خروس گلپایگانی

خروس گلپایگانی یکی از درشت ترین نمونه از خروس‌های دورگه موجود در ایران به شمار می رود. با توجه به قدرت جنسی بسیار مناسبی که این نوع از خروس‌ها دارند، می توان استفاده مختلفی از آنها کرد. استفاده گوشت خروس‌های گلپایگانی و همچنین استفاده از آنها در بین مرغ تخمگذار برای تولید تخم مرغ محلی نطفه دار از رایج ترین استفاده‌های خروس نژاد گلپایگانی می باشند.

خروس گلپایگانی از جمله خروس‌های با نژاد دورگه می باشد. جنس نر جوجه‌های نژاد گلپایگانی که حاصل تلاقی نژاد ولسامر و نژاد اصیل ایرانی می باشد را خروس گلپایگانی می نامند. خروس‌های نژاد گلپایگانی معمولا دارای شکل ظاهری بسیار مناسبی بوده و با توجه به وزن بسیار مناسبی که دارند، گزینه ای بسیار مناسب برای پرورش دهندگان گوشت محلی می باشد. گوشت خروس‌های گلپایگانی دارای طعم و مزه بسیار مناسبی بوده و این موضوع باعث شده تا در بازار مشتریان بسیار زیادی داشته باشند.

خروس گلپایگانی دارای بدن بسیار قوی و قدرتمندی بوده و این موضوع باعث می شود تا بیماری در بین خروس‌ها بسیار کمتر از مرغ‌ها باشد. خروس نژاد گلپایگانی معمولا دارای پرهای قهوه ای و کمی ضخیم تر از مرغ گلپایگانی می باشد. خروس گلپایگانی معمولا با آرامش بیشتری نسبت به سایر خروس‌ها زندگی می کند. بدین ترتیب پرورش دهندگان را کمتر از سایر خروس‌ها اذیت می کنند. همه موارد ذکر شده باعث شده تا برای پرورش خروس، نژاد گلپایگانی یکی از بهترین نژادهای موجود به شمار برود.

موارد استفاده از خروس گلپایگانی

خروس گلپایگانی دارای کاربردهای مختلفی می باشد. یکی از رایج ترین استفاده هایی که از این خروس‌ها می شود، برای مصارف خوراکی می باشد. با توجه به سرشار بودن گوشت خروس از انواع پروتئین ها، طرفداران بسیار زیادی دارند. بدین ترتیب یکی از دلایل اصلی که خروس نژاد گلپایگانی تولید و پرورش داده می شود، استفاده از گوشت آنها به عنوان خوراکی می باشد. سالم بودن گوشت این خروس‌ها باعث شده تا افراد زیادی در سال‌های اخیر تمایل به مصرف گوشت خروس نژاد گلپایگانی داشته باشند.

یکی دیگر از مواردی که می توان از خروس گلپایگانی استفاده کرد، زمانی است که هدف تولید تخم مرغ نطفه دار باشد. بدین ترتیب به ازای هر ۱۰ عدد مرغ محلی تخمگذار، یک عدد خروس در گله مرغ‌های تخمگذار بومی رها می شود. خروس‌های گلپایگانی دارای قدرت جنسی بسیار مناسبی هستند بدین ترتیب نیاز به استفاده بیش از حد خروس در بین مرغ‌ها نمی‌باشد. این کار باعث می شود تا بتوان تخم مرغ‌های محلی تولید شده را برای جوجه کشی نیز مورد استفاده قرار داد. با توجه به توضیحات ارائه شده، تولید جوجه یکروزه محلی بدون استفاده از خروس در بین مرغ‌های تخمگذار امکان پذیر نمی‌باشد.

قیمت خروس گلپایگانی

قیمت خروس گلپایگانی به شرایط بسیار مختلفی بستگی دارد. یکی از شرایطی که می تواند بر روی قیمت خروس‌های نژاد گلپایگانی تاثیر گذار باشد، درصد خلوص نژاد آنها می باشد. معمولا مراکز معتبر این توانایی را دارند که خروس نژاد گلپایگانی با درصد خلوص بسیار بالا را تولید کنند. معمولا چنین خروس‌های دارای ارزش و اعتبار بالاتری بوده و در نتیجه قیمت بالاتری نیز در بازار دارند. هر چه خلوص نژاد خروس‌های گلپایگانی بیشتر باشد، برای تولید تخم نطفه دار گزینه مناسب تری می باشند.

یکی دیگر از شرایطی که بر روی قیمت خروس گلپایگانی تاثیر گذار می باشد، سن خروس می باشد. معمولا خروس‌ها دارای رشد و وزن گیری بسیار مناسبی می باشند. بدین ترتیب در سنین کم نیز می توان برای مصارف گوشتی از آنها استفاده کرد. معمولا خروس‌ها نیز مانند مرغ در سنین ۴ الی ۶ ماهگی به سن بلوغ می رسند. قبل از رسیدن به سن بلوغ نیز می توان از گوشت خروس‌های گلپایگانی استفاده کرد. بدین ترتیب هر چه سن و وزن خروس بیشتر شود، قیمت آن افزایش می یابد. البته این موضوع برای خروس‌های مسن یا پیر صادق نمی‌باشد. زیرا گوشت خروس‌های پیر کیفیت لازم را نداشته و از طرفی قدرت باروری مناسبی نیز ندارند. بدین ترتیب خروس‌های با سن زیاد، قیمت کمتری دارند.

خرید خروس گلپایگانی

روش‌های بسیار زیادی برای خرید خروس گلپایگانی وجود دارد. یکی از بهترین این روش‌ها که در سال‌های اخیر با استقبال بسیار مناسبی نیز مواجه شده است، خرید از طریق سایت‌های اینترنتی می باشد. البته معتبر بودن سایت اینترنتی گزینه ای است که در این روش باید توجه بسیار ویژه ای به آن بشود. خروس گلپایگانی را می توان از طریق سایت شرکت رویان طیور که یکی از بزرگ ترین و معتبر ترین شرکت‌های تولید کننده مرغ و خروس گلپایگانی در کشور بوده خریداری کرد.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.