کارخانه جوجه یک روزه، آنچه که باید بدانید

توضیح شرایط لازم برای پرورش جوجه‌های یک روزه

در یک کارخانه جوجه یک روزه، نگهداری از جوجه‌ها به‌خصوص در روزهای ابتدایی زندگی آن‌ها با چالش‌های زیادی روبرو است. رویان طیور در این مقاله نکاتی را مورد بحث قرار می‌دهد که باید به طور مستمر رعایت و نظارت شوند تا جوجه‌های یک روزه با بهترین کیفیت پرورش داده شوند. تولید و پرورش طیور، مجموعه دستورالعمل هایی دارد. پرورش دهندگان موظف هستند که هر یک از این دستورالعمل‌ها را به نوبه خود به درستی انجام دهند تا به هدف نهایی، یعنی تولید مرغ با بهترین کیفیت در کمترین زمان و در شرایط بهینه دست یابند.

در اینجا راهکارهایی ارائه می‌دهیم تا با رعایت آن‌ها جوجه‌های تازه هچ شده بتوانند بدون هیچ‌گونه مشکلی رشد کنند و از حداکثر پتانسیل ژنتیکی برخوردار باشند. برای دستیابی به این هدف، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها باید توسط تمام حلقه‌های مرتبط در زنجیره تولید، به طور جدی رعایت شوند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پرورش جوجه یک روزه
پرورش جوجه یک روزه

نکاتی که در نگهداری از جوجه‌های یک روزه باید رعایت شوند

پرورش جوجه‌های یک روزه نیاز به دقت و توجه مضاعف دارد. این جوجه‌ها به دلیل سیستم ایمنی ضعیف، بسیار آسیب پذیر می باشند. جوجه‌های یک روزه ممکن است با بروز کوچک‌ترین شرایط نامطلوب، دچار بیماری شوند. از جمله مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر سلامتی جوجه‌های یک روزه عبارت‌اند از:

  • عوامل ژنتیکی
  • تغذیه
  • فراهم نمودن دما و رطوبت مناسب
  • رعایت نکات بهداشتی در پرورش و نگهداری جوجه یک روزه
  • استفاده از سیستم تهویه هوا
  • فراهم کردن محیط زندگی مناسب

ایجاد شرایط مناسب در کارخانه جوجه یک روزه، تاثیر بسزایی در افزایش سود تولید جوجه یک روزه و کاهش مرگ‌‌ومیر آن‌ها دارد.  علاوه بر موارد فوق، اولین نکته‌ای که در سلامت جوجه‌ها تاثیر مستقیمی دارد، خرید دستگاه جوجه کشی مناسب و با کیفیت است.

blank
کارخانه جوجه یک روزه

دمای مناسب برای پرورش جوجه یک روزه

اگر دما و رطوبت مناسب در کارخانه جوجه یک روزه نادیده گرفته شود، امکان خارج شدن جوجه‌ها از تخم به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. همچنین، ممکن است جوجه‌های متولد شده بسیار ضعیف باشند و از نظر سیستم ایمنی سالم نبوده و مرگ ‌و میر آن‌ها زیاد باشد. با رعایت نکردن نکات مهم در هنگام جوجه کشی ممکن است جوجه‌ها دچار اختلالات ژنتیکی شوند. برخی از این اختلالات ژنتیکی عبارت‌اند از: کج شدن نوک، کج شدن پاها، ضعف و اختلال هایی از قبیل لرزش بدن در جوجه‌ها و …

دمای مناسب برای نگهداری از جوجه‌های یک روزه با دمای نگهداری از مرغ‌ها بسیار متفاوت است؛ زیرا مرغ ها در دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند؛ اما جوجه‌ها باید در دمایی بین ۳۲ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند. برای این منظور می‌توان از لامپ‌های حرارتی استفاده کرد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر دمای کارخانه جوجه یک روزه پایین باشد، میزان مرگ و میر حاصل از استرس دمایی در جوجه‌ها افزایش می یابد.

تغذیه جوجه‌های یک روزه

دارندگان کارخانه جوجه یک روزه باید در رابطه با تغذیه جوجه‌ها اطلاعات کافی داشته باشند. معمولا ۱۰ ساعت پس از هچ کامل جوجه‌ها، می‌توان آن‌ها را از دستگاه جوجه کشی خارج کرد. در این زمان جوجه‌ها نیاز به تغذیه ندارند. به طور کلی، جوجه‌ها تا ۲۴ ساعت پس از تولد نیازی به دانه و آب ندارند؛ زیرا قبل از تولد از زرده تخم مرغ تغذیه کرده و سپس از تخم خارج شده‌اند. بعد از گذشت ۲۴ الی ۲۸ ساعت تغذیه جوجه‌ها با استفاده از دانه‌های استارتر آغاز می‌شود.

دانه‌هایی که برای جوجه‌های تازه متولد شده استفاده می‌شوند باید مرغوب و غنی از پروتئین باشند. تغذیه نقش مهمی در رشد جوجه‌ها و سلامتی آن‌ها دارد. توجه داشته باشید دانه‌هایی که برای جوجه‌های تازه متولد شده استفاده می‌شوند باید زودهضم باشند.

برخی از پرورش دهندگان به آب جوجه‌های تازه متولد شده مقداری شکر اضافه می‌کنند. این کار باعث می‌شود که جوجه‌ها میزان انرژی بیشتری داشته باشند. همچنین، گلوکز موجود در شکر باعث افزایش اشتهای جوجه‌ها و در نتیجه رشد بهتر آن‌ها می‌شود.

تغذیه جوجه یک روزه
تغذیه جوجه یک روزه

رعایت نکات بهداشتی در کارخانه جوجه یک روزه

همانطور که اشاره شد، جوجه‌های یک روزه سیستم ایمنی ضعیفی دارند و به دلیل آسیب پذیری بالا باید در شرایط ویژه‌ای نگهداری شوند. معمولا بند ناف جوجه‌ها یکی از حساس ترین موارد در نگهداری جوجه‌های یک روزه است. تمامی نکات بهداشتی باید در این مورد رعایت شوند تا از عفونت بند ناف جوجه‌ها جلوگیری شود.

کلام پایانی

جوجه‌های یک روزه به دلیل حساسیت بالایی که دارند، بیشتر دچار مرگ و میر می‌شوند. اولین نکته برای افزایش راندمان تولید در کارخانه جوجه یک روزه خرید دستگاه جوجه کشی با کیفیت و اطمینان از خرید تخم نطفه دار است. شما همراهان عزیز می‌توانید جهت تهیه جوجه یک روزه گوشتی سالم و باکیفیت، به سایت رویان طیور مراجعه نموده و خرید خود را  انجام دهید. لازم به ذکر است که رویان طیور شرایط لازم برای خرید آنلاین جوجه یک روزه را نیز فراهم نموده است. همکاران ما در رویان طیور، همواره در ساعات مختلف روز، آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.