خرید مرغ محلی جهت راه اندازی مشاغل خانگی در روستاها بهتر است از طریق مراکز معتبر پرورش و فروش انواع مرغ محلی انجام شود. مرغ محلی دارای نژاد های بسیار مختلف بوده که برخی از این نژاد ها داخلی و بعضی دیگر وارداتی می باشند. معمولا نژادهای دورگه نیز از تلاقی این دو نژاد تولید شده که دارای کیفیت نسبتا مناسبی می باشد.

با خرید مرغ محلی می توان به پرورش آنها پرداخته و تولیداتی مانند گوشت و تخم مرغ محلی را به بازار عرضه کرد. بدین ترتیب در سال های اخیر اغلب افرادی که به دنبال شغل بوده و یا جویای شغل دوم بوده اند، خرید مرغ محلی را در دستور کار خود قرار داده اند. با خرید مرغ محلی می توان بدون اینکه زمان بسیار زیادی را تلف کرده و یا ریسک بالایی انجام داد، سود بسیار مناسبی را کسب کرد. بدین ترتیب جسارت و جرات افراد مختلف به خصوص در روستاها برای خرید مرغ محلی و پرورش آنها بسیار بیشتر شده است.

خرید مرغ محلی و پرورش آنها در سال های اخیر مشکلات بسیار زیادی را در جامعه برطرف کرده است. از این رو معمولا استقبال بسیار مناسبی از پرورش انواع مرغ بومی در نقاط مختلف کشور شده است. با توجه به اینکه پرورش مرغ بومی نیاز به هزینه های بسیار بالا مانند پرورش مرغ تجاری را نداشته، لذا معمولا در سال های اخیر میزان تقاضا برای خرید مرغ محلی بسیار زیاد بوده و این موضوع باعث شده تا مراکزی برای جوجه کشی و پرورش جوجه ها تا رسیدن به مرحله تخمگذاری راه اندازی شوند.

پرورش مرغ محلی

شرایط لازم برای خرید مرغ محلی

ابتدا باید یک جایگاه مناسب برای پرورش مرغ بومی در نظر گرفته شود. پس از تهیه جایگاه مناسب می توان اقدام به خرید مرغ محلی کرد. جایگاه مناسب برای پرورش مرغ بومی می تواند با استفاده از سنگ، آجر، چوب و یا بلوک سیمانی ساخته شود. البته با استفاده از تور فلزی نیز می توان یک قفس با ابعاد مناسب جهت پرورش مرغ محلی تهیه کرد. بهتر است کف محل نگهداری از مرغ محلی بلندتر از اطراف باشد.

بهتر است کف جایگاه پرورش مرغ محلی سیمان باشد و سپس به مقدار ۵ الی ۱۰ سانتیمتر کاه و کلش بر روی کف ریخته شود. دیوار ها و سقف جایگاه پرورش مرغ بومی نیز باید بدون هیچ گونه شکاف یا خلل و فرجی باشند. برای این منظور چنانچه دیوار آجری باشد باید حداقل قسمت پایین دیوار آستر سیمان شود. تجهیزات مختلف پرورش مرغ بومی نیز باید قبل از خرید مرغ محلی تهیه شوند. تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، آبخوری، دانخوری، دماسنج، رطوبت سنج، منبع آب و.. از جمله تجهیزات مورد نیاز برای پرورش مرغ محلی به شمار می روند.

مزایای خرید مرغ محلی

تلفات کمتر

یکی از مشکلاتی که برای پرورش دهندگان جوجه یکروزه و یا حتی نیمچه وجود دارد، میزان تلفات بالا می باشد. زیرا سیستم ایمنی در سنین پایین ضعیف بوده و نمی تواند به خوبی از جوجه ها و یا نیمچه ها محافظت کند. با خرید مرغ محلی می توان میزان تلفات را به کمترین حد ممکن رساند. بدین ترتیب افرادی که می خواهند با کمترین تلفات تخم مرغ محلی تولید نمایند، می توانند برای خرید مرغ محلی اقدام کنند.

دوره بازگشت سرمایه کوتاه

یکی از مزایای اصلی خرید مرغ محلی به جای جوجه یکروزه یا نیمچه سود دهی سریع تر و کوتاه تر شدن دوره بازگشت سرمایه اولیه می باشد. این ویژگی باعث می شود تا بسیاری از افراد صرف هزینه های اولیه بالاتر برای خرید مرغ بومی را نادیده بگیرند و خرید مرغ محلی به جوجه یکروزه یا نیمچه را ترجیح می دهند.

هزینه های کمتر برای پرورش مرغ بومی

معمولا مرغ بومی حساسیت کمتری به جیره غذایی نسبت به نژاد های صنعتی دارد. بدین ترتیب با استفاده از جیره های غذایی با قیمت مناسب نیز می توان به پرورش مرغ بومی پرداخت. البته تامین نیاز های روزانه بدن مرغ محلی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامت مرغ محلی تاثیر گذاری بسیار زیادی دارد.

مرغ محلی را از کجا بخریم؟

معمولا افراد بسیار زیادی در سراسر کشور وجود داشته که علاقه بسیار زیادی به پرورش مرغ بومی دارند اما با نحوه خرید مرغ محلی آشنایی کاری ندارند. تیم پرورش رویان طیور با فروش انواع نژاد های مرغ بومی در تلاش است تا همه افراد در هر نقطه از کشور که باشند، بتوانند نژاد های مد نظر و پر بازده را به راحتی تهیه کنند. این موضوع باعث شده تا ورود به کار پرورش مرغ بومی بسیار راحت تر از قبل باشد، زیرا از مشکلات عمده و اصلی که می توان معرفی کرد، عدم اطلاع کافی از نحوه خرید مرغ بومی است.

گردآورندگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.