انواع واکسن طیور بومی

,
واکسن طیور بومی در رویان طیور

معرفی روش‌های مختلف واکسیناسیون

معمولا هر نوع واکسن را می‌توان به یک یا چند روش مورد استفاده قرار داد. اولین روش آشامیدنی می‌باشد. در این روش باید vaccine با آب مخلوط شده و طیور از آن استفاده کنند. روش دیگری که از آن استفاده می‌شود، قطره چشمی بوده و باید به صورت قطره درون چشم طیور ریخته شود. روش دیگر واکسیناسیون طیور اسپری می‌باشد. روش تزریقی که معمولا برای واکسن‌های کشته و تعدادی از واکسن‌های زنده کاربرد دارد. تلقیح در نسوج بال نیز از دیگر روش‌های استفاده از واکسیناسیون برای طیور می‌باشد. همه این روش‌ها در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با واکسن بیماری مارک

دو نوع vaccine مارک در بازار موجود بوده، نمونه اول آنها H.V.T vaccine نام داشته و برای بوقلمون مورد استفاده قرار گرفته نمونه دیگر آن نیز Rispens vaccine و قابل استفاده برای جوجه‌های یکروزه می‌باشد. این vaccine باید در محلول ازت نگهداری شود و نباید سطح ازت در اثر تبخیر از مقدار مجاز کمتر شود.

آشنایی با واکسن بیماری نیوکاسل

این محصول در دو نوع زنده و کشته در بازار موجود می‌باشد. نوع زنده آن شامل دو نمونه لاسوتا و B1 می‌باشد. نوع کشته این vaccine شامل ویروس B1، لاسوتا و ۷۴ می‌باشد. معمولا پس از مصرف واکسن زنده در گله‌های گوشتی و همچنین تخمگذار می‌توان از این vaccine استفاده نمود.

آشنایی با واکسن گامبورو

Vaccine گامبورو نیز دارای نمونه‌های زنده و کشته می‌باشد. در نوع زنده از ویروس Intermedate استفاده شده و استفاده از این vaccine ضروری می‌باشد. نوع کشته این vaccine نیز برای گله‌های مادر قبل از شروع به تخمگذاری قابل استفاده می‌باشد.

آشنایی با واکسن بیماری برونشیت عفونی

این محصول دارای دو نوع می‌باشد نمونه اول این واکسن Masstype- H120strain نام داشته و بسیار تخفیف حدت یافته بوده، تا بتوان در سنین کم برای جوجه‌ها از آن استفاده نمود. نمونه دوم آن نیز Masstype- H52strain بوده و از نمونه قبلی قوی تر بوده، معمولا برای مرغ مادر و مرغ تخمگذار از این محصول استفاده می‌شود. واکسن کشته برای این بیماری نیز موجود بوده، که از آن برای مرغ تخمگذار قبل از شروع تخمگذاری استفاده می‌شود.

آشنایی با واکسن بیماری لارنگوتراکئیت عفونی طیور

این محصول را شرکت سازنده از ویروس تخفیف حدت یافته تهیه و تولید نموده است. معمولا باید در صورت مشاهده بیماری از این vaccine برای مرغ مادر و مرغ تخمگذار استفاده شود.

آشنایی با واکسن بیماری آبله طیور

Vaccine بیماری ابله از ویروس‌های تخفیف حدت یافته تهیه و تولید می‌شود. معمولا در مناطقی که سابقه بروز بیماری آبله وجود داشته، از این محصول استفاده می‌شود.

آشنایی با واکسن بیماری آنسفالومیلیت طیور

مصرف این vaccine برای مرغ مادر و در هنگام تولک بری الزامی است. این محصول دارای ویروس زنده بوده و معمولا در جنین تخم مرغ تکثیر پیدا می‌کند. معمولا به شکل لیوفیلیزه می‌توان این واکسن را تولید نمود.

آشنایی با واکسن بیماری سندروم کاهش تولید

ویروس این vaccine غیر فعال بوده و قبل از شروع تخمگذاری برای جلوگیری از سندروم کاهش تولید از آن استفاده می‌شود. بدین ترتیب تا حدود زیادی این مشکل از بین رفته و در کمتر موردی مشاهده می‌شود.

آشنایی با واکسن پاستورلوز یا وبای مرغان

این vaccine از نوع غیر فعال می‌اشد. از این محصول در صورت مشاهده بیماری می‌توان برای طیوری همچون مرغ، اردک، غاز و بوقلمون استفاده نمود. بدین ترتیب می‌توان به راحتی بیماری را از بین برد.

آشنایی با واکسن بیماری کوکسیدیوز طیور

این vaccine معمولا به صورت آشامیدنی مورد استفاده طیور قرار می‌گیرد. می‌تواند برای گله‌های مادر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. بدین ترتیب از شیوع بیماری کوکسیدیوز در بین گله‌های مادر جلوگیری می‌نماید. بهتر است ابتدا آب خوری‌ها را به خوبی تمیز نمایید. معمولا اضافه کردن چند آب خوری می‌تواند کمک کند تا طیور راحت تر این vaccine را دریافت کنند. بهتر است با آب فاقد املاح و یا آب مقطر رقیق شود.

آشنایی با واکسن بیماری آنفلوانزای طیور

این نمونه از vaccine را شرکت سازنده معمولا از سروتیپ H9N9 تهیه می‌نماید. معمولا واکسن آنفولانزا به صورت غیر فعال بوده و این vaccine را اغلب در گله‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌دهند.

گردآوردگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.