آشنایی با تاثیر انواع ویتامین برای رشد جوجه

آیا ویتامین برای رشد جوجه ضروری است یا خیر؟

ویتامین برای رشد جوجه‌ها کاملا حیاتی است، زیرا بدن جوجه به انواع ویتامینها و مواد معدنی نیاز دارد تا عملکرد مناسبی داشته باشد و رشد قابل قولی را تجربه نماید. این موضوع را باید مد نظر داشته باشیم که نیاز جوجه‌ها به ویتامین زیاد نبوده و با مقادیر کم نیز به راحتی می‌توان ویتامین مورد نیاز جوجه‌ها را تامین کرد. ویتامین‌های سیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها به نوبه خود نقشی اساسی در رشد جوجه‌ها دارد.

ویتامین‌ها را می‌توان به راحتی از طریق جیره غذایی مناسب برای جوجه‌ها تامین کرد. البته برخی از ویتامین‌ها در بدن جوجه‌ها ذخیره می‌شوند که ویتامین‌های محلول در چربی نامیده می‌شوند و شامل ویتامین‌هایA,D,E,K   می‌باشند. گروه دیگری از ویتامین‌ها در بدن جوجه ذخیره نمی شوند و نیاز است به طور روزانه مصرف شوند، این ویتامین‌ها شامل ویتامین C و گروه ویتامین‌های B می‌باشند. کمبود ویتامین می‌تواند از رشد جوجه‌ها جلوگیری کند بدین ترتیب همیشه باید از کامل بودن ویتامین‌های مورد نیاز بدن جوجه‌ها اطمینان خاطر پیدا کنیم تا هم رشد جوجه‌ها بهتر شود و هم بتوان از بیمار شدن جوجه‌ها جلوگیری کرد.

نقش ویتامین A در رشد جوجه‌ها

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین‌های مورد نیاز طیور به شمار می‌رود. جوجه‌ها بیش از هر گروه سنی دیگری به ویتامین A نیاز دارند. این موضوع به خاطر تاثیر بسیار زیاد و مستقیم این ویتامین در رشد جوجه می‌باشد. نقش ویتامین برای رشد جوجه‌ها انکار ناپذیر بوده و ویتامین A از بین سایر ویتامین‌ها نقش پر رنگ تری در رشد جوجه‌ها دارد.

عوارض ناشی از کمبود ویتامین A

معمولا عوارض ناشی از کمبود ویتامین A پس از گذشت ۲۰ روز در جوجه‌ها نمایان می‌شود. از بارزترین این عوارض می‌توان به تاخیر در رشد جوجه‌ها میباشد. بدین ترتیب هر زمانی که احساس کردید جوجه رشد کافی بر اساس سن خود نداشته اند، اید به سراغ جیره آنها رفته و میزان ویتامین A بررسی شود. لاغری بیش از حد و ضعف وهمچنین داشتن پرهایی نامنظم و ژولیده از دیگر نشانه‌های کمبود ویتامین A به شمار می‌روند.

می‌خوای بدونی تکثیر جوجه یک روزه چجوری انجام میشه؟

نقش ویتامین D در رشد جوجه‌ها

با توجه به اینکه ویتامین در رشد جوجه تاثیر بسزایی دارد، بدین ترتیب نیاز است تا انواع ویتامین‌ها از جمله ویتامین D برای جوجه‌ها تامین شوند. ویتامین D در بهبود متابولیسم نقش بسیار زیادی دارد. از طرفی دیگر به تشکیل و استحکام استخوان‌ها نیز کمک بسیار زیادی می‌کند. ویتامین D کمک می‌کند تا استخوان‌ها و نوک جوجه‌ها سریع تر رشد کرده و استحکام بسیار بیشتری نیز داشته باشند. معمولا برای گله‌هایی که در محیط سر بسته نگهداری می‌شوند، استفاده از ویتامین D ضروری است. گله‌هایی که در محیط باز و مقابل نور خورشید نگهداری می‌شوند، ویتامین D مورد نیاز خود را از نور آفتاب دریافت می‌کنند.

عوارض ناشی از کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D دارای عوارض سیار زیادی است که از بین آنها می‌توان به کاهش رشد جوجه‌ها اشاره کرد. بدین ترتیب مصرف این ویتامین برای رشد جوجه‌ها ضروری است. مشکل بعدی که کمبود ویتامین D ایجاد می‌کند، نرمی بیش از حد چنگال‌ها و استخوان‌ها می‌باشد. همچنین کمبود ویتامین D ممکن است منجر به خم شدن و همچنین باز شدن پاهای جوجه‌ها شود.

می‌دونی دستگاه جوجه کشی چطوری کار می‌کنه؟

نقش ویتامین E در رشد جوجه‌ها

همان طور که می‌دانید ویتامین E دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی بوده و این موضوع باعث شده تا بتوان با استفاده منظم از این ویتامین بدن جوجه‌ها را در برابر رادیکال‌های آزاد تقویت کرد. ویتامین E خالص را معمولا می‌توان از جوانه گندم تهیه کرد.

نقش ویتامین در سلامتی جوجه‌ها

عوارض ناشی از کمبود ویتامین E

به طور معمول دو عارضه مختلف به خاطر کمبود ویتامین E در بدن جوجه‌ها به وجود می‌آید. در اولین حالت احتمال دیوانگی جوجه‌ها افزایش پیدا می‌کند و در حالت دوم ممکن است شاهد تراوش آب زیر پوستی باشیم. بدین ترتیب ویتامین برای رشد جوجه ضروری به نظر می‌رسد و کمبود هر کدام از آنها مشکلات بسیار بزرگی را به وجود می‌آورد.

شرکت رویان طیور با داشتن کادری مجرب و علم به اینکه ویتامین برای رشد جوجه مناسب بوده، توانسته است ویتامین‌های مورد نیاز بدن جوجه را شناسایی کرده و به مقدار کافی از آنها در جیره جوجه‌ها استفاده نماید تا راندمان کار افزایش یافته و کیفیت جوجه‌ها و مرغ‌ها را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه محصولات مورد نیاز برای تامین ویتامین مورد نیاز جوجه می‌توانید به سایت رویان طیور مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.