اهمیت پرورش مرغ لگهورن

مرغ لگهورن یکی از معروف‌ترین و بهترین نژاد از مرغ‌های تخمگذار می‌باشد. این نژاد از کشور ایتالیا به سراسر دنیا منتقل شده است و امروزه در اغلب کشور‌ها به عنوان یکی از شناخته شده ترین نژادها می‌باشد. نژاد لگهورن با رنگ‌های مختلفی در بازار موجود بوده، که رنگ‌های سفید و قهوه ای این نژاد بسیار معروف‌تر می‌باشند. این نوع از مرغ‌ها به مدت زمان نسبتا کمتری نسبت به سایر مرغ‌ها برای بالغ شدن نیاز دارند. با توجه به شروع تخمگذاری پس از رسیدن به سن بلوغ، در نتیجه راندمان تولید تخم در این نژاد بسیار مناسب می‌باشد.

با توجه به تخمگذاری بسیار خوبی که این نژاد داشته، می‌تواند بهترین گزینه برای پرورش جهت تولید تخم‌مرغ باشد. این موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد که برای شروع به کار پرورش مرغ بومی تخمگذار اقدام می‌کنند، این نوع از نژاد مرغ‌ها را انتخاب کنند. نژاد لگهورن می‌تواند به جهت تولید بالای تخم‌مرغ، نیاز به سرمایه اولیه را کمتر و سود دهی را بسیار مناسب تر نماید. از این رو بهترین گزینه برای تولید تخم‌مرغ لگهورن می‌باشد.

ویژگی‌های مرغ لگهورن

مرغ لگهورن دارای ویژگی‌های بسیار زیادی بوده، که این خصوصیات باعث شده تا روز به روز تولید و پرورش آنها بیشتر شود. معمولا بسیاری از افراد با شنیدن نام مرغ لگهورن به فکر یک مرغ سفید رنگ می‌افتند، اما این نژاد از مرغ‌ها دارای رنگ‌های مختلف و زیبایی بوده، که هر کدام از رنگ‌های این مرغ، زیبایی مخصوص به خودش را دارد. یکی از بهترین و زیباترین رنگ‌های این نژاد، خرمایی بوده، که بسیاری از افراد در سراسر دنیا آن را می‌پسندند.

این نوع از مرغ‌ها معمولا کرچ نمی‌شوند، این موضوع باعث شده تا تخمگذاری آنها بدون وقفه و به صورت پیوسته انجام شود. همین مسئله باعث محبوبیت دوچندان این نژاد در بین پرورش دهندگان شده، زیرا کرچ شدن خود می‌تواند باعث وقفه‌هایی گاه طولانی مدت در تخمگذاری شود. این موضوع می‌تواند تاثیر منفی در میزان سود دهی داشته و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. مرغ لگهورن می‌تواند در سال بیش از ۳۰۰ تخم‌مرغ را تولید کند. در صورت تغذیه صحیح و نگهداری در شرایط مناسب، مشاهده شده که ۳۲۰ الی ۳۴۰ تخم‌مرغ نیز تولید کرده است.

شرایط مناسب برای پرورش مرغ لگهورن

مرغ لگهورن از جمله نژادهایی بوده که حساسیت‌های بسیار کمی به شرایط آب و هوایی دارد. بدین ترتیب می‌توان با خیالی آسوده آن را در اغلب مناطق کشور پرورش داد. نژاد لگهورن به سرما و گرما مقاوم بوده و می‌تواند در شهر‌های خیلی گرم و شهر‌های خیلی گرم مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان دهد. البته طبیعی است که هر چه دما معتدل تر باشد، این مرغ نیز مانند سایر مرغ‌ها امنیت و آسایش بهتری دارد.

نژاد لگهورن را بهتر است به صورت آزادانه و در مزرعه نگهداری نموده، بدین ترتیب هم میزان نیاز به دانه آنها کمتر می‌شود، و هم تولید تخم‌مرغ آنها بیشتر، در نتیجه از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه تر می‌شوند. این نژاد معمولا در روز نیاز به ۱۲۵ گرم دانه دارد، که هر چه دانه‌ها کیفیت بیشتری داشته باشند، قطعا در میزان تولید تخم‌مرغ نیز موثر بوده، البته با توجه به طبیعت آنها، هر نوع دانه ای که مصرف کنند، باز هم میزان تخمگذاری آنها بسیار مناسب می‌باشد. این موضوع باعث شده چه برای پرورش خانگی هم برای پرورش تجاری، گزینه ای بسیار مناسب باشند.

نحوه خرید مرغ لگهورن

برای اینکه بتوان مرغ لگهورن جوان را به راحتی جهت تولید تخم‌مرغ تهیه نموده، می‌توان تیم پرورش رویان طیور را انتخاب کرد. شرکت رویان طیور با پرورش اصولی جوجه‌های لگهورن، آنها را تا رسیدن به سن بلوغ نگهداری نموده، سپس جهت تولید تخم‌مرغ به پرورش دهندگان سراسر کشور تحویل می‌دهد. خرید مرغ لگهورن از شرکت رویان طیور به صورت اینترنتی انجام می‌گردد، لذا می‌توان به راحتی و بدون هیچ گونه اتلاف انرژی و وقت، تعداد مرغ مورد نیاز از نژاد لگهورن را خریداری نمود. این موضوع می‌تواند از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه باشد.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.