اهمیت پرورش خروس بالغ

امروزه خروس بالغ تبدیل به یکی از بهترین پرندگان جهت پرورش شده، زیرا برای موارد مختلفی از آن استفاده می‌شود، از این رو می‌تواند سود بسیار مناسبی را برای پرورش دهندگان در پی داشته باشند. خروس بالغ می‌تواند برای چندین منظور مورد استفاده قرار بگیرد، از این رو مشتریان بسیار زیادی در بازار برای انواع خروس بالغ وجود داشته، که این موضوع باعث می‌شود تا پرورش دهندگان بتوانند در اندک زمانی تعداد زیادی خروس بالغ را به فروش برسانند. این موضوع باعث شده تا پرورش خروس بتواند به عنوان یک کار مفید و پربازده شناخته شود.

خروس بالغ را معمولا به دو منظور پرورش می‌دهند یکی برای باروری تخم مرغ های تولید شده و دیگری برای استفاده از گوشت آنها، زیرا گوشت خروس بالغ بسیار خوش طعم و مقوی بوده و این موضوع باعث شده تا اغلب افراد از گوشت خروس استفاتده نمایند. بدین ترتیب پرورش خروس بالغ در این چند ساله رشد چشمگیری داشته و اغلب افرادی که در صنعت پرورش طیور فعالیت دارند، به پرورش خروس بالغ نیز می‌پردازند. معمولا خروس با نژادهای بسیار متفاوتی در بازا موجود بوده، که معمولا برخی از نژادها قیمت بالاتر و بعضی دیگر قیمت مناسب تری دارند.

مزایای پرورش خروس بالغ

یکی از مزایای خروس بالغ وزن گیری بیشتر آن نسبت به مرغ بوده، زیرا خروس ها معمولا دارای گردن و پاهای کشیده تری نسبت به مرغ بوده، این موضوع باعث می‌شود پرورش خروس بتواند از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. خروس بالغ معمولا در هر نقطه از کشور دوام خوبی داشته، زیرا مقاومت بدن خروس نسبت به مرغ بسیار بیشتر می‌باشد. از این رو پرورش خروس بالغ می‌تواند سوددهی بسیار مناسبی داشته باشد. البته برخی از نژادهای خروس را معمولا به عنوان یک پرنده زینتی پرورش می‌دهند، زیرا دارای پرهای رنگارنگ و شکل ظاهری بسیار مناسبی می‌باشند.

چه زمانی یک خروس بالغ می‌شود؟

معمولا خروس ها نیز مانند هر حیوان دیگری به سن بلوغ رسیده و در این سن امکان باروری دارند، از این رو باید افرادی که از خروس برای باروری استفاده می‌کنند، بدانند که چه زمانی یک خروس بالغ بوده، تا بیشترین بهره را از آنها ببرند. برخی از خروس ها که نژاد سبک تری دارند مانند لگهورن، زودتر به سن بلوغ می‌رسند و نژادهای سنگین وزن به زمان بیشتری برای رسیدن به سن بلوغ نیاز دارند. خروس های سبک در سن ۴ الی ۵ ماهگی و خروس های سنگین وزن در سن ۶ الی ۷ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند.

چه زمانی خروس بالغ باروری بیشتری دارد؟

معمولا خروس ها در اوایل سن بلوغ خود باروری نسبتا پایینی دارند، از این رو استفاده از آنها جهت تولید تخم مرغ برای جوجه کشی مناسب نبوده، زیرا درصد تخم مرغ های نطفه دار پایین می‌باشد، از طرفی همین مشکل برای خروس های پیر نیز وجود دارد، از این رو بهتر است خروس هایی که برای باروری مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدتی از سن بلوغ آنها گذشته باشد، بدین ترتیب بیشترین نرخ تبدیل شدن تخم مرغ به جوجه را شاهد خواهید بود.

تاثیر دما بر روی خروس بالغ

معمولا خروس بالغ در هر فصل نمی‌تواند قدرت باروری یکسانی داشته باشد، زیرا با گرم شدن بیش از حد و یا حتی سرد شدن بیش از حد، قدرت باروری خروس ها به شدت کم می‌شود، از این رو بهتر است آنها را در دمای مناسب نگهداری نموده و یا اینکه برای جمع کردن تخم مرغ جهت جوجه کشی تعداد خروس را بیشتر کرد. معمولا در مناطق سردسیر در فصل زمستان تاج خروس را قطع می‌نمایند.

فروش انواع خروس بالغ

شرکت رویان طیور با پرورش انواع مختلف نژادهای خروس این امکان را فراهم نموده تا افرادی که مرغ تخمگذار پرورش داده، بتوانند تخم مرغ هایی را تولید نمایند که نطفه دار بوده تا امکان استفاده آنها برای جوجه کشی نیز میسر باشد. شرکت رویان طیور با توزیع انواع خروس بالغ در سراسر کشور مشکل تولید کنندگان تخم مرغ جهت جوجه کشی را برطرف نموده، زیرا اغلب آنها با مشکل پیدا کردن خروس سالم و سرحال مواجه می‌باشند. تیم پرورش رویان طیور با رعایت اصول و قوائد و همچنین داشتن تجربه بالا، خروس های بسیار باکیفیت، سالم و سرحال را تولید می‌نماید.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

2 پاسخ
  1. امیرعلی
    امیرعلی گفته:

    سلام من یه خروس بالغ دارم چون میپرید رو در و دیوار پر هاشو نصف کردیم میخواستم بدونم پر های جدید درمیاره؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.