طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار

,
سالن پرورش

توضیحاتی در مورد طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار

طراحی سالن پرورش برای همه طیور با هر سنی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. زیرا اگر طراحی سالن پرورش به خوبی انجام شود، شرایط برای رشد بهتر بوده و تلفات کمتر می شود.

طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار نیز مانند سایر طیور باید به خوبی انجام شود تا بتوان راحت تر به پرورش مرغ بومی تخمگذار پرداخت. فضای سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار باید جادار باشد، یعنی تراکم مرغ در این سالن ها نباید بسیار زیاد و بیش از حد باشد. زیرا تراکم بیش از حد مرغ بومی تخمگذار در سالن پرورش، ممکن است مشکلات تنفسی برای آنها به وجود بیاورد.

همچنین استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته می تواند کمک کند تا طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار بهتر انجام شود. رعایت مواردی مانند میزان نور و دمای سالن می تواند کمک کند تا بتوان بیشترین بهره را از پرورش مرغ بومی تخمگذار برد. زیرا مرغ بومی تخمگذار نیاز به نور کافی برای تخمگذاری داشته و بدون تامین نور کافی و مناسب، نمی توان انتظار تخمگذاری مناسبی از آنها داشت.

این موضوع باعث شده تا طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار اهمیت بسیار بیشتری پیدا نموده و پرورش دهندگان به این موضوع دقت بیشتری داشته باشند.

طراحی سالن پرورش

تجهیزات مورد نیاز برای طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار

آبخوری و دان خوری از جمله تجهیزاتی است که در هر سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار وجود دارند. آبخوری و دان خوری ها می توانند به صورتی دستی و یا اتوماتیک باشند. معمولا برای مواردی که تعداد مرغ بومی تخمگذار زیاد باشد، بهتر است که از تجهیزات اتوماتیک استفاده شود.

بدین ترتیب با کارگر بسیار کمتری می توان به امور مربوط به پرورش مرغ بومی تخمگذار پرداخت. تجهیزات سرمایشی و گرمایشی از دیگر مواردی بوده که برای هر سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار باید از آنها استفاده نموده تا بتوان در هر فصلی دمای مورد نیاز برای مرغ بومی را تامین نمود. معمولا کنترل وسایل سرمایشی و یا گرمایشی را نیز می توان به صورت اتومات و یا دستی طراحی نمود.

https://instagram.com/p/BztJG5xlFq_/

تجهیزات دیگری که برای پرورش مرغ بومی تخمگذار مورد نیاز بوده، تجهیزات مربوط به روشنایی می باشد. با استفاده از لامپ های بزرگ باید محیط پرورش مرغ بومی تخمگذار را کاملا روشن نمود. زیرا نور کم باعث کاهش تولید تخم مرغ می شود. بدین ترتیب می توان در هر روز برای هر مدتی که نیاز به روشنایی بوده، چراغ ها را روشن نگه داشت.

البته طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار باید به گونه ای باشد که بیشترین میزان نور طبیعی را بتوان مورد استفاده قرار داد. این موضوع می تواند در مصرف برق صرفه جویی نموده و هزینه های تامین انرژی را کمتر نماید. سیستم روشنایی را نیز می توان به صورت هوشمند طراحی نمود.

بدین ترتیب می توان با زمان بندی خاصی روشنایی را برای سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار تامین نمود. در بستر سالن پرورش مرغ بومی نیز می توان از پوشال درجه یک چوب سفید استفاده نمود. بدین ترتیب بستر بسیار نرم و راحت بوده و از طرفی طیور سرگرم این پوشال ها شده و سرحال تر از قبل می شوند.


مقالاتی که خواندن آن برای شما پیشنهاد می‌شود


نکاتی در مورد طراحی سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار به شیوه مدرن

  • امروزه در اغلب کشورها معمولا از پرورش مرغ بومی تخمگذار در قفس به جای روش‌های سنتی و یا بستر استفاده می‌شود. زیرا معمولا پرورش مرغ بومی تخمگذار در قفس از نظر بهداشتی بسیار مناسب‌تر بوده، چراکه معمولا این قفس‌ها انفرادی بوده و طیور با هم ارتباط زیادی نداشته، در نتیجه بیماری کمتر بین این مرغ‌ها شیوع پیدا می‌کند.
  • طراحی قفس‌ها باید به گونه‌ای انجام شود که مرغ در این قفس‌ها احساس ناراحتی نکند، زیرا تنگی جا ممکن است مرغ تخمگذار را اذیت نموده و میزان تخمگذاری کاهش یابد.
  • جنس این قفس باید هم سبک و هم محکم باشد. از طرفی از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد.
  • شیب کف این قفس‌ها باید به گونه‌ای باشد که تخم مرغ به آرامی به محل مورد نظر برود، زیرا شیب زیاد سرعت تخم مرغ را زیاد نموده و باعث شکستن تخم مرغ می‌شود.
  • دقت داشته باشید که دان و آب کافی باید در اختیار هر کدام از مرغ بومی تخمگذار قرار بگیرد.
  • سالن‌های سیار و آماده نیز برای این اهداف تولید و روانه بازار شده است.
  • دقت داشته باشید که طراحی و ساخت سالن های پرورش مرغ بومی تخمگذار باید به نحوی باشد که بتوان بیشترین بهره را از هوای آزاد، نور و سرما و گرمای طبیعی برد. زیرا این موضوع کمک می کند تا بتوان با هزینه کمتری مرغ بومی تخمگذار را پرورش داد.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.