مرغ بالغ بی کیفیت

سن تخمگذاری مرغ بالغ

توضیحاتی در مورد مرغ بالغ بی کیفیت

معمولا مرغ بالغ مدت زمان معینی تخمگذاری را با بهترین شرایط ممکن انجام می‌دهد و پس از طی کردن زمان معین، تخمگذاری به تدریج کم می‌شود تا قطع شود. با شروع دوره کاهش تخمگذاری دیگر پرورش مرغ تخمگذار مقرون به صرفه نمی‌باشد. زیرا در این شرایط مرغ پیر شده و تولید تخم مرغ به اندازه دانه‌ای که مصرف نموده نداشته، این موضوع باعث می‌شود تا پرورش مرغ بومی تخمگذار که پیر شده باشد، از نظر اقتصادی توجیه نداشته باشد.

مرغ بالغ پیر معمولا با قیمت بسیار پایینی به فروش می‌رود، بدین‌ترتیب بهتر است که آنها را با نیمچه یا مرغ پا به تخم تعویض نموده، تا بتوان به راحتی چرخه تولید تخم مرغ را حفظ نمود. این موضوع باعث می‌شود که ضرر بسیار کمتری متوجه پرورش‌دهندگان مرغ بومی تخمگذار بشود.

مرغ بالغ بی‌کیفیت معمولا ممکن است چند روزی یک بار تخمگذاری داشته باشد. این در حالی است که به خاطر شرایط جسمانی که داشته، میزان مصرف دان آنها بالا می‌باشد. بدین‌ترتیب نگهداری از چنین مرغ‌هایی برای پرورش‌دهندگان ضرر و زیان بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. این موضوع می‌تواند باعث ورشکست شدن واحدهای صنعتی کوچک پرورش مرغ بومی تخمگذار نیز بشود.

معمولا برای فروش مرغ بالغ بی‌کیفیت باید به مراکز و شرکت‌های بسیار زیادی مراجعه نموده تا بتوان این گونه مرغ‌ها را به فروش رسانده، زیرا تنها از گوشت آنها می‌توان استفاده نموده و به خاطر سن زیادی که داشته، معمولا کیفیت گوشت آنها نیز مانند مرغ جوان نمی‌باشد.

بدین‌ترتیب به راحتی نمی‌توان مرغ بی‌‎کیفیت و پیر را به فروش رساند. از طرفی دیگر مشتریان این‌گونه مرغ‌ها نیز اغلب چنین مرغ‌هایی را با قیمت‌های بسیار ارزانی خریداری می‌کنند. این موضوع منجر به صرف وقت زیاد برای فروش و همچنین ضرر زیادی مالی می‌شود.

https://instagram.com/p/BdIT-grHZoH/

سن تخمگذاری مرغ بالغ

برای بسیاری از افراد این موضوع مخفی است که تا چه سنی مرغ بالغ می‌تواند تخمگذاری خود را با بهترین راندمان ممکن انجام داده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

معمولا ممکن است تخمگذاری نژادهای مختلف مرغ تخمگذار با هم تفاوت‌هایی داشته باشد. زیرا برخی از آنها دیر تر به سن بلوغ رسیده و تخمگذاری را شروع می‌نمایند و برخی از آنها نیز زودتر تخمگذاری را شروع می کنند.

اما چیزی که به طور تجربی به دست آمده و تقریبا برای همه نژادهای مرغ بومی تخمگذار صادق می باشد، ۱۲ ماه تخمگذاری مقرون به صرفه و اقتصادی می‌باشد.

یعنی از زمانی که مرغ بالغ شده و شروع به تخمگذاری می‌کند، تا یک سال می‌توان بیشترین راندمان تولید تخم‌مرغ را شاهد بود. پس از آن میزان تخمگذاری به مرور زمان رو به کاهش می‌رود.

بدین‌ترتیب پس از یک سال تخمگذاری باید مرغ بالغ پیر یا بی‌کیفیت را با مرغ پابه‌تخم تعویض نموده، تا بتوان همواره به تولید تخم مرغ بومی ادامه داد. این موضوع اهمیت خرید و فروش مرغ بالغ بی کیفیت را افزایش داده است.

مرغ بالغ
مرغ بالغ

فروش مرغ بالغ بی کیفیت

فروش مرغ بالغ بی‌کیفیت یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌‎های پرورش‌دهندگان مرغ بومی تخمگذار در سراسر کشور می‌باشد. از این رو شرکت‌های پرورش‌دهنده جوجه و نیمچه شرایطی را فراهم نموده اند که پس از پایان دوره تخمگذاری بتوانند مرغ بالغ بی‌کیفیت را از پرورش‌دهندگان به صورت تضمینی خریداری نمایند.

تیم پرورش رویان طیور یکی از پیشگامان در این عرصه بوده و یکی بهترین مراکز خرید مرغ بالغ پیر به شمار می‌رود. زیرا در شروع همکاری و فروش جوجه یا نیمچه، طبق قراردادی که بسته می شود، مرغ بالغ پیر را از پرورش دهندگان خریداری می‌نماید.

تیم پرورش رویان طیور با پرورش بهترین جوجه‌ها و نیمچه‌ها می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای همکاری پرورش‌دهندگان مرغ بومی تخمگذار باشد. زیرا می توان هر سال پس از پایان دوره تخمگذاری، مرغ بالغ پیر را با مرغ پابه تخم یا نیمچه تعویض نمود. این کار باعث می‌شود که بدون هیچ دغدغه‌ای بتوان به پرورش مرغ بومی تخمگذار و تولید تخم مرغ بومی پرداخت. بدین ترتیب میزان سودی که از پرورش مرغ بومی تخمگذار حاصل شده بیشتر شده و مانع از ورشکستگی افراد تازه کار می شود.

گرداورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.