مرغ رنگی

پرورش انواع مرغ رنگی

آیا به دنبال پرورش انواع مرغ رنگی می باشید؟ آیا می خواهید با مزایای پرورش انواع مرغ رنگی آشنا شوید؟ آیا می دانید مرغ اصلاح نژاد شده رنگی را از کجا می توان به راحتی خریداری نمود؟

امروزه معمولا افرادی که به دنبال پرورش مرغ می باشند، به دنبال نژاد هایی هستند که تخمگذاری بیشتری نسبت به مرغ بومی داشته باشد. این موضوع باعث شده تا به سراغ نژادهای خارجی که به مرغ بومی اصلاح نژاد شده رفته، که اغلب آنها بومی کشورهای خارجی می باشند. این نوع از مرغ های موجود در بازار معمولا با نام مرغ رنگی نیز می شناسند.

مرغ اصلاح نژاد شده رنگی را می توان از بهترین نژادهای تخمگذار دانست. زیرا میزان تخمگذاری که این مرغ ها داشته بسیار بیشتر می باشد. پرورش هر نوعی از مرغ ها نیاز به اطلاعاتی در مورد مراحل مختلف پرورش داشته، در غیر اینصورت نمی توان موفق به انجام چنین کاری شد. مثلا باید افرادی که به دنبال پرورش این نوع مرغ ها بوده، بدانند که در هر متر مربع چند مرغ را می توانند پرورش دهند و یا اینکه دانه های این مرغ ها باید دارای کدام مزیت ها باشند تا بتوان راندمان تولید تخم مرغ را در آنها افزایش داد.

نکاتی در مورد پرورش مرغ رنگی

مرغ اصلاح نژاد رنگی را معمولا بهتر است که در محیط های باز مانند مزرعه پرورش داده، زیرا تجربه ثابت کرده است که میزان تخمگذاری آنها در فضای باز معمولا بیشتر از زمانی است که در سالن های سر بسته نگهداری می شوند. البته این موضوع ممکن است برای همه افراد مقدور نباشد.

معمولا اینگونه پیش بینی شده است که در هر متر مربع می توان ۱۰ مرغ اصلاح نژاد شده را نگهداری کرده، اما چیزی که به صورت تجربی به دست می آید بیانگر این نکته بوده که بهتر است فضای بیشتری برای پرورش مرغ در نظر گرفته، تا مشکل تنفسی برای آنها بوجود نیاید. دانه هایی که مرغ رنگی مصرف می کند بهتر است از نوع پلت شده بوده، تا هم ترکیبات آن و هم سایز آن را بتوان به خوبی انتخاب کرده، این موضوع می تواند تاثیر مستقیمی بر روی تخمگذاری و یا حتی وزن گیری این مرغ ها داشته باشد. محیطی که این مرغ ها نگهداری می شود باید ضدعفونی شده باشد، و طی بازه های مشخصی اقدام به تمیز کردن و ضدعفونی مکان نگهداری مرغ ها نمود. بدین ترتیب می توان از بروز بیماری های مختلف جلوگیری کرد.

مزایای پرورش مرغ رنگی

مرغ اصلاح نژاد رنگی معمولا یکی از بهترین گونه از مرغ های موجود در بازار جهت پرورش می باشد، این نوع از مرغ ها میزان تخمگذاری بسیار مناسبی داشته، که معمولا با توجه به نژاد آنها می تواند کمتر و یا بیشتر باشد. به طور میانگین این مرغ ها می توانند بر حسب نوع نژادی که دارند بین ۲۴۰ الی ۳۲۰ تخم مرغ در سال تولید کنند. این موضوع سبب شده تا بسیاری از پرورش دهندگان مرغ بومی، به فکر خرید و پرورش انواع مرغ رنگی اصلاح نژاد شده بروند.

علاوه بر این موضوع وزن گیری بسیار خوب این مرغ ها نیز قابل توجه بوده، زیرا به نسبت دانه ای که می خورند، وزن بسیار خوبی می گیرند. از این رو می توان پرورش آنها را دو منظوره نیز اطلاق کرد. زیرا هم جهت تولید تخم مرغ و هم برای استفاده گوشتی می توانند سود دهی بسیار مناسبی داشته باشند. یکی دیگر از مزایای مرغ رنگی این است که با شرایط آب و هوایی مختلف کشور سازگار می باشند، بدین ترتیب هیچ گونه محدودیتی برای پرورش آنها در کشور وجود ندارد. این موضوع باعث شده تا میزان استقبال از این مرغ ها در سال های اخیر بسیار زیاد شود.

نحوه تهیه مرغ رنگی

معمولا اغلب افرادی که به دنبال پرورش مرغ رنگی بوده، توانایی پرورش جوجه یکروزه را نداشته و اغلب به دنبال خرید مرغ رنگی جوان و پابه تخم می باشند. این موضوع باعث شده تا تیم پرورش رویان طیور جوجه یکروزه مرغ رنگی را به مدت ۵ الی ۶ ماه پرورش داده تا آماده تخمگذاری شده، سپس این مرغ ها را به پروش دهندگان سراسر کشور عرضه می کند. بدین ترتیب میزان ریسک پذیری افراد کمتر شده و در مدت زمان کوتاهی می توانند به سود بسیار مناسبی که از قبل مد نظر داشته اند، برسند.

blank

گرد آورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۲۳۹۵ ۳۱۴ ۰۹۱۱ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.