آشنایی با نقش برخی اسید آمینه ها در پرورش مرغ بومی تخمگذار

, ,
نقش اسید آمینه در پرورش مرغ بومی تخم گذار

اسید آمینه چیست؟

در ابتدا باید بتوان به درک درستی از اسید آمینه رسیده تا بتوان به اهمیت آن در پرورش مرغ بومی تخمگذار نیز پی برد. هر کدام از اسید آمینه‌ها در واقع یک واحد تشکیل‌دهنده پروتئین‌ها می‌باشند. بدین‌ترتیب هر کدام از اسید آمینه‌ها می‌توانند نقش بسیار مفیدی در بدن طیور داشته باشند. بدین ترتیب اسیدآمینه‌ها در پرورش مرغ بومی تخمگذار تاثیرات بسیار زیادی دارند. اسید آمینه ها بیش از بیست نمونه مختلف بوده، که برخی از آنها به صورت طبیعی در بدن طیور تولید می شوند و برخی دیگر نیز از طریق جیره غذایی باید برای طیور تامین شوند.

بدین ترتیب می‌توان متوجه شد که پرورش مرغ بومی نیاز به علم و دانش فنی بسیار زیادی داشته، تا بتوان به صورت اصولی آنها را پرورش داد. هر چه جیره غذایی کامل تر باشد، تامین نیازهای مرغ بومی تخمگذار بهتر و راحت تر انجام می شود. بدین ترتیب با انتخاب جیره مناسب می توان اسید آمینه های مختلف را برای پرورش مرغ بومی تخمگذار تامین نموده و هیچ گونه اختلالی نیز در پرورش مرغ بومی تخمگذار به وجود نیاید. بدین ترتیب اسید آمینه ها نقش تعیین کننده ای در پرورش مرغ بومی تخمگذار داشته و کمبود آنها و یا حتی استفاده بیش از حد آنها ممکن است مشکل ساز باشد.

نقش اسید آمینه در پرورش مرغ بومی تخم گذار

معرفی برخی از اسید آمینه های مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی تخمگذار

میتونین:

میتونین یکی از بهترین و تاثیرگذارترین نمونه از اسیدآمینه‌ها در پرورش مرغ بومی تخمگذار می‌باشد. کمبود میتونین می‌تواند باعث مصرف زیاد دان توسط مرغ بومی تخمگذار شود. بیشتر شدن اشتهای مرغ تخمگذار باعث می‌شود تا نرخ تولید تخم مرغ بر اساس مقدار دان مصرفی کمتر شود. این موضوع می‌تواند باعث شود تا تولید تخم‌مرغ بومی مقرون‌به‌صرفه نباشد. از این رو افرادی که در حوزه پرورش مرغ بومی تخمگذار فعالیت دارند، باید بتوانند از جیره‌هایی استفاده نمایند که دارای اسیدآمینه میتونین به مقدار کافی می‌باشند. کمبود میتونین ممکن است سبب بروز بیماری نیز در مرغ بومی بشود.

ترئونین:

یکی دیگر از اسیدهای آمینه مورد نیاز در پرورش مرغ بومی تخمگذار می باشد. در جیره غذایی مرغ بومی باید به وجود کافی ترئونین توجه ویژه ای داشت. از جمله مواردی که با کمبود ترئونین مشاهده می شود، ضعیف شدن سیستم ایمنی روده می باشد. بدین ترتیب برای تقویت سیستم ایمنی مرغ بومی تخمگذار باید از مقدار مناسبی ترئونین استفاده نموده این موضوع باید در پرورش مرغ بومی تخمگذار مورد توجه قرار گیرد که مصرف بیش از حد اسید آمینه ترئونین نیز توصیه نمی شود.

لیزین:

یکی از بهترین اسید آمینه ها برای مرغ بومی تخمگذار به شمار می رود. زیرا تامین لیزین در پرورش مرغ بومی تخمگذار باعث افزایش میزان تخمگذاری و همچنین افزایش وزن و سایز تخم مرغ های تولیدی دارد. بدین ترتیب با تامین مناسب لیزین، می توان تخم مرغ های بومی زیاد و با وزن بسیار مناسبی را تولید نمود. بدین ترتیب در بازار راحت تر می توان تخم مرغ بومی تولید شده را به فروش رساند. زیرا اغلب افراد به دنبال تخم مرغ های درشت می باشند.

گلوتامین:

یکی دیگر از اسید آمینه ها بوده و می تواند در تقویت سیستم ایمنی طیور نقش موثری داشته باشد، بدین ترتیب در پرورش مرغ بومی تخمگذار بادی به اسید آمینه هایی همچون گلوتامین دقت بسیار زیادی شود. زیرا بهبود عملکرد سیستم ایمنی، میزان مرگ و میر را کاهش داده و در نتیجه سود پرورش مرغ بومی تخمگذار بیشتر می شود. این موضوع باعث می شود تا افرادی که وارد این کار شده، به خاطر عدم بازدهی مناسب آن را رها نکنند.

https://www.instagram.com/p/B3q3IU2FQX2/?utm_source=ig_web_copy_link

اهمیت جیره در پرورش مرغ بومی تخمگذار

با توجه به توضیحاتی که در مورد اسید آمینه های مختلف داده شده، به این نتیجه می توان دست یافت که جیره و تغذیه نقش بسیار مهمی در پرورش مرغ بومی تخمگذار دارد. از این رو افرادی که تجربه کافی در این زمینه ندارند، باید با تیم های پرورش مرغ بومی تخمگذار حرفه ای مشورت نموده، تا بتوانند در کار خود موفق شوند. زیرا تیم های حرفه ای معمولا دارای سال ها تجربه در این زمینه بوده و می توانند کمک شایانی به افراد مختلف در انتخاب جیره مناسب برای پرورش مرغ بومی تخمگذار داشته باشند. جیره مناسب در سلامت، میزان تخمگذاری و کیفیت تخم مرغ تاثیر بسزایی دارد.

نقش اسید آمینه در پرورش مرغ بومی تخم گذار

گردآورندگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.