,

مزایای پرورش گله مادر بومی

رویان طیور پرورش مرغ بومی تخم گذار

یکی از اصلی‌ترین اهداف پرورش مرغ بومی، سود بیشتر می‌باشد. برای اینکه بتوان سود خود را به بیشترین حد خود رسانده، می‌توان گله مادر محلی را پرورش داد. پرورش گله مادر سالم نیاز به تخصص کافی داشته، بدین ترتیب افرادی که هیچ آموزشی در این زمینه ندیده اند، باید ابتدا از طریق مراکز معتبر آموزش های لازم را دیده، سپس اقدام به پرورش گله مادر بومی بنمایند.

معمولاً برای اینکه بتوان گله مادر بومی سالم و سود ده را پرورش داده، ابتدا باید از خرید جوجه و نیمچه شروع نمود. جوجه و یا نیمچه معمولاً با سرمایه کمتری قابل خریداری بوده، بدین ترتیب نیاز به سرمایه اولیه را کاهش می‌دهد. البته باید دقت داشته باشید که جوجه و نیمچه تهیه شده از گله اجداد سالم و باکیفیت تولید شده باشند. معمولاً مراکز پرورش معتبر دارای گله مادر محلی سالم می‌باشند و می‌توانند جوجه‌های یک ماهه و دو ماهه و همچنین نیمچه‌های سه‌ماهه سالم را در اختیار پرورش دهندگان در سراسر کشور قرار دهند.

تاثیر گله مادر بومی بر جوجه و نیمچه

معمولاً در هنگام خرید جوجه و یا نیمچه برای تشکیل گله مادر باید توجه کافی به گله اجداد بومی داشته باشید. زیرا معمولاً گله مادر بومی می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی بر روی جوجه‌ها و یا نیمچه های تولید شده داشته باشند. معمولاً گله مادر محلی اگر سالم باشد، می‌توان جوجه های سالم را تولید نمود. به هیچ عنوان جوجه و نیمچه سالم را نمی‌توان از گله مادر مریض تولید نمود. از این رو مراقبت از گله مادر بومی برای واحد های پرورش گله مادر بومی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می‌باشد.

گله مادر بومی را می‌توان از نژاد های بومی اصیل و  وارداتی تشکیل داد. بدین ترتیب افرادی که جوجه یا نیمچه بومی اصیل نیاز داشته از گله مادر بومی اصل و افرادی که نیاز به نیمچه و یا جوجه وارداتی داشته، از گله مادر بومی وارداتی برای آنها تهیه می‌شود. معمولاً نژاد های گله مادر بومی باید از نژاد های اصلی باشند. بدین ترتیب جوجه‌ها و نیمچه های باکیفیت تری تولید می‌شود. این موضوع می‌تواند بر روی ظاهر و حتی سلامتی جوجه‌ها و یا نیمچه‌ها تاثیر گذار باشد. زیرا معمولاً جوجه های تولید شده از گله مادر اصل و باکیفیت، دارای ظاهری شبیه به نژاد اصلی خود و مادران خود می‌باشند. این در حالی است که اگر نژاد گله مادر خالص نباشد، جوجه و نیمچه های تولید شده، کیفیت لازم را نداشته و شکل ظاهری نژاد اصل را نیز ندارند.

شرایط مناسب پرورش گله مادر بومی

معمولاً واحد هایی که می‌خواهند به پرورش گله مادر بومی بپردازند، باید شرایط مناسبی را برای آنها به وجود بیاورند. بدین ترتیب می توانند راحت تر گله مادر را پرورش داده و این موضوع باعث سود دهی بیشتر واحد های پرورش گله مادر بومی می‌شود. تامین دمای مناسب، تهویه مناسب فضا، دان و آب مناسب و همچنین ضد عفونی مناسب سالن پرورش گله مادر بومی می‌تواند از جمله عواملی باشد، که رعایت آنها لازم و ضروری می‌باشد.

با تامین شرایط مناسب معمولاً گله مادر سالم تر مانده و این موضوع باعث می‌شود تا بتوان از این گله مادر جوجه و نیمچه های باکیفیتی را تهیه و تولید نمود. جوجه‌ها و نیمچه‌ها ارتباط زیادی به گله مادر دارند، لذا برای اینکه از کیفیت جوجه و نیمچه خریداری شده مطمئن شوید، می‌توان وضعیت گله مادر را بررسی نمود. این موضوع باعث می‌شود تا به راحتی بتوان متوجه شد که کیفیت جوجه و یا نیمچه‌ها در چه وضعیتی قرار دارد.

گله مادر بومی باکیفیت

شرکت رویان طیور یکی از موفق ترین تیم های پرورش گله مادر بومی را در اختیار داشته و توانسته بهترین گله مادر وارداتی و بومی اصیل را پرورش دهد. بدین ترتیب به راحتی می‌توان جوجه یک ماهه، جوجه دوماهه و جوجه سه ماهه یا نیمچه باکیفیت و سرحال را از تیم پرورش رویان طیور تهیه نمود. تیم پرورش رویان طیور این امکان را فراهم نموده که سالم بودن جوجه‌ها و نیمچه‌ها را برای خریدار ضمانت نماید.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.