بدن و یا بروز مشکلات گوارشی شوند. این در حالی است که محصولات ارگانیک از جمله مرغ و تخم مرغ بومی بسیار سالم بوده و هیچ گونه مشکلی نیز برای مصرف کننده به وجود نخواهد آورد. از طرفی طعم و بومی محصولات ارگانیک نیز بسیار بهتر از محصولاتی بوده که به صورت غیر ارگانیک تهیه و تولید می شوند.

تفاوت مرغ سبز و مرغ ارگانیک

موضوعاتی که بیان شده باعث شده تا آینده بازار ایران به سمت محصولات ارگانیک برود و روز به روز محصولات ارگانیک ارزشمند تر و استقبال از آنها بیشتر شود. این موضوع باعث می شود تا بازار محصولات غیر ارگانیک نیز هر روز سرد تر شده و در آینده با افت محسوسی مواجه شود. بدین ترتیب تولید کنندگان برای حفظ جایگاه خود باید تلاش کنند که هر چه زودتر تولید محصولات ارگانیک را افزایش داده و از تولید محصولات غیر ارگانیک کم کنند. در غیر اینصورت در آینده ای نه چندان دور، به طور طبیعی از دور رقابت خارج می شوند.

گردآورندگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.