شرایط پرورش مرغ بومی تخمگذار

,

پرورش مرغ بومی تخمگذار نیاز به فراهم کردن یک سری شرایط داشته تا بتوان میزان بهره وری و تولید تخم مرغ را به بیشترین حد ممکن رساند. وجود لانه مناسب و همچنین تامین روشنایی لازم برای مرغ محلی تخمگذار از جمله شرایطی بوده که می توانند بر روی تولید تخم مرغ بیشتر و با کیفیت تر تاثیر گذار باشند.

پرورش مرغ بومی تخمگذار یکی از مشاغلی به شمار می رود که دارای بازدهی بسیار مناسب از نظر اقتصادی می باشد، زیرا نژادهای بومی تخمگذار دارای توانایی تولید تخم مرغ بسیار بالایی بوده و می توانند نرخ تبدیل بسیار بالایی داشته باشند و با توجه به مصرف دانه، تخمگذاری مقرون به صرفه ای دارند. معمولا برای پرورش مرغ بومی تخمگذار نیاز است تا فضای مناسبی فراهم شود. زیرا برای تخمگذاری نیاز به وجود فضایی مناسب بوده، این موضوع به خاطر آرامش مرغ در هنگام تخمگذاری می باشد.

مرغ بومی تخمگذار معمولا با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار بوده و نیاز به فراهم کردن شرایط ایده آل ندارد. البته این در حالی است که اگر شرایط آب و هوایی ایده آل برای پرورش مرغ بومی تخمگذار مهیا شود، میزان تخمگذاری مرغ بومی نیز افزایش پیدا می کند. بدین ترتیب هر چه تمهیدات بیشتری در پرورش مرغ بومی تخمگذار اندیشیده شود و تخصص فرد پرورش دهنده نیز بیشتر باشد، تولید تخم مرغ محلی بیشتر می شود. تولید بیشتر تخم مرغ محلی مساوی است با سود بیشتر از پرورش انواع مرغ بومی تخمگذار، بدین ترتیب تخصص باعث افزایش سود دهی پرورش مرغ بومی تخمگذار می شود.

پرورش مرغ بومی تخمگذار

اهمیت وجود جعبه یا لانه مناسب جهت تخمگذاری

معمولا برای پرورش مرغ بومی تخمگذار باید توجه ویژه ای به جعبه یا لانه مناسب جهت تخمگذاری مرغ ها بشود. معمولا نبود جعبه یا لانه مناسب برای تخمگذاری مرغ ها سبب به وجود آمدن مشکلات فراوانی می شود. یکی از مشکلات عمده ای که ممکن است در صورت نبود لانه یا جعبه مناسب به وجود بیاید، شکستن تخم مرغ ها می باشد. با توجه به هزینه هایی که برای پرورش مرغ بومی تخمگذار می شود، شکستن تخم مرغ ها باعث ضرر و زیان می گردد.

با وجود جعبه یا لانه مناسب، جمع آوری تخم مرغ ها نیز بسیار راحت تر می شود. زیرا در صورت نبود لانه یا جعبه مناسب، ممکن است مرغ ها در جاهای مختلفی تخمگذاری کرده و باید برای پیدا کردن آنها وقت زیادی را صرف کرد. معمولا می توان برای ساخت لانه یا جعبه مناسب جهت تخمگذاری مرغ بومی از چوب یا فلز استفاده کرد. معمولا چوب یا فلز را به راحتی می توان شستشو و ضد عفونی کرد. بدونی ترتیب از آلوده شدن محیط پرورش مرغ بومی تخمگذار جلوگیری می شود.

نمونه ای از لانه مناسب برای پرورش مرغ بومی تخمگذار

بهتر است سقف لانه یا جعبه به صورت شیب دار و با استحکام مناسب ساخته شود. بدین ترتیب مرغ ها نمی توانند بر روی تخم مرغ پریده و یا بر روی آنها بخوابند. کف جعبه یا لانه تخمگذاری مرغ بومی نیز باید با استفاده از کاه و کلش پوشانده شود تا مرغ ها بتوانند به راحتی تخمگذاری را انجام داده و از شکستن تخم مرغ ها نیز جلوگیری شود. محل قرار گیری لانه تخمگذاری مرغ بومی باید در محیط امن و امان باشد. زیرا رفت و آمد حیوانات و یا انسان ها باعث ترسیدن مرغ ها شده و این امر باعث بروز مشکلاتی برای پرورش مرغ بومی تخمگذار می شود.

اهمیت روشنایی لازم برای پرورش مرغ بومی تخمگذار

روشنایی لازم یکی از شرایط لازم برای پرورش مرغ بومی تخمگذار به شمار می رود. زیرا عدم وجود نور کافی باعث کاهش تخمگذاری مرغ محلی می شود. از این رو افرادی که مرغ بومی تخمگذار را در محیط سر بسته و تاریک بدون روشنایی مناسب پرورش می دهند، نمی توانند از ظرفیت کامل تخمگذاری مرغ بومی بهره مند شوند. بدین ترتیب افرادی که می خواهند نرخ تولید تخم مرغ را افزایش داده تا بتوانند به سود بیشتری از پرورش مرغ بومی تخمگذار برسند، می بایست در تامین نور مناسب برای پرورش مرغ محلی تخمگذار توجه ویژه ای داشته باشند.

مرغ بومی تخمگذار معمولا در طول روز به ۱۵ الی ۱۶ ساعت روشنایی نیاز دارد. ساعات روشنایی از قدرت روشنایی اهمیت بسیار بیشتری دارند. در طول روز می توان از نور طبیعی نیز برای تامین روشنایی استفاده کرد. پس از تاریکی هوا می توان از لامپ ها برای روشن نگه داشتن فضای نگهداری مرغ محلی تخمگذار استفاده کرد. معمولا در فصل هایی مانند پاییز و زمستان تامین روشنایی پس از غروب آفتاب برای جلوگیری از کاهش تخمگذاری مرغ بومی اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. با استفاده از یک لامپ با قدرت ۴۰ وات می توان نور کافی برای یک فضای ۳*۵ متر مربع را تامین کرد.

گردآوردگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.