توضیحاتی در مورد اصول نگهداری بلدرچین

,
توضیحاتی در مورد اصول نگهداری بلدرچین

اصول نگهداری بلدرچین دارای ارزش و اهمیت بسیار زیادی برای پرورش دهندگان بلدرچین به خصوص افراد تازه کار می باشند. بدین ترتیب در این مطلب به برخی از مهمترین و کاربردی ترین این اصول پرداخته شده تا افرادی که قصد پرورش بلدرچین را دارند، اطلاعات مفیدی را کسب نمایند. برای آشنایی با این اصول با ما همراه باشید.

اصول نگهداری بلدرچین در سال های اخیر تغییرات بسیار زیادی را تجربه کرده است. زیرا معمولا تغییر و تحولات بسیار زیادی در زمینه های مختلف علم و تکنولوژی انجام شده که باعث شده اصول نگهداری بلدرچین نیز با تغییرات بسیار زیادی مواجه شود. معمولا پرورش دهندگان بلدرچین نیاز دارند تا با اصول نگهداری بلدرچین به خوبی آشنا شوند. زیرا دانستن و آشنایی با این اصول باعث می شود تا بتوان بلدرچین را با بهترین کیفیت ممکن پرورش داد.

اصول نگهداری بلدرچین می توانند کمک کنند تا افرادی که اطلاعات بسیار زیادی نیز در زمینه پرورش بلدرچین ندارند نیز بتوانند با بهترین کیفیت این کار را انجام بدهند. بدین ترتیب در ادامه این مطلب با برخی از مهمترین و کاربردی ترین نمونه از اصول نگهداری بلدرچین آشنا خواهیم شد. بدین ترتیب زمینه برای افرادی که تجربه بسیار بالایی در زمینه پرورش بلدرچین ندارند نیز فراهم می شود تا بتوانند وارد این عرصه شوند. پرورش بلدرچین به خاطر کوتاه بودن و سود دهی بالا، دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد. بدین ترتیب آشنایی با اصول نگهداری بلدرچین دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

آشنایی با برخی از اصول نگهداری بلدرچین

تغذیه بلدرچین

یکی از مهمترین اصول نگهداری بلدرچین، تغذیه صحیح آنها می باشد. معمولا بلدرچین ها پرنده های سبک وزنی می باشند. بدین ترتیب بهتر است دانه هایی که برای تغذیه بلدرچین انتخاب می شوند نیز ریز باشند. هضم دانه های ریز برای بلدرچین راحت تر می باشد. معمولا تغذیه بلدرچین ها باید بر اساس استفاده ای که از آنها می شود، انتخاب شود. برای مثال تغذیه بلدرچین گوشتی با بلدرچین تخمگذار ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. بلدرچین گوشتی به غذای چرب تر و پر کالری نیاز داشته در صورتی که بلدرچین تخمگذار به غذاهای حاوی ویتامین و مواد معدنی نیاز بیشتری دارد.

درجه حرارت مورد نیاز بلدرچین ها

یکی دیگر از اصول نگهداری بلدرچین، تنظیم درجه حرارت محیط می باشد. درجه حرارت بالا یا کم باعث از بین رفتن بلدرچین ها به خصوص در سنین کم می شود. معمولا بلدرچین یک روزه نیاز به دمایی در حدود ۳۶ الی ۳۸ درجه سانتیگراد دارد. این حرارت به تدریج و کم کم کاسته می شود تا در سن ۶ هفتگی به حدود ۲۲ درجه سانتیگراد برسد. این دما تا رسیدن بلدرچین به سن بلوغ باید ثابت باشد. بدین ترتیب پس از ۶ هفتگی نیاز به کاهش دمای محیط پرورش بلدرچین نمی باشد.

میزان نور دهی

در روز های ابتدایی تولد بلدرچین ها شدت نور مورد نیاز آنها ۶۰ تا ۷۰ لوکس می باشد. معمولا روشنایی ۲۴ ساعته در روزهای ابتدایی تولید برای بلدرچین مورد نیاز می باشد. این میزان به تدریج باید کم شود. یعنی ابتدا به ۲۳ ساعت در روز و به تدریج تا ۱۲ ساعت در روز ادامه پیدا کند. شدت نور نیز تا ۱۰ لوکس می تواند کاهش یابد. دقت داشته باشید که کاهش یا افزایش نور دهی باید به صورت تدریجی باشد تا هیچ گونه تنشی به طیور وارد نشود.

آشنایی با بیماری های بلدرچین

یکی دیگر از اصول نگهداری بلدرچین، آشنایی با انواع بیماری هایی بوده که ممکن است بلدرچین از بدو تولد با آن ها مواجه شود. برخی از بیماری های مربوط به بلدرچین ها بسیار خطرناک و کشنده بوده و بعضی از آنها نیز خطر ساز نمی باشند. بدین ترتیب با شناخت علائم هر کدام از آنها، می توان به راحتی بیماری را تشخیص داد و این امر باعث می شود تا از ایجاد تلفات بسیار زیاد در گله بلدرچین جلوگیری نمود. بدین ترتیب آشنایی با انواع بیماری های بلدرچین دارای ارزش و اهمیت بسیار زیادی بری پرورش دهندگان بلدرچین در سراسر کشور به شمار می رود.

مارک، نیوکاسل و آبله از جمله بیماری هایی بوده که ممکن است بلدرچین به آنها مبتلا شود. این بیماری ها بسیار خطرناک بوده و معمولا میزان مرگ و میر در آنها بسیار زیاد می باشد. به همین خاطر واکسن هایی برای این بیماری ها تولید و روانه بازار شده تا بتوان از آنها پیشگیری کرد. واکسن مارک را معمولا در ۲۰ روزگی و در گردن بلدرچین تزریق می کنند. واکسن نیوکاسل معمولا به صورت قطره چشمی بوده و هر ۳ ماه یک بار باید مورد استفاده قرار بگیرد. واکسن آبله نیز در ۶ الی ۸ هفتگی برای بلدرچین ها مورد استفاده قرار می گیرد. بدین ترتیب با اصول نگهداری بلدرچین که دارای اهمیت بسیار زیادی بوده، آشنا شده تا بتوان پرورش بلدرچین را آغاز نمود.

گردآورندگان: واحدتحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.