خرید مرغ بومی

مرغ بومی یکی از نمونه های پر بازده برای پروش‌ می‌باشد. معمولا با توجه به مزایای بسیار زیاد مرغ محلی، افراد بسیار زیادی از سراسر کشور تمایل به پرورش انواع مرغ محلی دارند. خرید مرغ محلی در هر نقطه از کشور‌ می‌تواند به راحت ترین شکل ممکن انجام شود. زیرا عرضه انواع مرغ محلی به صورت اینترنتی نیز انجام‌ می‌شود.

مرغ بومی معمولا دارای نمونه های مختلفی بوده که از آنها‌ می‌توان به منظور تولید گوشت و یا تخم مرغ محلی استفاده نمود. مرغ بومی با نژاد های بسیار متنوعی در بازار موجود‌ می‌باشد، که هر کدام از آنها قابلیت های مخصوص به خود را دارد. مرغ محلی را‌ می‌توان یکی از بهترین نمونه از پرندگان برای پرورش دانست. زیرا سود پرورش مرغ بومی چه به عنوان گوشتی و چه برای تولید تخم مرغ بسیار مناسب‌ می‌باشد. بدین ترتیب معمولا افراد بسیار زیادی در سراسر کشور به پرورش مرغ بومی مشغول‌ می‌باشند. قیمت مرغ بومی باکیفیت و سالم معمولا بیشتر از قیمت مرغ صنعتی‌ می‌باشد.

مرغ محلی معمولا تخم مرغ سالم تری نسبت به مرغ صنعتی تولید‌ می‌کند. از طرفی گوشت مرغ محلی دارای بو و طعم بهتری نسبت به مرغ های صنعتی بوده، بدین ترتیب پرورش انواع مرغ محلی چه برای تولید تخم مرغ و چه برای مصارف گوشتی با توجه به استقبال مناسب از آنها در بازار، بسیار مقرون به صرفه‌ می‌باشد. این موضوع باعث شده تا معمولا بسیاری از افراد در نقاط روستایی کشور به عنوان شغل دوم و یا حتی شغل اصلی خود به پرورش مرغ محلی برای مصارف مختلف بپردازند. این موضوع باعث شده تا نیاز بازار به گوشت و تخم مرغ محلی تا حدودی تامین شود. البته با توجه به درخواست بالا، هنوز هم کمبود هایی در بازار موجود بوده، که‌ می‌توان با گسترش پرورش مرغ محلی، این کمبود‌‌ها را جبران نمود.

آشنایی با برخی از نژاد های مرغ بومی

مرغ بومی دارای نژاد های بسیار متنوعی بوده، که برخی از آنها داخلی و بعضی دیگر وارداتی‌ می‌باشند. به برخی از نژاد‌‌ها که حاصل تلاقی نژاد های داخلی با نژاد های با کیفیت خارجی بوده، دورگ گفته‌ می‌شود. یکی از بهترین نژاد های مرغ بومی در ایران مرغ  دورگ رنگی‌ می‌باشد. معمولا این نژاد بهترین مرغ تخمگذار دورگ  ایرانی هم به شمار‌ می‌رود. میزان تخم گذاری آنها در هر سال ۲۰۰ الی ۲۲۰ عدد‌ می‌باشد. وزن مرغ دورگ رنگی به ۲ کیلو و خروس آنها به ۳ کیلوگرم‌ می‌رسد.

مرغ مازندرانی از دیگر نژاد های مرغ محلی بوده که با توجه به اینکه رشد بسیار مناسبی داشته و وزن آنها زیاد بوده و تخمگذاری آنها کم، اغلب برای استفاده گوشتی پرورش‌ می‌یابند. مرغ گلپایگانی از دیگر نمونه های مرغ بومی بوده که جزء مرغ هایی دورگ به شمار‌ می‌رود. معمولا این نژاد حاصل تلاقی مرغ اصیل ایرانی با نژاد ولسامر‌ می‌باشد. بدین ترتیب وزن گیری و تخمگذاری آنها به طور نسبی مناسب بوده و برای هر دو منظور یعنی گوشتی و تخمگذاری آنها را پرورش‌ می‌دهند. مرغ بومی وارداتی نیز در سال های اخیر به خاطر کیفیت بالا در اقصی نقاط کشور پرورش داده‌ می‌شود. از بین این نژاد‌‌ها می‌توان به لگهورن، نیوهمشایر، پلیموت راکو… اشاره نمود. معمولا تعداد تخم مرغ تولیدی توسط مرغ های وارداتی بسیار بیشتر از نژاد های محلی داخلی و یا دورگ‌ می‌باشد. از این رو در اغلب موارد برای تولید تخم مرغ محلی‌ می‌توان از نژاد های وارداتی استفاده کرد.

مواردی که باید در پرورش مرغ بومی به آنها توجه شود

معمولا پرورش مرغ بومی مانند پرورش مرغ صنعتی نیاز به تجهیزات بسیار گران قیمت و پر هزینه نداشته، اما رعایت برخی از موارد و نکات ساده‌ می‌تواند در پرورش مرغ بومی بسیار تاثیر گذار باشد. در پرورش مرغ بومی باید توجه داشت که جیره غذایی آنها متناسب با سن و وزن آنها انتخاب شود. بدین ترتیب معمولا رشد و وزن گیری آنها بسیار بهتر‌ می‌شود. زیرا تغذیه یکی از مهمترین مواردی بوده که در پروش انواع مرغ محلی تاثیر گذار‌ می‌باشد.

 نظافت و ضد عفونی محیط پرورش مرغ بومی با انواع مختلف مواد و روش های مناسب ضد عفونی نیز از بروز بیماری های مختلف در بین نژاد های مختلف مرغ محلی جلوگیری‌ می‌کند. این امر‌ می‌تواند برای پرورش دهندگان انواع نژادهای مرغ محلی بسیار مفید و تاثیر گذار باشد. خرید انواع مرغ بومی‌ می‌تواند به صورت اینترنتی از تیم پرورش رویان طیور نیز انجام شود.

گردآوردگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.