آشنایی با راز ارزان بودن جوجه یا مرغ

,
آشنایی با راز ارزان بودن جوجه یا مرغ1

ممکن است بسیاری از افراد ندانند که راز ارزان بودن جوجه یا مرغ‌ها در بازار چیست. بدین ترتیب احتمال دارد گرفتار چنین تبلیغاتی شده و این موضوع باعث ضرر و زیان‌های بسیار زیادی به آنها شود. معمولا برخی از مراکز که به صورت غیر مجاز فعالیت می‌کنند، برای سود دهی بیشتر، از دان بی کیفیت و همچنین عدم نگهداری اصولی در دمای مناسب و واکسینه نکردن جوجه‌ها در برابر بیماری‌ها و کارهایی از این قبیل بتوانند هزینه‌های پرورش جوجه را کمتر نموده، بدین ترتیب به عنوان جوجه یا مرغ ارزان در بازار توزیع می‌کنند. معمولا افراد با تجربه گول چنین تبلیغاتی را نخواهند خورد، ولی مشاهده شده که افراد تازه کار با رویای سود بیشتر، گرفتار این دام‌ها شده اند. بدین ترتیب در همان ابتدای شروع کار پرورش جوجه یا مرغ، با مشکلات بسیار زیادی از نظر مالی مواجه شده و بعضا مجبور به ترک این کار شده اند. از این رو افرادی که تازه کار بوده و می‌خواهند به تازگی پرورش جوجه یا مرغ را آغاز کنند، باید به این نکات توجه نمایند، تا بتوانند ریسک پذیری کمتری داشته و در نتیجه اول سرمایه خود را حفظ نموده و سپس به سود نیز برسند.

با توجه به مواردی که اعلام شد نیاز است تا افرادی که تجربه بالایی ندارند، با شرکت‌ها و تیم‌های پرورش دهنده جوجه و مرغ سالم آشنایی بیشتری پیدا نموده و در این زمینه با افراد با تجربه تر مشورت‌هایی داشته باشند. مشورت می‌تواند کمک کند تا بتوان جوجه و مرغ باکیفیت را به راحتی از مراکز معتبر تهیه نمود. این موضوع به سود دهی بهتر کمک بسیار زیادی می‌کند. زیرا هر چه جوجه یا مرغ خریداری شده، کیفیت بالاتری داشته باشد، راحت تر می‌توان آن را پرورش داده و با تلفات کمتری مواجه می‌شود.

تاثیر فصل‌ها بر روی ارزان بودن قیمت جوجه یا مرغ

معمولا در برخی از فصول مانند تابستان به علت گرمای هوا میزان مرگ و میر در جوجه و مرغ بیشتر می‌شود، به همین خاطر ممکن است برخی از پرورش دهندگان در چنین فصل‌هایی جوجه و یا مرغ‌هایی که بر اثر گرمای هوا و نگهداری غلط در شرایط مناسبی نبوده را با قیمت‌های بسیار ارزان در بازار عرضه نمایند. بدین ترتیب ممکن است در بازار با قیمت‌های بسیار پایین تری نسبت به قیمت‌های عرف بازار مواجه شوید.

قیمت‌های بسیار پایین در برخی مواقع ممکن است سبب به اشتباه افتادن افراد بی تجربه شود. بدین ترتیب اقدام به خرید با تعداد بالایی نیز می‌کنند، زیرا گمان می‌کنند دارند جوجه‌های باکیفیت را با کمترین قیمت ممکن تهیه می‌کنند. از این رو سرمایه بسیار زیادی را نیز برای این موارد هزینه می‌کنند. اما نتیجه کار چیز دیگری می‌شود و در نهایتا با ضرر و زیان ناشی از مرگ و میر بسیار زیاد جوجه و مرغ‌های بی کیفیت مواجه می‌شوند. بدین ترتیب نمی توانند به راحتی به کار خود ادامه دهند.

عوامل موثر در ارزان بودن جوجه یا مرغ

دان مورد استفاده برای جوجه یا مرغ می‌تواند بر روی قیمت تمام شده آنها تاثیرات زیادی داشته باشد، زیرا دان بی کیفیت که توسط بعضی از شرکت‌ها تولید شده، به خاطر استفاده از کارتن و موادی اینچنین به جای مواد پروتئینی و ویتامینی، ممکن است آسیب‌های بسیار زیادی را به جوجه و مرغ وارد نماید. بدین ترتیب ارزان بودن جوجه با مشکلاتی که به خاطر کیفیت بد دان برای این مرغ‌ها و یا جوجه‌ها به وجود آمده، جبران می‌شود. بلکه هزینه‌های بیشتری نیز گریبان افراد فریب خورده را خواهد گرفت.

آشنایی با راز ارزان بودن جوجه یا مرغ1

واکسینه نشدن جوجه و مرغ می‌تواند هزینه‌های پرورش را بسیار کمتر نماید، زیرا در هر دوره معمولا نیاز به هزینه بسیار زیادی برای واکسیناسیون جوجه و مرغ‌ها می‌باشد. برخی از پرورش دهندگان طیور واکسیناسیون را انجام نمی دهند تا بتوانند جوجه و مرغ‌ها را با قیمت کمتری به فروش برسانند. قطعا امراض بیشتری در آینده به سراغ چنین جوجه یا مرغ‌هایی می‌رود. نژاد نیز از دیگر مواردی است که بر روی قیمت ارزان جوجه و مرغ بی تاثیر نمی باشد. زیرا نژاد‌های اصیل و باکیفیت خارجی و یا دورگه معمولا قیمت بسیار بیشتری نسبت به نژاد‌های داخلی دارند.

گردآوردگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.