پرورش مرغ بومی از سال ها قبل در روستاها و حتی شهر های مختلف مورد توجه بوده اما در سال های اخیر با توجه به تحقیقات بیشتر و کشف مزایای گوشت و تخم مرغ محلی، میل به استفاده از گوشت و تخم مرغ بومی بیشتر شده و در نتیجه افراد بیشتری وارد عرصه پرورش مرغ محلی با نژاد های مختلف شده اند.

سالیان سال است که پرورش مرغ بومی در کشور هایی مانند ایران وجود داشته و معمولا در برخی مناطق مانند روستاها می توان بیشتر از شهر ها شاهد پرورش انواع مرغ بومی باشیم. معمولا به مرغ بومی مرغ خانگی یا مرغ محلی نیز گفته می شود. مرغ محلی دارای انواع بسیار مختلفی بوده و به هر نوع از آنها یک نژاد گفته می شود. تنوع در نژاد مرغ بومی باعث شده تا بتوان به راحتی گونه ای از مرغ محلی که سازگاری بهتری با شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر داشته را پیدا کرد.

پرورش مرغ بومی می تواند توسط همه افراد انجام شود، زیرا در مدت بسیار کوتاهی می توان همه آموزش های لازم در زمینه پرورش مرغ محلی را دریافت کرد. با توجه به سادگی مبانی و اصول پرورش مرغ بومی، همه افراد با هر سطح سواد و دانش توانایی یادگیری این حرفه را دارند. معمولا اطلاعات در مورد جیره غذایی و پیشگیری و درمان انواع بیماری ها می تواند بخش عمده ای از آموزش های مربوط به پرورش مرغ محلی را در بر بگیرد. بدین ترتیب همه افراد علاقه مند این توانایی را دارند که وارد عرصه پرورش مرغ بومی بشوند.

آشنایی با انواع مرغ بومی

مرغ بومی تخمگذار

برخی از نژادهای مرغ بومی توانایی تخمگذاری بسیار بالایی دارند، به این گونه از نژادها مرغ بومی تخمگذار می گویند. نژادهای تخمگذار را پر تولید نیز می گویند. معمولا زمانی که هدف از پرورش مرغ بومی تولید تخم مرغ باشد، نژادهای پر تولید یا تخمگذار بسیار مناسب تر و مقرون به صرفه تر می باشند. مرغ بومی تخمگذار معمولا دارای وزن بالایی نمی باشد، اما برخی از نژاد ها نیز ممکن است وزن بالا و تخمگذاری بسیار مناسبی داشته باشند. از جمله بهترین نژادهای مرغ بومی تخمگذار می توان به لگهورن، پلیموت راک، بلک استارو مرغ دورگ رنگی  و… اشاره کرد.

مرغ بومی تخمگذار از نژاد لگهورن

مرغ بومی گوشتی

برخی از نژادهای مرغ بومی دارای وزن گیری بسیار مناسبی بوده و در مدت زمانی مشخص وزن بسیار بالاتری نسبت به نژادهای تخمگذار پیدا می کنند. این نژادها اگر دارای قدرت تخمگذاری مناسب باشند، برای استفاده جهت تخمگذاری و اگر توانایی تخمگذاری مناسب نداشته باشند، جهت استفاده به صورت گوشتی آنها را پرورش می دهند. مرغ بومی با نژاد پلیموت راک از جمله نژادهایی به شمار می رود که هم دارای قدرت تخمگذاری مناسب بوده و هم قدرت وزن گیری بسیار مناسبی دارد. بدین ترتیب هم برای تخمگذاری و هم برای مصارف گوشتی آنها را پرورش می دهند.

مرغ بومی از نژاد پلیموت راک

چرا پرورش مرغ بومی در روستاها اهمیت دارد؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث اهمیت پرورش مرغ بومی در روستاها شده است. یکی از دلایلی که باعث شده پرورش مرغ محلی در روستاها ارزش و اهمیت بسیار بالایی داشته باشد، طعم بی نظیر گوشت و تخم مرغ محلی می باشد. گوشت و تخم مرغ محلی از لحاظ طعم و بو تفاوت های بسیار زیادی با گوشت و تخم مرغ صنعتی دارد. بدین ترتیب معمولا طرفداران گوشت و تخم مرغ محلی در بازار بسیار بیشتر بوده و معمولا برای رسیدن به هدف خود حاضر به صرف هزینه های بیشتری نیز می باشند. از این رو هم افرادی که در روستا زندگی می کنند تغذیه ای مناسب دارند و هم می توانند از فروش گوشت و تخم مرغ بومی به درآمد های بسیار مناسبی برسند. این موضوع باعث شده بسیاری از مشکلاتی که در روستاها وجود داشته مانند سوء تغذیه، بیکاری و فقر به راحتی از بین بروند. بدین ترتیب پرورش انواع نژادهای مرغ بومی از جمله تخمگذار و بومی در روستاها می تواند بسیار مفید و تاثیر گذار باشد.

معمولا در روستاها کشاورزی نیز علاوه بر پرورش دام و طیور رونق بسیار زیادی دارد، با پرورش مرغ بومی این امکان به وجود می آید که مقدار زیادی کود مرغی تولید شده و از آنها در کشاورزی استفاده کرد. کو مرغی تولید شده می تواند در تولید انواع صیفی و سبزی جات مفید و موثر باشد. بدین ترتیب پرورش انواع مرغ بومی می تواند تاثیرات مثبت مستقیم و غیر مستقیمی در بهبود شرایط زندگی روستاییان داشته باشد. بدین ترتیب معمولا در اغلب روستاها در سراسر کشور، پرورش مرغ بومی دارای رونق بسیار زیادی بوده و بیشترین میزان تولید مرغ و تخم مرغ بومی در روستاها انجام می شود، زیرا شرایط پرورش مرغ بومی در روستاها بهتر از شهر ها می باشد.


گردآوردگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.