علت استفاده از آنتی بیوتیک برای پرندگان

آنتی بیوتیک ها نوعی دارو به شمار می‌روند که می‌توانند از رشد میکروارگانیسم‌ها و همچنین باکتری‌ها جلوگیری کنند. معمولا بیماری‌های بسیار زیادی در پرندگان وجود دارد، به همین خاطر نیاز به آنتی بیوتیک یک امر کاملا طبیعی است و بدون استفاده از آنتی بیوتیک برای پرندگان، احتمال افزایش میزان مرگ و میر در گله به شدت افزایش می‌یابد. از این رو آشنایی با آنتی بیوتیک‌ها و نحوه استفاده از آنها دارای ارزش و اهمیت بسیار زیادی است که پرورش دهندگان انواع پرندگان باید از آن اطلاع داشته باشند.

قطعا هر پرورش دهنده پرنده به دنبال حفظ سلامت پرندگان و جلوگیری از مرگ و میر آنها است، زیرا با شروع بیماری و افزایش مرگ و میر در گله، سود دهی کار آنها نیز کمتر می‌شود و گاهی اوقات اگر سریع با بیماری مقابله نشود، ممکن است منجر به ضررو زیان نیز بشود. این موضوع باعث شده تا با توجه به تعداد پرندگان، مقدار مناسبی آنتی بیوتیک در هر واحد پرورش طیور وجود داشته باشد تا در مواقعی که نیاز پیدا می‌شود، بتوان از آنها برای کنترل و یا پیشگیری از بیماری استفاده کرد.

چگونه از انواع آنتی بیوتیک برای پرندگان استفاده کنیم؟

استفاده از آنتی بیوتیک برای انواع پرندگان کار ساده ای به نظر می‌رسد و مشکلی برای این کار وجود ندارد. البته این موضوع که چه مقدار آنتی بیوتیک برای پرندگان مورد نیاز است و چگونه باید از انواع آنتی بیوتیک استفاده کنیم، مطرح می‌شود. به ور معمول استفاده از آنتی بیوتیک در آب گزینه ای بسیار مناسب به شمار میرود. در این روش به راحتی می‌توان دز مصرفی به ازای هر پرنده را کنترل کرد. از طرفی دیگر معمولا پرندگان نیز بسیار راحت‌تر می‌توانند آنتی بیوتیک مورد نیاز بدن خود را دریافت نمایند.

به طور معمول محاسبه دز مصرفی آنتی بیوتیک به ازای هر کیلوگرم وزن پرنده محاسبه می‌شود. بدین ترتیب دامپزشک باید مشخص کند که به ازای هر کیلوگرم وزن پرنده، چند میلی گرم آنتی بیوتیک مورد نیاز است. کیفیت و کارایی این روش درمانی، وابستگی زیادی به تعیین دقیق میزان مصرف و استفاده صحیح از آنتی بیوتیک دارد. از این رو بهتر است با یک دامپزشک همکاری داشته و انتخاب آنتی بیوتیک، روشو میزان مصرف را به وی بسپاریم تا بتوانیم عملکرد موفق تری در پرورش انواع پرندگان داشته باشیم.

درباره اهمیت استفاده از واکسن برای انواع مرغ بومی چی می‌دونی؟

معرفی دو نوع آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک‌های بسیار زیادی را می‌توان پیدا کرد که برای پرندگان قابل استفاده بوده و به پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف کمک می‌کنند. در این مطلب قصد داریم به معرفی دو نوع از بهترین آنتی بیوتیک‌های موجود در بازار برای برای پرندگان بپردازیم تا همه افراد با آنها آشنایی نسبی پیدا کنند و بتوانند در صورت نیاز از آنها استفاده نمایند.

نئومایسین ۲۰ %

نئومایسین ۲۰ % به شکل محلول دارویی تولید و روانه بازار شده است. هر میلی لیتر از این محلول حاوی ۲۰۰ میلی گرم نئومایسین سولفات است. این محصول از خانواده آمینوگلیکوزیدها بوده و بی ارتباط با باکتریسیدها نیز نمی‌باشد. این آنتی بیوتیک هم در پرندگان و هم در حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا برای جوجه‌های گوشتی و تخمگذار و همچنین برای بوقلمون‌ها از نئومایسین ۲۰ % استفاده می‌شود. در بوقلمون‌های برای بهبود بیماری تاج آبی از این آنتی بیوتیک استفاده می‌شود. در سایر طیور نیز به منظور بهبود آنتریت‌های باکتریایی و آنتریت توام با CRD از این آنتی بیوتیک استفاده می‌شود.

اکسی تتراسایکلین

این محصول به صورت پودر محلول در آب تولید و روانه بازار شده است. اکسی تتراسایکلین به راحتی می‌تواند از رشد انواع باکتری‌ها جلوگیری کند. از جمله موارد مصرف این محصول می‌توان به وبا در طیور، سینوویت عفونی، اسهال ناشی از عفونت دستگاه گوارش اشاره کرد. در بوقلمون‌ها نیز برای برای درمان تاج آبی از اکسی تتراسایکلین استفاده می‌شود. این آنتی بیوتیک برای طیور تخمگذار گزینه مناسبی نیست.

نحوه تهیه انواع آنتی بیوتیک برای پرندگان

برای اینکه بتوان انواع مختلف آنتی بیوتیک برای پرندگان را پس از دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان مربوطه خریداری کرد، می‌توان شرکت رویان طیور را انتخاب کرد. این شرکت علاوه بر فروش جوجه یکروزه، نیمچه و مرغ، محصولات مورد نیاز پرورش دهندگان مانند انواع مولتی ویتامین، آنتی بیوتیک و… را نیز عرضه می‌کن تا مشتریان بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری این محصولات را تهیه نمایند.

گردآورندان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.