, ,

توضیحاتی در مورد مرغ دورگ رنگی

تولید مرغ دورگ

مرغ دورگ رنگی یکی از بهترین و پر کاربرد ترین نمونه از نژادهای مرغ بومی در سال های اخیر در ایران به شمار می رود. این نوع از مرغ ها نه وارداتی بوده و نه بومی ایران هستند، بلکه از طلاقی نژادهای رنگی وارداتی و نژادهای اصیل ایران تولید شده اند. مرغ دورگ رنگی معمولا برخی از خصوصیات نژاد وارداتی رنگی و بعضی از ویژگی های مرغ اصیل ایرانی را دارد. بدین ترتیب می تواند گزینه ای بسیار مناسب و مقرون به صرفه باشد.

مرغ دورگ رنگی اگر به صورت اصولی و استاندارد تولید شده باشد، ممکن است از نظر ظاهری نیز شباهت هایی به مرغ وارداتی رنگی داشته باشد. اما معمولا در سال های اخیر با توجه به اینکه تولید مرغ دورگ به صورت غیر استاندارد انجام می شود، در اغلب موارد مرغ دورگ هیچ گونه شباهتی به مرغ هایی که وارداتی بوده و از تلاقی آنها با نژادهای اصیل ایرانی تولید شده اند، ندارند. مرغ دورگ رنگی توانسته است بزرگترین مشکل مرغ های اصیل ایرانی که تولید تخم مرغ با تعداد کم بوده را برطرف نماید.

مرغ دورگ رنگی
مرغ دورگ رنگی

هدف از تولید و پرورش مرغ دورگ رنگی

مرغ دورگ رنگی معمولا دارای ویژگی های بسیار زیادی بوده که برخی از آنها را مدیون مرغ اصیل ایرانی بوده و برخی دیگر را نیز از مرغ وارداتی پر تولید به دست آورده است. از این رو معمولا پرورش چنین مرغ هایی می تواند مزیت های فراوانی را به همراه داشته باشد. مرغ دورگ رنگی معمولا وزن گیری بسیار مناسبی دارد، این ویژگی را از مرغ های اصیل ایرانی دریافت کرده است. بدینترتیب برخی از پرورش دهندگان ممکن است به منظور تولید گوشت محلی نژاد دورگ رنگی را انتخاب کرده و نسبت به پرورش آن اقدام نمایند.

مرغ دورگ رنگی دارای قابلیت تخمگذاری بسیار مناسبی بوده، زیرا معمولا نژاد وارداتی که برای تولید مرغ دورگ مورد استفاده قرار می گیرد، پر تولید می باشد. مرغ دورگ معمولا اگر دارای خلوص نژادی مناسب بوده و شرایط ایده آل برای پرورش آنها فراهم شود، در سال بالغ بر ۲۳۰ عدد تخم مرغ تولید می کند. این خاصیت باعث شده تا برخی از پرورش دهندگان مرغ بومی تخمگذار نژاد های دورگ رنگی را به سایر نژادها ترجیح بدهند. این موضوع به خاطر سازگاری مرغ دورگ با انواع شرایط آب و هوایی و همچنین رشد بسیار مناسب طبق میزان دان مصرفی می باشد.

مرغ دورگ رنگی از چه نژادهای وارداتی حاصل می شود؟

امروزه مرغ های وارداتی بسیار زیادی وارد ایران شده اند. برخی از این نژادهای وارداتی دارای مزیت های بسیار زیادی بوده و این موضوع باعث شده تا طرفداران بسیار زیادی داشته باشند و افراد زیادی تمایل به پرورش آنها را داشته باشند. اما محدودیت های بسیار زیادی برای پرورش مرغ پر تولید وارداتی وجود دارد. برای مثال ممکن است در برخی از مناطق نتوان نژاد های پر تولید را پرورش داد. این موضوع باعث شده تا مرغ های دورگ تولید شوند.

مرغ دورگ رنگی را معمولا از نژادهای پر تولید مانند ولسامر و یا پلیموت راک تولید می کنند. البته نژادهای دیگری نیز در ایران وجود دارد که از آنها نیز در برخی موارد استفاده می شود که برخی از این نژاد ها شامل ساسکس، دکالب، نیوهمشایر و… می باشند. نژادهای پر تولید وارداتی معمولا در برخی موارد می توانند در سال بالغ بر ۳۰۰ تخم مرغ را تولید نمایند. این در حالی است که نژادهای اصیل ایرانی در بهترین شرایط ممکن می توانند ۲۰۰ تخم مرغ تولید کنند. بدین ترتیب یکی از بارز ترین مزیت هایی که مرغ دورگ رنگی نسبت به مرغ اصیل ایرانی دارد، میزان تخمگذاری می باشد.

خرید مرغ دورگ رنگی

معمولا افرادی که به دنبال خرید مرغ دورگ رنگی هستند، می خواهند مرغ هایی با درجه خلوص بالا تهیه کنند. این کار در حال حاضر بسیار دشوار شده است، زیرا تولید مرغ دورگ معمولا توسط افراد غیر متخصص و بدون آگاهی علمی انجام می شود. بدین ترتیب برای پیدا کردن مرغ دورگ رنگی با درجه خلوص بالا ممکن است مشکلات زیادی وجود داشته باشد. شرکت رویان طیور یکی از برترین و بهترین تولید کنندگان مرغ دورگ رنگی با درجه خلوص بالا می باشد. به صورت اینترنتی نیز می توان برای خرید انواع مرغ دورگ رنگی تولید شده توسط تیم پرورش رویان طیور اقدام کرد.

گردآورندگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.