مضرات استرس در پرورش جوجه یکروزه

,
مضرات استرس در پرورش جوجه یکروزه

استرس یکی از مشکلاتی است که در پرورش انواع طیور دیده می‌شود و معمولا همه طیور نسبت به استرس حساس بوده، اما در پرورش جوجه یکروزه استرس اهمیت بیشتری پیدا می‌‌کند، زیرا هنوز قدرت بدنی و همچنین سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف بوده و استرس می‌تواند موجب تلفات آنها شود.

استرس به واکنش‌هایی اطلاق می‌شود که جوجه‌ها نسبت به تنش‌های وارد شده از محیط اطراف، از خود نشان می‌دهند. استرس می‌تواند ریشه بسیاری از مشکلات در پرورش جوجه یکروزه باشد.

بدین‌ترتیب با مدیریت مناسب باید تلاش نمود تا استرس را به کمترین میزان ممکن رساند، در غیر این صورت میزان تلفات در گله زیاد شده و این موضوع می‌تواند موجب از بین رفتن سرمایه پرورش دهنده شود، زیرا معمولا در پرورش جوجه یکروزه، تعداد جوجه‌ها بسیار زیاد می‌باشد.

معمولا در پرورش جوجه یکروزه و یا حتی نیمچه یا مرغ باید تا حد امکان با مدیریت خوب و قوی استرس را کم کرد. زیرا استرس می‌تواند اثرات منفی بسیار زیادی از خود به جای بگذارد. با توجه به ضعیف بودن جوجه‌های یکروزه، معمولا استرس در جوجه‌های یکروزه خود را بیشتر نشان می‌دهد.

بدین ترتیب میزان تلفات بر اثر استرس‌های مختلف در جوجه‌های یکروزه بسیار بیشتر از نیمچه و یا مرغ بالغ می‌باشد. برخی از استرس‌ها ممکن است به صورت ناخواسته به وجود بیایند و شاید نتوان به راحتی از آنها جلوگیری نمود، اما بعضی از استرس‌ها نیز نتیجه بی توجهی و عدم مدیریت صحیح می‌باشند.

آشنایی با انواع استرس در پرورش جوجه یک روزه

برخی از استرس هایی که در پرورش جوجه یکروزه و یا انواع مرغ و خروس دیده می شوند، اجتناب ناپذیر بوده و در همه گله ها انجام می شوند. مثلا در هنگام واکسیناسیون و یا نوک چینی به طیور استرس های زیادی ممکن است وارد شود، از طرفی این کارها برای حفظ سلامت طیور باید انجام شوند. در غیر این صورت مشکلاتی به وجود می آید که تلفات آنها به مراتب بیشتر از استرس می باشد.

بدین ترتیب واکسیناسیون و یا موارد دیگری مانند نوک چینی را باید حتما انجام داده، اما بهتر است این کارها توسط افراد متخصص انجام شده، تا با کمترین میزان ایجاد استرس، بتوانند این کار را انجام بدهند.

استرس های دیگری نیز وجود داشته که بر اثر مدیریت اشتباه سالن به وجود آمده، که این استرس ها می توانند بسیار مضر بوده و باید بتوان از به وجود آمدن آنها جلوگیری نمود. نبود فضای کافی می تواند باعث به وجود آمدن استرس در پرورش جوجه یکروزه شود، پس باید به ظرفیت سالن و تعداد جوجه ها توجه زیادی داشته باشید.

تغییرات ناگهانی دمای هوا، از دیگر مواردی بوده که به شدت استرس زا بوده و در پرورش جوجه یکروزه می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. عدم وجود آب و دان کافی نیز از دیگر موارد استرس زا به شمار می رود.

عدم تهویه مناسب و وجود گرد و غبار و هوای آلوده از دیگر موارد استرس زا در پرورش جوجه یکروزه می باشد. با توجه به اینکه اغلب این موارد به راحتی قابل پیشگیری بوده، لذا بهتر است با تغییراتی در سبک مدیریتی خود، از بروز این استرس ها جلوگیری نموده، زیرا در صورت بروز استرس، نمی توان به راحتی این مشکلات را برطرف نمود. از این رو همیشه باید در ایجاد آرامش برای پرورش جوجه یکروزه تلاش نموده، تا بتوان بهترین نتیجه را به دست آورد.

راه های رفع استرس در پرورش جوجه یکروزه

برای رفع استرس در پرورش جوجه یکروزه باید بتوان تخصص را بالا برده و مدیریت بر سالن را به بهترین شکل ممکن انجام داد. داشتن تخصص کافی و مدیریت مناسب سالن، می تواند بسیاری از استرس ها را از بین ببرد و این موضوع در سلامتی جوجه ها نقش تعیین کننده ای دارد. بدین ترتیب آموزش های مربوط به پرورش جوجه یکروزه را بهتر است قبل از شروع به فعالیت در این زمینه دیده باشید، تا بتوانید بدون مشکل خاصی به پرورش انواع جوجه های یکروزه بپردازید.

مواردی که در دوره های آموزشی ارائه می شود مانند تعیین تعداد جوجه ها بر اساس فضای که در اختیار دارید، شرایط نوری و کم و زیاد شدن آن طبق برنامه ای خاص، میزان و نوع دان و آب مصرفی، درجه حرارت بر اساس سن و تغییرات پلکانی آن، تهویه مناسب و تامین اکسیژن و هوای مناسب برای تنفس جوجه ها و… که همه اینها را باید به درستی انجام داده، تا بتوان از بروز استرس جلوگیری نمود. بدین ترتیب کاهش استرس می تواند بسیار ساده باشد، و این موضوع باعث می شود تا پرورش دهنده متضرر نشده و کار خود را به راحتی ادامه دهد.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.