مزایای پرورش مرغ بومی

,
نژاد مرغ لگهورن قهوه ای

پرورش مرغ بومی

یکی از مواردی که باعث شده تا پرورش مرغ بومی سود نسبتا مناسبی داشته باشد، تولید بیشترین تخم مرغ با صرف کمترین دانه ممکن می باشد. این موضوع باعث شده تا اغلب افراد پرورش مرغ محلی را به عنوان یکی از بهترین مشاغل خانگی بدانند. زیرا معمولا در مناطقی که حیاط های بزرگ داشته، مانند روستاها، به راحتی می توان تعداد زیادی مرغ محلی را در حیاط پرورش داد. این موضوع باعث شده تا رونق کسب و کار در روستا ها نیز بسیار بیشتر شود. بدین ترتیب مهاجرت از روستاها به شهر به خاطر عدم درآمد کافی نیز بسیار کمتر می شود.

معمولا مرغ های بومی گوشتی وزن گیری بسیار مناسبی داشته و مرغ محلی تخمگذار نیز میزان تخمگذاری مناسبی دارد. این موضوعات نیز در سود دهی پرورش مرغ های بومی بی تاثیر نمی باشد. بدین ترتیب در سالن، حیاط خانه های روستایی و یا در باغ می توان به پرورش انواع نژاد های پر بازده مرغ محلی پرداخت. مرغ محلی معمولا در هر آب و هوایی دوام مناسبی دارد. این موضوع باعث شده تا افراد مختلف در هر منطقه ای بتوانند از پرورش مرغ بومی برای خود کسب درآمد کنند. این موضوع در استقبال بسیار زیاد از پرورش مرغ بومی طی چندین سال گذشته بی تاثیر نبوده است.

مزایای پرورش مرغ بومی

عدم نیاز به سرمایه بسیار زیاد می تواند یکی از مزایای پرورش مرغ بومی به شمار برود. بدین ترتیب معمولا افرادی که سرمایه چندان زیادی نداشته نیز می توانند از سود مرغ بومی بهره ببرند. زیرا می توان با قیمت نه چندان زیادی مرغ محلی را تهیه نمود. این موضوع باعث شده تا جوانان بتوانند به راحتی وارد کار پرورش مرغ محلی شوند. این موضوع باعث رونق بسیار بیشتر در صنعت تولید مرغ و تخم مرغ محلی شده است. زیرا جوانان در سراسر کشور و به خصوص مناطق روستایی با تعداد مختلفی مرغ محلی کار خود را شروع کرده و طی گذشت زمان این تعداد را افزایش می دهند.

عدم نیاز به فضای بسیار زیاد نیز از دیگر مزایای پرورش مرغ بومی به شمار می رود. بدین ترتیب در یک فضای نه چندان بزرگ در حیاط خانه های روستایی و شهری نیز می توان تعداد زیادی مرغ محلی پرورش داد. این موضوع می تواند هزینه ها را نیز کاهش دهد. زیرا بدین ترتیب کار شما در محل زندگی بوده و به کمک افراد خانواده می توان به پرورش مرغ بومی پرداخت. این موضوع هزینه خرید و یا اجاره مکانی برای پرورش مرغ و همچنین کارگر برای رسیدگی به امور مختلف مرغ ها را حذف می کند. این موضوع می تواند باعث شود که سود مرغ بومی بسیار خوب و قابل قبول شود. بدین ترتیب پرورش مرغ بومی می تواند یک شغل دوم ایده آل و یا برای افراد علاقه مند حتی به عنوان شغل اصلی نیز محسوب شود. زیرا هر چه تعداد مرغ محلی بیشتر شده و وقت بیشتری برای پرورش آنها صرف شود، سود دهی آنها نیز بیشتر می شود. بدین ترتیب افرادی که علاقه به این کار دارند، می توانند به عنوان شغل اول نیز به پرورش مرغ بومی توجه داشته باشند.

نکاتی که برای سود بیشتر پرورش مرغ بومی باید به آنها توجه شود

ابتدا باید به این نکته توجه داشت که میزان تلفات مرغ را به حداقل رساندودسترسی به یک نژاد مناسب جهت تخمگذاری داشته باشید. کم کردن تلفات  و انتخاب نوع مرغ و شرایط پرورش نیاز به تجربه و تخصص دارد. معمولا اصلی ترین کاری که می تواند به صورت مستقیم بر روی کم کردن تلفات ودسیابی به نژاد تخمگذاروافزایش سود پرورش مرغ بومی تاثیر گذار باشد، تهیه کردن مرغ محلی  از مراکز معتبر میباشد.

تغذیه صحیح از دیگر مواردی بوده که سود مرغ بومی را بیشتر می نماید. زیرا با تغذیه صحیح معمولا رشد مرغ محلی گوشتی بیشتر و در مرغ محلی تخمگذار نیز میزان تخمگذاری بیشتر می شود. بدین ترتیب مهم است که جیره غذایی مرغ محلی را کنترل نموده و ویتامین ها و املاح معدنی که برای بدن مرغ بومی ضروری بوده را تامین نمود. این کار اگر به درستی انجام شود، می تواند از جمله مهمترین اقدامات در افزایش سود مرغ بومی باشد. بدین ترتیب با رعایت نکاتی ساده، امکان افزایش سود پرورش مرغ های بومی مهیا می باشد.

گردآوردگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.