جیره باکیفیت در پرورش مرغ بومی تخمگذار

,

جیره باکیفیت یکی از اصلی ترین مواردی است که باید به آن توجه زیادی شود. معمولا مراکز پرورش مرغ بومی تخمگذار اگر نتوانند از جیره باکیفیت برای این مرغ ها استفاده نمایند و یا اطلاع دقیقی از جیره باکیفیت نداشته باشند، ممکن است از نظر اقتصادی با مشکلات عمده ای مواجه شوند. زیرا برای جوجه ها رشد مناسب و برای مرغ بالغ تخمگذاری ارتباط مستقیمی با جیره غذایی دارد، بدین ترتیب نباید از اهمیت جیره غذایی جوجه ها و مرغ بومی تخمگذار غافل شد. معمولا تیم های پرورش طیور حرفه ای جیره غذایی مورد نیاز را خودشان تولید نموده و هم برای استفاده شرکت خود و هم برای مشتریانی که از آنها جوجه و یا مرغ بومی تخمگذار خریداری نموده، ارسال می کنند. بدین ترتیب کیفیت جیره غذایی مرغ های بومی و جوجه ها از بدو تولد تحت کنترل بوده و چنین جوجه ها و مرغ هایی معمولا بسیار سالم تر بوده و رشد آنها و همچنین تخمگذاری آنها بسیار بهتر می باشد. این موضوع باعث می شود تا پرورش دهندگان جوجه ها، نیمچه و مرغ بومی تخمگذار به سود بیشتری دست یابند. این موضوع باعث پایداری شغل آنها و در نتیجه آینده شغلی بهتر می شود.

مرغ بومی تخمگذار معمولا اگر به خوبی تغذیه شود و از جیره غذایی بی کیفیت برای پرورش آن استفاده نشود، می تواند بهترین راندمان تولید را داشته باشد. این موضوع باعث می شود تا هزینه ای که برای خرید جیره باکیفیت می شود، به راحتی و با سود بسیار بیشتری از طریق تولید بیشتر تخم مرغ و همچنین عدم به وجود آمدن مشکلات و مرگ و میر آنها، برای پرورش دهنده حاصل شود. این موضوع بیانگر این موضوع می شود که دان ارزان و بی کیفیت نمی تواند برای یک واحد تولیدی سود چندانی را به همراه داشته باشد.

ترکیبات جیره باکیفیت مرغ بومی تخمگذار

معمولا مواد بسیار زیادی در ترکیبات جیره باکیفیت توسط شرکت های مختلف برای مرغ بومی تخمگذار استفاده می شود، در اینجا به چند مورد از این ترکیبات اشاره می شود، تا بتوان با برخی از مواد تشکیل دهنده جیره باکیفیت مرغ بومی تخمگذار آشنا شد. اولین مورد که می توان به آن اشاره نمود، کلسیم می باشد. کلسیم از مواد معدنی بسیار مفید برای پرورش مرغ بومی تخمگذار می باشد. علاوه بر کلسیم، فسفر و ویتامین d نیز در جیره غذایی مرغ بومی تخمگذار موجود بوده، بدین ترتیب شکل گیری پوسته تخم مرغ بسیار راحت تر و سریع تر انجام شده و قدرت تخمگذار مرغ بومی بیشتر می شود.

لیزین یکی دیگر از ترکیبات موجود در جیره باکیفیت به شمار می رود. لیزین می تواند برای افزایش قدرت مرغ بومی تاثیر گذار باشد. بدین ترتیب بدن مرغ بومی تخمگذار را قوی تر نموده و این موضوع باعث می شود تا در برابر بیماری ها نیز مقاومت بسیار بیشتری داشته باشد. آرژنین از دیگر اسید آمینه های مفید برای مرغ بومی تخمگذار بوده، که در جیره غذایی آنها مورد استفاده قرار می گیرد. آرژنین برای رشد بهتر تاثیرات بسیار زیادی دارد.

مقدار جیره روزانه برای مرغ بومی تخمگذار بر اساس سن

معمولا مرغ بومی تخمگذار از هفته ابتدایی تولد تا پایان دوره تخمگذاری باید طبق دستور العمل خاصی تغذیه شود. بدین ترتیب می توان رشد، تخمگذاری و سلامت آنها را به بهترین شکل ممکن تنظیم نمود. معمولا در هفته اول تولد جوجه های مرغ تخمگذار به ۱۲ گرم دان نیاز داشته، که تا یک هفته مناسب بوده و در هفته های بعدی بهتر است هر هفته ۵ الی ۶ گرم به این میزان افزوده شود تا هفته چهارم این میزان به حدود ۲۹ الی ۳۰ گرم در روز می رسد. از هفته پنجم در هر روز می توان ۳۸ گرم دان به جوجه ها داده و این مقدار تا هفته دهم به ۶۵ گرم در روز می رسد. از هفته یازدهم با ۷۰ گرم در روز آغاز نموده و این مقدار در هفته پانزدهم به ۸۸ گرم در روز افزایش می یابد. در هفته پانزدهم باید وزن هر کدام از طیور به ۱۳۰۰ گرم رسیده باشد. هفته شانزدهم با ۹۲ گرم در روز شروع نموده و این مقدار تا هفته بیستم به ۱۱۰ گرم در روز می رسد. از هفته بیستم به بعد تقریبا مقدار جیره مرغ بومی تخمگذار ثابت می باشد.

گردآورندگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

2 پاسخ
  1. فرهاد
    فرهاد گفته:

    باسلام وخسته نباشید اگه ممکنه یک نمونه نقشه اجرایی سالن ۵۰۰۰۰قطعه ای روتو سایت یاکانا ل بذارید ممنون

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.