پرورش مرغ محلی تخمگذار

,

پرورش مرغ محلی تخمگذار یکی از کارهایی است که می تواند باعث رونق کسب و کار در روستاها بشود. زیرا شرایط برای پرورش مرغ بومی در روستاها فراهم بوده و با صرف هزینه های نه چندان زیادی می توان وارد این کار شده و به تدریج میزان تولید تخم مرغ را با افزایش تعداد مرغ محلی تخمگذار بیشتر کرد.

پرورش مرغ محلی تخمگذار یکی از مشاغلی بوده که هم به صورت خانگی و هم به صورت صنعتی می توان آن را انجام داد. معمولا هر چه سرمایه گذاری بیشتری برای شروع کار پرورش مرغ محلی تخمگذار انجام شود، میزان درآمد نیز افزایش می یابد. بدین ترتیب بر اساس سرمایه اولیه و هدفی که از پرورش مرغ محلی تخمگذار وجود دارد، می توان تعداد مرغ بومی تخمگذار را انتخاب کرده و از مراکز معتبر و دارای مجوز اقدام به خرید مرغ محلی تخمگذار کرد.

با توجه به اینکه در بازار معمولا استقبال بسیار بهتری از تخم مرغ های محلی نسبت به تخم مرغ های صنعتی می شود، لذا معمولا میل و رغبت افراد برای پرورش مرغ محلی تخمگذار در سال های اخیر بسیار بیشتر شده است. بهتر است تعداد مرغ محلی تخمگذار بالا باشد تا بتوان تعداد بیشتری تخم مرغ را در طول روز تولید و روانه بازار کرد. این امر باعث می شود تا سود دهی مناسب تر بوده و راه برای پیشرفت باز باشد. بدین ترتیب افرادی که می خواهند در این شغل پیشرفت کنند، باید میزان تولیدات خود را افزایش دهند.

پرورش مرغ محلی تخمگذار

مزایای پرورش مرغ محلی تخمگذار

یکی از مزایای پرورش مرغ محلی تخمگذار این است که به راحتی می توان در هر محیطی آنها را پرورش داد. زیرا مرغ بومی حساسیت کمتری به تغییرات شرایط جوی داشته و بدن آنها در برابر انواع بیماری ها مقاومت بسیار بیشتری نسبت به مرغ صنعتی دارد. بدین ترتیب افرادی که شرایط احداث مرغداری های نیمه صنعتی و صنعتی را نداشته نیز می توانند به راحتی در محیط هایی مانند مزارع به پرورش مرغ محلی تخمگذار از نژادهای مختلف بپردازند.

پرورش مرغ محلی تخمگذار در مزرعه

از دیگر مزایای پرورش مرغ محلی تخمگذار این است که دارای روحیه جستجو گری بوده و با قرار دادن آنها در مزرعه می توانند به راحتی تغذیه خود را پیدا کنند و نیاز کمتری به دان دارند. بدین ترتیب با پرورش مرغ محلی تخمگذار می توان در هزینه های مربوط به دان تا حدودی صرفه جویی کرد. با توجه به این که هزینه عمده پرورش مرغ بومی تخمگذار مربوط به تغذیه آنها می باشد، لذا هزینه های تولید تخم مرغ بومی کاهش می یابند.

از دیگر مزایای پرورش مرغ محلی تخمگذار، تولید تخم مرغ با کیفیت و خوش طعم تر نسبت به تخم مرغ های صنعتی می باشد. از این رو معمولا اغلب افراد برای استفاده به عنوان خوراکی از تخم مرغ محلی استفاده می کنند. این در حالی است که در برخی موارد قیمت تخم مرغ بومی نسبت به تخم مرغ صنعتی بیشتر می باشد.

از دیگر مزایای پرورش مرغ محلی می توان به افزایش سود دهی به خاطر قیمت بالاتر تخم مرغ بومی اشاره کرد. معمولا هر چه قیمت تخم مرغ تولید شده بیشتر شود، میزان سود دهی پرورش مرغ بومی نیز افزایش می یابد.

از دیگر مزایای پرورش مرغ محلی تخمگذار عدم نیاز به صرف هزینه برای تهیه آشیانه می باشد. از طرفی برای پرورش مرغ بومی تخمگذار نیازی به تجهیزات مکانیزه نبوده و به صورت سنتی نیز می توان به پرورش مرغ محلی پرداخت. البته استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن می تواند در افزایش سود دهی و رونق تولید تاثیر گذار باشد. اما برای شروع فعالیت نیازی به هزینه های گزاف و اضافی نمی باشد.

مزایای پرورش مرغ محلی تخمگذار

ظرف آب خوری یکی از پیش نیاز های پرورش مرغ محلی تخمگذار می باشد. ظرف های آبخوری کمک می کنند که در طول روز مقدار مناسبی آب تمیز و سالم در اختیار مرغ ها قرار داشته باشد. عدم وجود آب کافی باعث ایجاد استرس در بدن مرغ می شود و این موضوع بر روی تخمگذاری آنها تاثیر منفی دارد.

ظرف دانخوری از دیگر پیش نیاز های پرورش مرغ محلی تخمگذار می باشد. ظرف های دانخوری مدرن کمک می کنند تا همیشه دانه به اندازه کافی در اختیار مرغ بومی بوده و از کثیف شدن دانه ها بر اثر فضولات مرغ نیز جلوگیری می کنند.

تعداد کافی خروس در بین مرغ محلی تخمگذار نیز از جمله پیش نیاز های پرورش مرغ محلی تخمگذار می باشد. زیرا معمولا تخم مرغ محلی توسط تیم های پرورش جوجه یکروزه جهت جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین خاطر نیاز است تا همه تخم مرغ های تولید شده دارای نطفه باشند تا بتوان عملیات جوجه کشی را به راحتی انجام داد. به ازای هر ۱۰ الی ۱۲ قطعه مرغ تخمگذار، یک عدد خروس باید وجود داشته باشد.

گردآوردگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.