توضیحاتی در مورد پرورش کبک

پرورش دهندگان کبک

پرورش کبک یکی از مشاغلی است که در سال های اخیر در کشورهایی مانند ایران که مشکل بیکاری حرف اول را در جامعه می زند، با استقبال بسیار مناسبی روبرو شده است. زیرا کبک دارای گوشت بسیار مرغوب و لذیذی بوده و مشتریان بسیار زیادی در بازار دارد. از این رو معمولا افرادی که می خواهند سود مناسبی کسب کنند، پرورش کبک را به پرورش سایر طیور ترجیح می دهند.

کبک پرنده است نسبتا کوچک که وزن آن به طور میانگین بین ۴۰۰ الی ۸۰۰ گرم می باشد. بدین ترتیب جزء طیور سبک محسوب می شود. کبک ها از نظر فیزیکی بزرگتر از بلدرچین بوده و از قرقاول نیز کوچک تر می باشند. به طور معمول کبک ها دارای رنگ قهوه ای مایل به خاکستری بوده که این رنگ قسمت فوقانی بدن آنها را پوشانده و قسمت تحتانی بدن آنها به رنگ زرد کم رنگ می باشد. پرورش کبک با توجه به عدم نیاز به سرمایه گذاری کلان و سود دهی مناسب، از نظر اقتصادی بسیار مناسب و کاربردی می باشد. بدین ترتیب برخی از افراد پرورش کبک را به عنوان شغل دوم و بعضی از آنها نیز به عنوان شغل اول خود مشغول به پرورش کبک می باشند.

آشنایی با شکل ظاهری کبک
https://instagram.com/p/B2GofsTh6Kf/
مجله اینستاگرامی پرورش کبک رویان طیور را نیز دنبال کنید.

اهداف پرورش کبک

قبل از هر چیزی افرادی که قصد پرورش کبک را دارند، باید اهدافی را برای خود تعیین کنند تا بدانند قصد تولید چه محصولی را دارند. زیرا پس از تولید محصول باید عرضه آن به بازار نیز انجام شود. بدین ترتیب اولین کاری که افراد باید انجام بدهند، تعیین هدف پرورش انواع کبک می باشد.

اولین هدفی که پرورش دهندگان کبک دنبال می کنند، پرورش کبک مولد می باشد. برای این منظور باید ابتدا جوجه یک روزه کبک تهیه شود. برای این منظور می توان اقدام به خرید جوجه یکروزه کبک از مراکز معتبر پرورش طیور کرده و یا به صورت مستقیم در صورت داشتن علم کافی، اقدام به جوجه کشی از تخم کبک نطفه دار کرد. چنانچه افرادی بتوانند جوجه کشی را خودشان انجام بدهند، هزینه ها را کاهش می دهند، اما نداشتن تخصص در این زمینه، می تواند خسارات بسیار زیادی را از نظر اقتصادی به واحد های تولیدی تازه تاسیس وارد کند. سپس جوجه های یک روزه تا سن ۵ الی ۶ ماهگی پرورش داده می شوند. در این صورت کبک های نر و ماده به صورت ۳ ماده و یک نر به فروش می رسند تا توانایی تولید تخم نطفه دار را داشته باشند.

دومین هدفی که پرورش دهندگان کبک دنبال می کنند، تولید جوجه یک روزه می باشد. افرادی که این هدف را دارند، ابتدا باید یک گله مادر سالم و سر حال را پرورش دهند. سپس به تولید تخم نطفه دار مشغول شوند. تخم کبک را باید روزی سه بار جمع آوری کرد. پس از جمع آوری تخم ها ضد عفونی شده و در جای مناسبی انبار می شوند. سپس با استفاده از دستگاه جوجه کشی و تنظیم دما و رطوبت مناسب با کبک، می توان جوجه یک روزه کبک را تولید کرد.

سومین هدفی که پرورش دهندگان کبک دنبال می کنند، تولید نیمچه گوشتی می باشد. این افراد جوجه های یکروزه را خریداری کرده و با پرورش کبک تا سن ۱۰ الی ۱۲ هفتگی آنها را تبدیل به نیمچه گوشتی می کنند. این نیمچه ها را به راحتی می توان به کشتارگاه های سراسر کشور عرضه کرد. نیمچه های گوشتی را به اصطلاح کبک پروار نیز می گویند. معمولا نیمچه های گوشتی یا کبک پروار برای مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزرعه پرورش کبک، یک شروع خوب برای کسب‌وکاری پر سود محسوب می‌شود.

مزایای پرورش کبک

یکی از مزایای پرورش کبک دوره نسبتا کوتاه رشد کبک می باشد. بدین ترتیب نیاز به صرف زمان بسیار زیادی برای رسیدن به سود مورد نظر نمی باشد. کبک های پروار را می توان پس از گذشت ۱۴ هفته به بازار عرضه کرد. از طرفی دیگر میزان درخواست برای گوشت و تخم کبک در بازار بسیار زیاد می باشد. بدین ترتیب افرادی که پرورش کبک را با اهداف مختلف دنبال می کنند، اطمینان خاطر بالایی نسبت به فروش محصول تولیدی خود و رسیدن به سود مناسب و تضمینی را دارند. این موضوعات باعث شده تا در سال های اخیر عده بسیار زیادی در سراسر کشور پرورش کبک را آغاز کنند. پرورش دهندگان کبک این کار را ممکن است به صورت تمام وقت و یا پاره وقت انجام بدهند.

گرداورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.