,

اثر تراکم در پرورش

اثر تراکم در پرورش

تراکم طیور در متر مربع بستگی به شرایط داخلی سالن دارد. از قبیل تهویه، درجه حرارت، میزان دان‌خوری و آب‌خوری. تراکم بیش از حد بدون توجه به عوامل داخلی موجب عدم یکنواختی و کاهش رشد گله خواهد شد.

با توجه به آنکه جوجه‌ها در روزهای اولیه پرورش نیاز به فضای کمتری داشته و با گذشت زمان و افزایش وزن نیازشان به فضا بیشتر می‌شود، توصیه می شود جهت کاهش مصرف سوخت و مدیریت بهتر و کاهش نیروی کار و استهلاک سالن فضای نگهداری جوجه‌ها با لوازمی مانند پرده‌های نایلونی و توری محدود شود جهت اینکار معمولاً در روزهای نخست، فضای سالن را به یک سوم و یا قدری بیشتر محدود کرده و جوجه‌ها را در این محل آزاد می‌کنند.

البته تجربه نشان داده که استفاده از یک پرده نایلونی به تنهایی کافی نبوده و برخی از مرغدارن دو و یا سه پرده بصورت عرضی در سالن نصب می‌کنند.برخی دیگر که چند سالن در اختیار دارند بجای پرده‌کشی در روزهای نخست جوجه‌ها را در یک سالن پخش کرده و به تدریج به سالن‌های دیگر منتقل می‌کنند.

زمانی که باید پرنده‌ها از قسمت محدود شده سالن، به کل سطح سالن توزیع شوند به چندین عامل از جمله فضایی که در حال حاضر در اختیار پرنده‌ها است، برنامه پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز و امکان کننترل شرایط محیطی سالن بستگی دارد. تمام این عوامل بطور مستقیم به سرعت رشد پرنده مرتبط است که اگر سرعت رشد زیاد باشد پرنده‌ها طبعاً به فضای بیشتر و آب‌خوری زیادتری در روزهای اول نیاز دارند.

گرد آوردگان : تیم پرورش رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.