آیا می دانید برای رشد سریع جوجه چه باید کرد؟

این سوال که برای رشد سریع جوجه چه باید کرد؟ در سال های اخیر ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول ساخته است، زیرا هر فردی که قصد دارد وارد عرصه پرورش مرغ شود، باید از نحوه رشد سریع جوجه ها اطلاع داشته باشد تا بتواند به سود مناسبی دست یابد. داشتن علم کافی برای یک مرغدار یک امر ضروری است زیرا افرادی که پرورش مرغ را انجام می دهند، باید بدانند چه کارهایی می تواند تاثیر مثبتی بر روی رشد بهتر و سریع جوجه ها می گذارد و در چه مواردی رشد جوجه ها متوقف می شود.

با توجه به اینکه رشد سریع جوجه ها می تواند به افزایش سود دهی کمک بسیار زیادی بکند، لذا نیاز است تا تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام شود. بسیاری از افراد بر این گمان می باشند که با مصرف هورمون می توان به رشد سریع جوجه ها کمک کرد، اما واقعیت امر متفاوت است. مصرف هورمون نه می تواند کمک بسیار زیادی به رشد جوجه ها بکند و حتی اگر این امر امکان پذیر باشد، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. در ادامه برخی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی رشد سریع جوجه ها معرفی می شود، در صورت تمایل به آشنایی با این موارد ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

انتخاب صحیح نژاد جوجه ها

اگر شما هم به دنبال پاسخ سوال برای رشد سریع جوجه چه باید کرد؟ می باشید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که اولین عامل تاثیر گذار در رشد جوجه ها، نژاد آنها می باشد. اگر نژاد جوجه ها به درستی انتخاب نشود، هر چقدر هم که شرایط ایده آل را برای آنها فراهم کنید، باز هم شاهد رشد مناسب آنها نخواهید بود. معمولا نژادهای ایرانی جهت رشد سریع گزینه مناسبی به نظر نمی رسند، بدین ترتیب برای این منظور باید به سراغ نژادهای وارداتی برویم. نژاد راس را می توان بهترین گزینه برای وزن گیری سریع دانست، زیرا در صورتی که بتوان شرایط مناسب را برای آنها فراهم کرد، پس از ۴۲ روز به وزن ۲.۸ الی ۳ کیلوگرم رسیده و آماده انتقال به کشتارگاه می شوند. این در حالی است که اغلب نژادهای بومی موجود در ایران حداقل باید ۴ الی ۵ ماه نگهداری شوند تا به این وزن برسند.

تغذیه مناسب

غنی بودن جیره غذایی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در رشد جوجه ها محسوب می شود. بدین ترتیب پاسخ بعدی سوال برای رشد سریع جوجه چه باید کرد؟ تغذیه مناسب می باشد. جیره غذایی که برای جوجه ها انتخاب می شود باید تامین کننده همه نیازهای جوجه ها باشد. یعنی انواع ویتامین ها و مواد معدنی که در رشد جوجه ها موثر هستند از طریق جیره غذایی برای جوجه ها تامین شود. دانه های فرموله شده که به صورت پلت شده در بازار موجود می باشند، بهترین گزینه برای تغذیه جوجه ها و رفع نیازهای بدن آنها می باشند. جیره غذایی مناسب و باکیفیت می تواند به رشد بهتر جوجه ها کمک بسیار زیادی بکند.

نقش تغذیه در رشد جوجه ها

فراهم کردن شرایط محیطی ایده آل

اگر هنوز هم پاسخ کامل و مد نظر خود جهت سوال برای رشد سریع جوجه چه باید کرد؟ را پیدا نکرده اید، باید بدانید که شرایط محیطی ایده آل نقش بسیار مهمی در رشد سریع جوجه ها دارند. حال ممکن است سوالی در ذهن همراهان عزیز به وجود آید که شرایط محیطی کدامند؟ از بین شرایط محیطی مختلف می توان به دما، رطوبت، تهویه کافی، نور کافی و… می باشند.

با توجه به مرطوب بودن فضای داخل تخم مرغ و فراهم بودن رطوبت حدود ۷۰ درصد، بهتر است جوجه ها در روزهای نخست که از تخم خارج می شوند، در محیطی با رطوبت حداقل ۶۰ درصد نگهداری شوند تا بدن آنها آب از دست ندهد و به اصطلاح هیدراته نشود. هیدراته شدن بدن جوجه ها می تواند عاملی برای جلوگیری از رشد جوجه ها باشد. بدین ترتیب از مهمترین عوامل تاثیر گذار در رشد بهتر جوجه ها، فراهم کردن شرایط محیطی ایده آل می باشد. تجهیزات مختلفی برای تامین شرایط ایده آل آب و هوایی لازم است که در هنگام راه اندازی یک واحد پرورش طیور باید آنها را تهیه کرد تا در هنگام نیا بتوان از آنها استفاده کرد. شرکت رویان طیور یکی از عرضه کنندگان برتر تجهیزات مورد نیاز برای فراهم کردن شرایط ایده آل برای پرورش جوجه در سراسر کشور به شمار می رود.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.