تخم مرغ محلی را معمولا می توان برای تولید جوجه و یا برای استفاده به عنوان خوراکی استفاده کرد. طعم و مزه ای که تخم مرغ بومی دارد بسیار مناسب تر از تخم مرغ صنعتی می باشد. تخم مرغ بومی را به راحتی می توان به صورت عمده از طریق اینترنت نیز خرید و فروش کرد.

تخم مرغ محلی سال هاست که هم به عنوان یک غذای کامل و مقوی مورد استفاده قرار می گیرد و هم از آن برای جوجه کشی و تولید انواع جوجه از آن استفاده می شود. تخم مرغ محلی برای اینکه بتوان عملیات جوجه کشی را از آن انجام داد، باید دارای نطفه باشد. تخم مرغ نطفه دار معمولا پس از گذشت ۲۱ روز تبدیل به جوجه یکروزه می شود. دستگاه های جوجه کشی دارای ظرفیت بسیار بالایی برای جوجه کشی می باشند. بدین ترتیب در مقیاس صنعتی باید از دستگاه های جوجه کشی بسیار بزرگ استفاده کرد.

تخم مرغ محلی دارای رنگ های متفاوتی بوده و برخی از نژادهای مرغ محلی ممکن است تخم مرغ بومی را با رنگ سفید و بعضی از نژاد ها تخم مرغ را قهوه ای تولید می کنند. رنگ قهوه ای تخم مرغ محلی معمولا از روشن تا تیره متفاوت بوده و رنگ تخم مرغ های محلی ارتباطی به کیفیت آنها ندارد. بدین ترتیب همه تخم مرغ های محلی با رنگ های مختلف دارای کیفیت و خاصیت یکسان بوده و هم از نظر خوراکی و همچنین از نظر جوجه کشی تفاوت خاصی با هم ندارند.

تخم مرغ محلی با رنگ های مختلف

قیمت تخم مرغ محلی

قیمت تخم مرغ محلی معمولا به موارد بسیار زیادی وابسته بوده و این موضوع باعث شده تا در برخی موارد قیمت تخم مرغ نوسان های بسیار زیادی را تجربه کند. قیمت تخم مرغ بومی در اغلب اوقات نسبت به تخم مرغ های صنعتی بالاتر می باشد. زیرا کیفیتی که تخم مرغ های محلی دارند نسبت به تخم مرغ صنعتی بیشتر می باشند. یکی از مواردی که باعث تغییر و نوسان در قیمت تخم مرغ می باشد، نرخ تولید می باشد. هر محصولی بیشتر تولید شود، معمولا قیمت مناسب تری نسبت به محصولات با تولید کمتر دارد.

یکی دیگر از مواردی که بر روی قیمت تخم مرغ محلی تاثیر گذار می باشد، هزینه های پرورش مرغ محلی می باشد. معمولا خوراک مرغ بومی از اصلی ترین هزینه های مربوط به پرورش مرغ بومی است. خوراک مرغ بومی اغلب از دان پلت شده می باشد. دان های پلت شده مخلوطی از مواد مغذی و مفید بوده که باعث می شوند مرغ محلی تخمگذاری بیشتری را نیز تجربه کند. بدین ترتیب هر چه تغذیه مرغ محلی بهتر باشد، هزینه های تولید تخم مرغ بومی نیز بیشتر می شوند.

نمونه ای از تخم مرغ محلی

خرید و فروش تخم مرغ محلی

معمولا روش های بسیار زیادی برای خرید و فروش تخم مرغ محلی وجود دارد. زیرا هم خریدار و هم فروشنده در این زمینه بسیار زیاد می باشند و یک روش برای خرید و فروش تخم مرغ بومی نمی تواند پاسخگوی تولید کننده و خریدار این محصول باشد. یکی از روش های اصلی که برای خرید و فروش تخم مرغ محلی وجود دارد، استفاده از اینترنت می باشد. سایت های اینترنتی مربوط به خرید و فروش مرغ بومی اغلب این توانایی را دارند که در زمینه خرید و فروش تخم مرغ محلی نیز فعالیت نمایند.

تیم پرورش رویان طیور یکی از اولین تولیدکنندگان مرغ محلی بوده که توانسته خرید و فروش تخم مرغ محلی را به صورت آنلاین در سراسر کشور انجام بدهد. خرید و فروش اینترنتی تخم مرغ بومی کمک می کند تا قیمت تخم مرغ نیز تا حدودی کاهش یابد. این موضوع به خاطر راحت تر بودن خرید و فروش اینترنتی و همچنین کمتر شدن هزینه های تبلیغات می باشد. زیرا تبلیغات برای خرید و فروش اینترنتی تخم مرغ محلی بسیار ارزان تر از سایر روش های فروش تخم مرغ بومی می باشد.

برای اینکه تخم مرغ محلی که به بازار عرضه می شود توانایی باروری مناسبی داشته باشد، باید تعداد خروس ها در گله مناسب باشد. زیرا معمولا گله هایی که دارای تعداد پایین خروس می باشند، ریسک تبدیل شدن به جوجه در تخم مرغ ها را بیشتر کرده و ممکن است باعث از بین رفتن بخشی از سرمایه افراد شود. بهتر است به ازای هر ۱۰مرغ یک خروس در گله وجود داشته باشد. این امر کمک می کند تا همه تخم مرغ های تولید شده را بتوان به عنوان تخم مرغ نطفه دار در بازار عرضه نمود. معمولا خرید و فروش تخم مرغ محلی نطفه دار رواج بسیار بیشتری دارد، زیرا در اغلب موارد از تخم مرغ برای جوجه کشی و تولید انواع جوجه استفاده می شود.

گردآورندگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.