نکاتی در مورد مرغ اصلاح شده

نکاتی در مورد مرغ اصلاح شده

مرغ اصلاح نژاد شده توانسته است در سال های اخیر بسیاری از مشکلاتی را که در پرورش مرغ بومی با آن مواجه بوده را از بین ببرد، چرا که با اصلاح نژاد انجام شده در این مرغ ها، مشکلاتی مانند وزن گیری و تخمگذاری حل شده و می توان اغلب نمونه های مرغ اصلاح  شده را برای تخمگذاری و یا گوشتی پرورش داده، از این رو پرورش این گونه از مرغ ها دو منظوره شده است.  این مرغ را می توان در شرایط متعادل نگهداری نموده، البته هوای سرد و یا گرم نیز آسیب چندانی به این مرغ ها وارد نمی کند.

مرغ اصلاح نژاد شده را معمولا افراد بسیار زیادی برای پرورش می پسندند، زیرا می توان گفت که این نوع از مرغ ها به نحوی اصلاح شده اند که می توانند برای پرورش بسیار مقرون به صرفه باشند، از این رو اغلب افرادی که در این حوزه فعالیت داشته، این نوع از مرغ ها را بیشتر از سایر مرغ های بومی موجود در بازار برای پرورش دادن می پسندند. از این رو شرکت های بسیار زیادی این نوع از نژاد های را در بازار عرضه نموده تا همه افراد بتوانند نسبت به خرید این مرغ ها اقدام کنند.

مزایای مرغ بومی اصلاح نژاد شده

یکی از مزایای اصلی مرغ اصلاح نژاد شده میزان تخمگذاری آنها می باشد، زیرا مرغ های اصیل از قدرت بسیار کمی برای تخمگذاری برخوردار بوده و تنها در طول سال می توانند بین ۵۰ الی ۸۰ عدد تخم مرغ را تولید کنند. این عدد به هیچ وجه توجیه اقتصادی نداشته و نمی توان تحت هیچ شرایطی پرورش چنین مرغ هایی را توصیه نمود. به همین خاطر برخی از شرکت های دام و طیور در سراسر کشور نسبت به اصلاح نژاد چنین مرغ هایی اقدام نموده اند.

با اصلاح نژاد صورت گرفته در مرغ ها میزان تخمگذاری آنها به حد قابل ملاحظه ای بیشتر شده، این موضوع باعث شده تا محبوبیت مرغ اصلاح نژاد شده برای پرورش بسیار بیشتر از مرغ اصیل باشد. میزان تخمگذاری مرغ اصلاح نژاد شده در هر سال ۱۶۰ الی ۱۸۰ تخم می باشد، که این عدد نسبت به میزان تخمگذاری مرغ اصیل بسیار بالاتر می باشد. البته باید این موضوع را نیز در نظر داشته که هر نوع از مرغ ها برای افزایش راندمان تولید تخم مرغ، نیاز به فراهم کردن شرایط خاص دارد.

شرایط پرورش مرغ اصلاح نژاد شده

معمولا کارشناسان مربوطه بهترین محیط ها برای پرورش انواع مرغ اصلاح نژاد شده را فضای باز می دانند. زیرا در این شرایط مرغ تنفس بهتری داشته و بدن سالم تری نسبت به مرغ هایی که در سالن پرورش می یابند داشته، لذا این موضوع باعث می شود که میزان تولید تخم مرغ در این نوع از مرغ ها بیشتر شود. از این رو معمولا افرادی که دارای مزرعه بوده و مرغ ها را در مزرعه پرورش می دهند، نتیجه بهتری خواهند گرفت. البته این مرغ ها شرایط سالن را نیز به راحتی تحمل می کنند و مشکلی از این بابت ندارند، اما فضای آزاد باعث شادابی بیشتر آنها می شود.

دانه ای که مرغ اصلاح نژاد شده مصرف می کند کمتر از دانه مرغ اصیل بوده، لذا باید مقوی تر بوده و مواد مفید برای مرغ در آن گنجانده شود، تا بدن آنها ضعیف نشود. زیرا در صورت ضعیف شدن بدن آنها، میزان تخمگذاری انها با مشکل مواجه می شود. از این رو باید دانه هایی که برا مرغ بومی اصلاح نژاد شده مورد استفاده قرار گرفته، از نوع پلت شده و حاوی ترکیباتی مانند پوست صدف بوده، تا کلسیم بدن آنها نیز کم نشود، بدین ترتیب دانه مصرفی در تخمگذاری بیشتر آنها نیز تاثیر می گذارد.

فروش انواع مرغ اصلاح نژاد شده

فروش انواع مرغ اصلاح  شده را شرکت رویان طیور  انجام می دهد. بدین ترتیب افرادی که می خواهند مرغ اصلاح نژاد شده را چه برای مصارف گوشتی و چه برای تخمگذاری پرورش دهند، می توانند نیمچه های سالم و سرحال این نژاد ها را از طریق سایت اینترنتی شرکت رویان طیور ویا شماره های تماس  تهیه نمایند. فروش  آنلاین  انواع مرغ اصلاح نژاد شده می تواند باعث شود که هم در هزینه ها و هم در وقتی که برای تهیه این مرغ ها صرف شده، صرفه جویی نمود.

گردآورندگان :واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.