خرید تخم نطفه دار مرغ بومی

,
خرید تخم نطفه دار مرغ بومی

خرید تخم نطفه دار مرغ بومی یکی از مهمترین مراحل جوجه کشی محسوب می‌شود. بدین ترتیب افرادی که قصد جوجه کشی دارند، باید برای اطمینان از صحت و سلامت تخم نطفه دار و افزایش ضریب تبدیل آنها به جوجه، نکاتی را قبل و بعد از خرید تخم نطفه دار رعایت نمایند. در ادامه با برخی از این نکات مهم آشنا می‌شویم.

خرید تخم نطفه دار مرغ بومی در سال‌های اخیر برای افرادی که در امر تولید، پرورش و فروش جوجه یکروزه فعالیت دارند، بسیار مفید و کاربردی می‌باشد. با خرید تخم سالم می‌توان به ارزان ترین شکل ممکن جوجه یکروزه تولید نموده و نسبت به پرورش و یا فروش آنها اقدام کرد. معمولا افراد ی که فضای مناسبی برای پرورش جوجه یکروزه دارند، ابتدا آنها را پرورش می‌دهند و پس از رسیدن به سن بلوغ آنها را با قیمت بسیار بالاتری به فروش می‌رسانند.

خرید تخم نطفه دار مرغ بومی از نژادهای تخمگذار کمک می‌کند تا بتوان مرغ‌های تخمگذار با نژادهای پرتولید را پرورش داد. با توجه به استقبال بسیار مناسب از نژادهای پر تولید، به راحتی می‌توان محصول تولیدی خود را در بازار عرضه نمود. بدین ترتیب افرادی که به دنبال خرید تخم نطفه دار مرغ بومی هستند، ممکن است به دنبال تخم نطفه دار نژادی خاص از مرغ‌های تخمگذار و یا حتی گوشتی باشند. مراکز معتبر این توانایی را دارند که تخم نطفه دار نژادهای مختلف را به صورت کاملا مشخص در اختیار خریداران قرار دهند.

https://www.instagram.com/p/B-ot2ucFio6/?utm_source=ig_web_copy_link

آشنایی با نکات مهم قبل از خرید تخم نطفه دار مرغ بومی

اولین موردی که قبل از خرید تخم نطفه دار مرغ بومی باید به آن توجه شود، مراکز معتبر فروش تخم نطفه دار می‌باشند. خرید تخم نطفه دار از مراکز نا معتبر ممکن است ضریب تبدیل تخم مرغ‌ها به جوجه را کاهش دهد. زیرا معمولا مراکز غیر معتبر نکات مهم در مورد تولید تخم نطفه دار را رعایت نمی‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا هزینه‌هایی که برای خرید تخم صرف می‌شوند، هدر بروند.

نکته بعدی که قبل از خرید تخم نطفه دار مرغ بومی باید به آن توجه شود، نحوه نگهداری از تخم مرغ‌ها قبل از خرید آنها می‌باشد. معمولا برای جلوگیری از خرابی تخم مرغ‌ها، ممکن است در یخچال نگهداری شوند. باید به این نکته توجه شود که تخم مرغ‌هایی که در داخل یخچال نگهداری شده اند، برای جوجه کشی مناسب نمی‌باشند. این مورد بیشتر در روستاها و خرید و فروش با تعداد نسبتا کم بیشتر به چشم می‌خورد.

نکته بعدی که قبل از خرید تخم نطفه دار مرغ بومی باید به آن توجه شود، مدت زمانی است که از تولید تخم مرغ‌ها گذشته است. در شرایط استاندارد تخم مرغ‌ها نباید بیش از ۵ روز قبل از جوجه کشی تولید شده باشند، زیرا نگهداری تخم مرغ‌ها بیش از ۵ روز ضریب تبدیل آنها به جوجه را کاهش می‌دهد. برای این منظور برخی از تولید کنندگان تخم نطفه دار پس از جمع آوری تخم مرغ‌ها در هر روز، تاریخ همان روز را بر روی تخم مرغ‌ها درج می‌نمایند. این کار باعث می‌شود تا در هنگام خرید از تاریخ دقیق تولید آنها اطلاع پیدا کنیم.

آشنایی نکات مهم بعد از خرید تخم نطفه دار مرغ بومی

بعد از خرید تخم نطفه دار  باید دما و رطوبت مناسبی برای نگهداری آنها قبل از قرار دادن درون دستگاه جوجه کشی مهیا نمود. معمولا دما و رطوبت نگهداری تخم نطفه دار در جوجه درآوری یا تبدیل تخم مرغ‌ها به جوجه تاثیر بسیار زیادی دارد. تخم مرغ‌های نطفه دار که از نظر ظاهری بازدید شده و هیچ گونه مشکلی ندارند، اگر در دما و رطوبت مناسب نگهداری نشوند، ممکن است ضریب تبدیل به جوجه در آنها کاهش یافته و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.

برای نگهداری تخم نطفه دار باید دمای محل نگهداری ۱۰ الی ۱۷ درجه باشد. دمای کمتر از ۱۰ و بیشتر از ۱۷ به تخم نطفه دار آسیب رسانده و از تبدیل آن به جوجه جلوگیری می‌کند. رطوبت محل نگهداری تخم نطفه دار نیز باید بین ۷۵ الی ۸۰ درصد باشد. کمتر شدن و یا بیشتر شدن رطوبت ممکن است از تبدیل شدن تخم مرغ‌ها به جوجه جلوگیری کند. بدین ترتیب با رعایت این نکات ساده بعد از خرید تخم نطفه دار مرغ بومی، می‌توان ضریب تبدیل تخم نطفه دار به جوجه را به بیش از ۹۰ درصد رساند.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.