خرید مرغ یا جوجه

,
خرید مرغ یا جوجه در رویان طیور

برای تهیه جوجه یا مرغ باید دید هدف از پرورش چیست؟ و با توجه اهداف، انتخاب نژاد و یا اکوتیپ انجام داد. مثلا اگر هدف تولید تخممرغ است باید از نژادهای که تولید زیاد دارند استفاده شود. پس از برسی و شناخت اهداف و نژادها و دریافتن اینکه، که چه نژادی به اهداف مورد نظر نزدیکتر است باید به مراکز تولیدی و پرورش آن نژاد آگاهی پیدا کنیم. و بعد سراغ یک تولید کننده جوجه یکروزه یا مرغ مادر دار با انصاف و آگاه به کاربرویم.

در حال حاضر نژادهای مختلفی در ایران پرورش می‌دهند که شامل نژاد بومی، دورگ، جهادی، گلپایگان و نژادهای خارجی وارداتی است. یک مرغدار با تجربه معمولاً جوجه‌ای را که می‌خواهد بخرد از کسانی که قبلاً چنین جوجه‌ای پرورش داده اند پرس‌وجو می‌کند که آیا این جوجه، جوجه خوبی می‌باشد؟ و در صورت تایید سایر همکاران اقدام به خرید می‌کند. البته این چیزی است که در ایران باب شده است. یعنی با گرفتن شماره تلفن سایر مرغ‌دارانی که از جوجه‌های همان مرغ‌مادر خریداری کرده اند، از واسطه‌ها و فروشندگان جوجه یکروزه، و پرس‌وجو از آن‌ها، زیرا صداقت در بین همکاران بیشتر از پیش دلال‌ها و فروشندگان یافت می‌شود. حسن خوب این روش استفاده از تجربیات سایر مرغ داران و پیش‌بینی مشکلات روزهای آتی، و آماده شدن برای رفع وتعدیل آنها است. یک مرغدار در درجه اول بایستی یک جوجه خوب را بشناسد تا جوجه درجه۲ و درجه ۳ به وی تحویل ندهند.

ویژگی عمومی جوجه سالم

  • تناسب اندام جوجه با دست و پا و گردن کشیده
  • دارا بودن ضریب تبدیل غذایی مناسب.یعنی جوجه های سالم و درجه یک هر نژاد با صرف کمترین مقدار غذا رشد کرده و به سن بلوغ رسیده بیشترین تخم مرغ را تولید نمایند.
  • جوجه های سالم از نظر اندام های حرکتی هیچ گونه مشکلی ندارند و از تحرک،اشتها،ظاهر بی عیب نقص برخوردارند و باید حتی الامکان فاقد امراض ارثی باشند.

مهم: نژادهای خالص و سالم تخم‌گذار پرهای نرم و بدون پرهای سوزنی شکل دارند. در واقع هرچه پرها نرم‌تر باشند مرغ خصوصیت تخم‌گذاری بیشتری دارد و برعکس هرچه پرها سوزنی‌تر باشند خاصیت افزایش وزن و گوشتی بودن بیشتر وجود دارد.

شناخت ظاهری نژادها

گرد آورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۲۳۹۵ ۳۱۴ ۰۹۱۱ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.