بلدرچین گوشتی

توضیحاتی در مورد پرورش بلدرچین گوشتی

بلدرچین گوشتی به بلدرچین هایی اطلاق می شود که پروار شده و پس از رسیدن به سن بلوغ آنها را برای مصارف خوراکی به کشتارگاه می فرستند. گوشت بلدرچین دارای خواص بسیار زیادی بوده از طرفی ارگانیک بوده و از هورمون برای رشد آنها استفاده نمی شود. این موضوع باعث شده تا مشتریان بسیار زیادی در بازار به دنبال خرید گوشت بلدرچین باشند. همین امر موجب شده که پرورش بلدرچین گوشتی برای پرورش دهندگان طیور یکی از بهترین و سود آور ترین کارها به شمار برود.

بلدرچین گوشتی وزن گیری نسبتا مناسبی داشته اما با توجه به اینکه بلدرچین پرنده ای سبک وزن می باشد، وزن بلدرچین بالغ بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ گرم می باشد. این موضوع باعث می شود تا هر بلدرچین فضای بسیار کمی را اشغال کند، بدین ترتیب برای پرورش نزدیک به ۲۰۰۰ بلدرچین یک محیط ۵۰ متری کافی می باشد. پرورش بلدرچین گوشتی می تواند سود دهی بسیار مناسبی داشته باشد، زیرا دوره پرورش آنها از یک روزگی تا رسیدن به سن بلوغ، حدود ۵۰ روز می باشد. بدین ترتیب در سال های اخیر افراد بسیار زیادی چه در سطح صنعتی و چه در سطح نیمه صنعتی وارد کار پرورش بلدرچین شده اند.

پرورش بلدرچین گوشتی

برخی از شرایط پرورش بلدرچین گوشتی

مرحله ابتدایی پرورش بلدرچین گوشتی، جوجه کشی از تخم نطفه دار بلدرچین می باشد. برای این منظور نیاز به یک دستگاه جوجه کشی متناسب با تعداد تخم های موجود می باشد. سپس تخم ها ضد عفونی شده و درون دستگاه قرار داده می شوند. پس از گذشت ۱۷ روز این تخم ها تبدیل به جوجه بلدرچین می شوند. تا دو هفته باید جوجه ها در محیطی با دمای ۳۷ درجه و نور ۲۴ ساعته پرورش یابند. در این مدت باید به ازای هر ۴ روز، ۵ درجه از دما کاسته شود تا دمای محیط به حدود ۲۵ درجه سانتیگراد برسد.

در چند روز نخست بهتر است به جوجه های بلدرچین آب و شکر داده شود. پس از گذشت دو هفته می توان شب ها نور سالن پرورش بلدرچین را کم کرده و یا به طور کلی نور را خاموش کرد. معمولا بلدرچین ها در سن ۶ هفتگی بالغ می شوند. بدین ترتیب پس از گذشت ۲ هفته از تولید جوجه ها، ۴ هفته دیگر باید در شرایط و محیط متفاوت بلدرچین ها پرورش یابند تا تبدیل به یک بلدرچین گوشتی بالغ شوند.

پرورش بلدرچین گوشتی
پرورش بلدرچین گوشتی

نکات مهم در پرورش بلدرچین گوشتی

یکی از نکات بسیار مهمی که در پرورش بلدرچین گوشتی باید به آن توجه شود، تغذیه بلدرچین ها می باشد. دان مخصوص بلدرچین را معمولا از مراکز معتبر فروش طیور می توان به راحتی تهیه کرد. دان مخصوص بلدرچین دارای ترکیبات بسیار متنوعی می باشد. بدین ترتیب انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن بلدرچین را تامین می کند. تغذیه نادرست بلدرچین ها باعث می شود تا وزن گیری به خوبی انجام نشود و این موضوع برای پرورش دهندگان بلدرچین می تواند ضرر و زیان مالی به همراه داشته باشد.

این مقالات هم پیشنهاد می‌شود:

با بوقلمون برنز آشنا شوید! | آشنایی با بیماری مارک در طیور | چگونه جوجه‌های پرورش یافته را مقاوم‌تر کنیم؟ | چرا واکسینه مرغ بومی اهمیت دارد؟

یکی دیگر از نکات با اهمیتی که در پرورش بلدرچین گوشتی اهمیت دارد، رعایت بهداشت محیط و جلوگیری از بیمار شدن بلدرچین ها دارد. نظافت منظم محیط پرورش بلدرچین تاثیر بسیار زیادی در کاهش بیماری ها دارد. بیماری های بسیار زیادی ممکن است گریبان گیر بلدرچین ها بشود که از بین آنها می توان به آنفولانزا و نیوکاسل که بسیار خطرناک و کشنده نیز می باشند، اشاره کرد. علاوه بر نظافت کف سالن، شستشوی منظم دانخوری ها و آبخوری ها و سایر وسایل موجود در محل پرورش بلدرچین نیز باید به صورت منظم انجام شود، در غیر این صورت احتمال مشاهده بیماری ها بیشتر می شود. البته استفاده از واکسن های مخصوص طبق دستور دامپزشک در جلوگیری از بیمار شدن بلدرچین ها تاثیر گذار می باشد.

خرید بلدرچین
خرید بلدرچین

خرید بلدرچین گوشتی

برای اینکه بتوان بلدرچین گوشتی پرورش داد، می توان اقدام به خرید جوجه بلدرچین یک روزه از مراکز فروش معتبر نیز کرد. این مراکز جوجه کشی را به صورت علمی و در سطح وسیع انجام می دهند، سپس جوجه های یکروزه را با قیمت مناسب در اختیار پرورش دهندگان بلدرچین قرار می دهند. خرید جوجه بلدرچین یک روزه از شرکت رویان طیور برای افرادی که تخصصی در جوجه کشی ندارند، می تواند بسیار مفید و مقرون به صرفه باشد. برای پرورش دهندگان بلدرچین گوشتی جنسیت جوجه ها اهمیت چندان زیادی ندارد.

گردآورندگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.