وزن کشی جوجه

در هر مرحله تنها مختص همان مرحله می‌باشد.برای مثال، توسعه و تکامل سیستم ایمنیت و دستگاه گوارش طی ۶هفته اول زندگی جوجه اتفاق می‌افتد. لذا چناچه این سیستم‌ها در این مرحله دچار ضعف و یا اختلال شوند برای همیشه ضعیف خواهند ماند.

رشد و نمو اسکلت تا ۱۲ الی ۱۳ هفتگی کامل می‌شود. در این زمان صفحات رشد استخوان‌های طویل اهکی شده و دیگر هیچ افزایشی در اندازه استخوان اتفاق نمی‌افتد. به طوریکه وقوع رشد جبرانی پس از این مرحله نیز اندازه اسکلت را افزایش نخواهد داد. بنابراین، اندازه اسکلت که مرغ تخم‌گذار طی دوران تخم‌گذاری کلسیم مورد نیاز خود جهت تشکیل پوسته تخم مرغ را از آن بدست می‌آورد، طی دوران پرورش تعیین یا پایه‌گذاری می‌شود.

عوامل موثر در رشد پولت عبارتند از:

 1. تغذیه
 2. سن در زمان نوک چینی
 3. فضای بستر یا قفس
 4. فضای دانخوری
 5. فضای آبخوری
 6. درجه حرارت محیط

اهمیت یکنواختی هر یک از پرندگان در یک گله به اندازه میانگین وزن یک هدف می‌باشد. منظور از یکنواختی قرار گرفتن ۸۰% پرندگان در دامنه وزنی ۱۰% بالاتر یا پایین تر از میانگین وزن گله می باشد. یکنواختی خوب جهت تغذیه صحیح و مدیریت گله مهم می‌باشد به طوریکه اگر گله‌ای یکنواختی ضعیف و همچنین دارای تعداد زیادی پرنده با وزن پایین باشد، مراقبت از پرندگان کم وزن و یا ایجاد سازش بین آنها و سایر پرندگان در سطح گله خیلی مشکل خواهد بود.

دلایل یکنواختی ضعیف عبارتند از:

 1. بیماری‌ها، از قبیل کوکسیدیوز یا گامبررو
 2. تراکم بیش از حد که موجب رقابت در دانخوری‌ها و آبخوری می‌شود.
 3. مدیریت تغذیه ناکافی و نامناسب
 4. استرس ناشی از روش واکسیناسیون ضعیف و نامناسب
 5. روش نوک‌چینی ضعیف و نامناسب

گرد آورندگان: تیم پرورش رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.