مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی را بیشتر بشناسیم

مرغ گلپایگانی

توضیحاتی در مورد مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی

آیا شما هم جزء افرادی هستید که به دنبال آشنایی با مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی هستند؟ اگر جواب این سوال مثبت است، این مطلب می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. مرغ گلپایگانی همانطور که قطعاً اطلاع دارید، نمونه‌ای از مرغ‌های دورگ به شمار می‌رود. سه نوع مرغ دورگ بسیار معروف و باکیفیت در ایران وجود دارد. این سه دسته شامل مرغ گلپایگانی، مرغ کرمانشاهی و مرغ ورامین هستند. با وجود اینکه مرغ‌های کرمانشاه و ورامین کیفیت بالایی دارند، اما مرغ‌های گلپایگانی برتری محسوسی نسبت به آنها دارند.

مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی می‌توانند به ما کمک کنند که مرغ‌های گلپایگانی را به راحتی از بین همه نژادهای مرغ بومی تشخیص دهیم. افرادی که تجربه کافی در پرورش مرغ بومی دارند، مشکل خاصی برای شناسایی آنها ندارند. برای افرادی که کم تجربه هستند، قضیه کمی فرق دارد. مرغ گلپایگانی یکی از پربازده‌ترین نمونه از مرغ‌های دورگ از نظر اقتصادی است. همین موضوع باعث شده تا همه پرورش دهندگان مرغ بومی به دنبال آشنایی بیشتر با آن باشند.

آشنایی با مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی

مرغ گلپایگانی را می‌توان یکی از استانداردترین نمونه از مرغ‌های دورگ دانست. این نژاد از مرغ‌های دورگ از نظر شکل ظاهری و جنس پرها شباهت زیادی به مرغ‌های پرتولید وارداتی دارد. به همین خاطر تشخیص آن از سایر نژادها نسبتاً دشوار است. این مرغ‌ها دارای پاهای بسیار قدرتمندی هستند و اندازه پاهای آن‌ها نه کوتاه است و نه خیلی بلند. این ویژگی باعث شده تا از هر نظر استاندارد به نظر برسند. پرهای این مرغ‌ها بسیار نرم و لطیف هستند و دست زدن به پرهای آنها می‌تواند بسیار خوشایند باشد.

بخونم
بیماری آبله در طیور بومی

این مرغ‌ها در اغلب موارد دارای رنگی قهوه‌ای هستند. قهوه‌ای مرغ‌های گلپایگانی مات و تیره نیست، بلکه کاملاً شفاف و روشن هستند. این موضوع باعث زیباتر جلوه‌دادن این مرغ‌ها شده است. اگر به مرغ‌های گلپایگانی نگاه کنید، بسیار پر تحرک هستند. داشتن تحرک و جنب و جوش باعث می‌شود تا این مرغ ها همیشه در وضعیت بسیار مطلوبی به سر ببرند.

مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی
مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی

وضعیت تخمگذاری نژاد گلپایگانی

حالا که تا حدودی با مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی آشنا شدیم، بهتر است وضعیت تخمگذاری آنها را نیز بررسی کنیم. مرغ های گلپایگانی از جمله مرغ های خوش خوراک به شمار می روند. این موضوع باعث شده که اگر کیفیت دانه آنها مناسب باشد، بتوانند تخم مرغ را با تعداد بالایی تولید کنند. تخم مرغ گلپایگانی می تواند قهوه ای تیره یا روشن باشد. زرده تخم مرغ گلپایگانی معمولا مایل به نارنجی است، این موضوع نشان از کیفیت بالای این تخم مرغ دارد.

اگر بتوانیم مرغ گلپایگانی را به خوبی تغذیه کنیم، این توانایی را دارد که بیش از ۲۰۰ عدد تخم مرغ را در طول سال تولید نماید. البته زمانی که شرایط ایده آل از نظر دما و نوع تغذیه فراهم نباشد، رسیدن به این میزان تخمگذاری کار بسیار دشواری است. مرغ گلپایگانی در اغلب موارد کرچ نمی شود و همین موضوع می تواند یکی از مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی باشد. افرادی که آشنایی با مرغ گلپایگانی ندارند، می توانند با توجه به کرچ نشدن، آنها را شناسایی کنند. تخم مرغ گلپایگانی معمولا نسبت به تخم مرغ های بومی و اصیل بسیار درشت تر است. پوسته تخم مرغ آنها نیز بسیار محکم و ضخیم است. با توجه به توضیحات ارائه شده، برای شناسایی بهتر مرغ گلپایگانی، می توان از مشخصات ظاهری تخم مرغ گلپایگانی هم استفاده کرد.

بخونم
توضیحاتی در مورد پرورش بوقلمون برنز

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل مشخصات ظاهری مرغ گلپایگانی را مورد بررسی قرار دهیم. مشخصات ظاهری نژاد گلپایگانی کمک می‌کنند تا همه افراد بتوانند با یک نگاه این نوع از مرغ‌ها را شناسایی کنند. شناسایی نژادهای مختلف از جمله گلپایگانی برای پرورش دهندگان مرغ بومی ضروری است. این افراد معمولاً نژادهای مختلف را با تعداد بالا از مراکز مجاز خریداری می‌‎کنند. شناسایی نژادهای مختلف باعث می‌شود تا در خرید خود دچار اشتباه یا تردید نشوند. امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب قرار گرفته، مفید واقع شوند. مجموعه رویان‌طیور یکی از بزرگترین و کامل‌ترین شرکت‌های تولید و پرورش مرغ گلپایگانی به شمار می‌رود. امکان خرید اینترنتی از این مجموعه وجود دارد و این موضوع باعث شده تا پرورش دهندگان سراسر کشور رویان طیور را انتخابی ایده‌آل بدانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.