,

شستشو و ضد عفونی سالن پرورش مرغ تخمگذار

ضدعفونی-کردن-سالن-پرورش

اولین اقدام بعد از ارسال گله به بیرون از سالن باز کردن تجهیزات و لوازم غیرثابت سالن است.

وسایل قابل جداشدن را باید از سالن خارج نمود تا در مراحل بعد به خوبه شسته و ضدعفونی شوند. سپس کود را خارج کرده، پس از جاروکشی، شستشوی سالن با آب خالی شروع می‌شود. خارج کردن تمام مواد آلی نظیر مدفوع، بستر و باقیمانده دان از سالن اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا این مواد حاوی مقدار زیادی از عوامل بیماری‌زا بوده و منبع اصلی عفونت هستند.حضور مواد ارگانیک مانع از رسیدن مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده به سطح آلوده می‌شود. با وجود مواد آلی نتیجه مطلوبی از شستشو و ضد عفونی کسب نخواهد شد.

بهترین مواد در این‌باره یکی از انواع ضدعفونی کننده‌ها بنام نانونیپ می‌باشد. در محوطه خارج سالن‌ها و نزدیک انبار وسایل مرغ‌داری حوضچه سیمانی بزرگی تعبیه کرده و به قدر ظرفیت هر سالن با آب تمیز پر می‌کنیم. سپس با توجه به حجم آب حوضچه از محلول نانونیپ به آب حوضچه می‌افزاییم این ماده برای ضد عفونی وسایل مختلف فلزی یا پلاستیکی بسیار مناسب است قرار دادن تمام وسایلی که به نحوی با جوجه‌ها یا مرغ‌ها تماس داشته‌اند، در داخل آب محتوی نانونیپ به مدت نیم‌ساعت تمام میکروارگانیسم‌های پاتوژن را از بین خواهد برد. سپس آنها را از حوضچه خارج کرده و در معرض نور آفتاب قرار می‌دهیم.

شستشو و ضدعفونی سالن و وسایل ثابت:

تمام سطوح سالن و قسمت‌های مختلف آن مثل هواکش‌ها می‌باید با استفاده از آب گرم شسته شوند. جهت شستشو باید دقت کرد که مراحل کار از بالا به پایین باشد. به این ترتیب که ابتدا سقف و سپس دیوارها و کف شسته شوند. عمل شستشو در کلیه نقاط، منافذ، زوایا، ورودی‌های هواکش‌ها و غیره باید بخوبی و بادقت و حوصله انجام گیرد. چنانچه شستشو فقط با آب صورت بگیرد کارایی لازم را نخواهد داشت. ضد عفونی نمودن سطوح آلوده، بدون انجام شستشو با شوینده به تنهایی آلودگی را به میزان کافی کاهش نمی‌دهد.

شستن کف سالن‌ها ترجیحا با آب گرم پر فشار و دیوارها، پاک کردن و تراشیدن بقایای کود و فضولات مرغ‌ها با هر وسیله‌ای ممکن مانند کاردک‌های بزرگ فلزی، جاروهای زبر و مخصوص و برس‌های سیمی انجام گردد.

داغ کردن و سوزاندن تمام سطوح سالن کف و دیوارها، در حد ممکن.

نکته حائز اهمیت اینکه در هنگامی که سالن‌ها رو شعله افکن می‌زنیم بلافاصله بایستی محوطه را نیز شعله بگیریم تا آلودگی از محوطه به داخل سالن انتقال نیابد.لازم به ذکر می‌باشد که شعله افکن بایستی در خارجی‌ترین نقاط دیواره‌های خارجی مرغ‌داری به شعاع حداقل دو مترگرفته شود مخصوصا زوایای بین دیواره‌ها و زمین.

نکته:

مسیر ورودی مرغداری را تا حدود ۳۰متری خارج مرغداری بایستی با شعله افکن ضدعفونی کنیم. بعد از شعله گرفتن محوطه، بایستی دیواره‌های داخلی سالن با محلول ضدعفونی توسط دستگاه سمپاش ضدعفونی شود، به‌طوریکه تمامی سطوح داخلی سالن تحت‌تاثیر قرار گیرد و دیواره‌های خارجی سالن تا زیرشیروانی با ظرافت خاص ضدعفونی شود.

نکته مهم: استفاده از آهک خشک موجب بروز آسیت می‌شود.

دوستان در صورت اطلاعات بیشترو دقیق تردر زمینه ضدعفونی سالن های خود با تیم پرورش رویان طیور تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.