درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ چگونه انجام می‌شود

درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ

توضیحاتی در مورد درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ

درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌های درمان بیماری انگلی کوکسیدیوز به شمار می‌رود. این بیماری را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین بیماری‌ها در بین انواع طیور به خصوص مرغ‌ها دانست. به همین خاطر نیاز است تا ابتدا پیشگیری‌های لازم را انجام داده تا اولاً طیور به این بیماری مبتلا نشوند، در ادامه اگر طیور به بیماری کوکسیدیوز مبتلا شدند، درمان مناسبی برای آنها انتخاب شود تا با حداقل مرگ و میر بتوان بیماری را کنترل کرد.

برای درمان بیماری کوکسیدیوز روش‌های بسیار مختلفی وجود دارد که معمولاً برای پرورش‌دهندگان مرغ بومی درمان خانگی این بیماری می‌تواند بهترین و کاربردی‌ترین راه به شمار برود. پرورش دهندگان مرغ باید با انواع روش‌های درمان بیماری کوکسیدیوز به خصوص درمان خانگی آن آشنایی کامل داشته باشند. درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ معمولاً  بسیار راحت و موثر می‌باشد، این موضوع باعث شده تا استقبال از روش‌های درمان خانگی بسیار بیشتر از سایر روش‌های درمان کوکسیدیوز مرغ باشد.

درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ

علائم بیماری کوکسیدیوز

اسهال

یکی از شایع‌ترین علائم بیماری کوکسیدیوز اسهال است. بعید نیست این اسهال در برخی از موارد همراه با خون هم باشد. اسهال می‌تواند در مدت زمان کوتاهی مرغ را از بین ببرد، از این رو نیاز است در صورت مشاهده چنین علامتی در طیور، بررسی‌های لازم انجام گردند تا هر چه سریع تر اقدامات لازم برای درمان آن انجام شوند.

کم اشتهایی

یکی دیگر از نشانه‌های بارز بیماری کوکسیدیوز، کم اشتهایی است. کم اشتهایی ممکن است در روزهای ابتدایی به سختی تشخیص داده شود، اما پس از گذشت چند روز میزان کم اشتهایی بیشتر شده و تشخیص آن نیز بسیار ساده تر می‌شود.

کم خونی

کسل بودن و عدم تحرک کافی از نشانه‌های کم خونی در مرغ‌ها به شمار می‌روند. به همین خاطر هرگز نباید کسل بودن و نداشتن تحرک کافی مرغ‌ها را نادیده گرفت، زیرا ممکن است از نشانه‌های بیماری کوکسیدیوز باشند.

این موضوع را باید مد نظر داشته باشید که گاهی اوقات هر کدام از این علائم به خاطر سایر بیماری‌ها نیز به وجود می‌آیند، بدین ترتیب باید بررسی‌های دقیق برای تشخیص بیماری انجام شوند تا متوجه بیماری به وجود آمده شویم.

بیماری کوکسیدیوز

پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز چگونه است؟

قبل از اینکه به موضوع درمان بیماری کوکسیدیوز با استفاده از روش‌های خانگی و ساده بپردازیم، بهتر است با نحوه پیشگیری از این بیماری آشنا شویم.برای پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز بهتر است سرکه سیب به آب اضافه شده و در اختیار مرغ‌ها قرار بگیرید. پودر سیر و پروبیوتیک از دیگر مواد غذایی مفید در پیشگیری از بروز بیماری کوکسیدیوز به شمار می‌روند. با استفاده از این مواد غذایی می‌توان به راحتی و با ارزان‌ترین قیمت ممکن از بروز بیماری خطرناکی مثل کوکسیدیوز پیشگیری کرد. هزینه‌های پیشگیری از کوکسیدیوز بسیار کمتر از هزینه‌های درمان این بیماری به شمار می‌روند.

درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ چگونه است؟

کوکسیدیو استات

یکی از ساده‌ترین روش‌های درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ، اضافه کردن کوکسیدیو استات به جیره غذایی مرغ‌ها است. کوکسیدیو استات‌ها نقش بسیار موثری در سلامت جسمی طیور دارند. آمپرولیوم و سوفاکینوکسالین از جمله کوکسیدیو استات‌های بسیار مفید و کاربردی برای درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ به شمار می‌روند.

ویتامین‌های A و K

ویتامین‌های A و K از جمله ویتامین‌های بسیار مفید و ضروری برای مرغ‌ها به شمار می‌روند. با توجه به اینکه بدن مرغ‌ها توانایی تولید این ویتامین‌ها را ندارد، بهتر است در جیره غذایی آنها گنجانده شوند. در صورتی که یکی از علائم بیماری کوکسیدیوز در مرغ‌ها مشاهده شود، مصرف ویتامین‌های A و K می‌تواند تا حدود زیادی مفید و موثر باشد.

اضافه کردن دارچین و پونه کوهی

دارچین و پونه کوهی از جمله آنتی بیوتیک‌های موجود در طبیعت به شمار می‌روند. چنانچه مقداری دارچین و پونه کوهی در جیره غذایی مرغ‌ها گنجانده شود، درمان خانگی کوکسیدیوز مرغ بسیار راحت تر و سریع تر انجام می‌گردد. بدین ترتیب دارچین و پونه کوهی دو ماده مهم در پرورش مرغ بومی به شمار می‌روند. تهیه دارچین و پونه کوهی بسیار ساده و راحت است.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

دریافت مشاوره رایگان: ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.