,

بیماری آنفولانزا در پرندگان

بیماری آنفولانزا

بیماری آنفولانزا را‌ می‌توان یکی از خطرناک ترین و مهلک ترین بیماری هایی دانست که انواع پرندگان از جمله انواع مرغ بومی به آن مبتلا‌ می‌شوند. معمولا این بیماری‌ می‌تواند در هر نقطه از کشور و درانواع پرندگان دیده شود. معمولا علائم خاصی را نمی توان برای این بیماری معرفی نمود.

معمولا بیماری‌ها ‌‌‌برای پرندگان مختلف از جمله مرغ و جوجه بسیار زیاد بوده و هر کدام از آنها دارای یک سری از علائم‌ می‌باشند، اما در بین آنها بعضی از بیماری‌ها ‌‌‌ممکن است آسیب بسیار کمتری را به مرغ و جوجه رسانده و برخی دیگر ممکن است سبب مرگ و میر های بسیار زیاد در بین مرغ و جوجه‌ها ‌‌‌شوند. بدین ترتیب باید افرادی که پرورش دهنده پرندگان مختلف به خصوص مرغ و جوجه‌ می‌باشند، بتوانند در کمترین زمان ممکن بیماری را تشخیص داده راه های مقابله با آن را شروع نمایند. یکی از خطرناک ترین بیماری‌ها ‌‌‌برای مرغ و جوجه و در کل پرندگان آنفولانزا‌ می‌باشد. زیرا به شدت کشنده‌ می‌باشد. این بیماری‌ می‌تواند در یک منطقه کوچک شروع شود و به صورت خانه به خانه در سراسر کشور گسترش یابد. از این رو باید تمهیدات ویژه ای برای جلوگیری از این بیماری اتخاذ شود. معمولا پیشگیری در همه بیماری‌ها‌ می‌تواند کم هزینه تر و آسان تر باشد. از این رو اگر بتوان از آنفولانزا پیشگیری نموده، هزینه های بسیار کمتری را پرداخت نموده و نتیجه بسیار بهتری را‌ می‌توان دریافت نمود. زیرا بیماری آنفولانزا با شیوع پیدا کردن و حاد شدن، تلفات بی شماری را بر جای‌ می‌گذارد. معمولا شیوع این بیماری در فصل سرما بسیار بیشتر از فصل های گرم سال‌ می‌باشد.

بخونم
تاریخچه بیماری مارک

معمولا این بیماری به طور طبیعی در پرندگان وحشی اتفاق‌ می‌افتد. اما به خاطر واگیر بودن آن، به سرعت در مرغ های بومی و محلی نیز سرایت‌ می‌کند. بدین ترتیب باید مراقب پرندگان وحشی بود، تا با مرغ و جوجه های خانگی در ارتباط نباشند. زیرا بدین ترتیب جلوگیری از شیوع آنفولانزا عملا غیر ممکن‌ می‌باشد. زیرا به راحتی و با سرعت بسیار زیادی آنفولانزا در بین پرندگان پخش‌ می‌شود. این موضوع باعث‌ می‌شود تا افراد بسیار زیادی از این بیماری آسیب ببینند. زیرا ویروس آنفولانزا‌ می‌تواند برای دوره های طولانی مدت زنده بماند. از بارز ترین نشانه های آنفولانزا در پرندگان، مرگ و میر زیاد و بی علت‌ می‌باشد.

برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا چکار‌ می‌توان کرد؟

یکی از اصلی ترین و موثر ترین راه‌ها ‌‌‌برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزای مرغی، واکسینه کردن همه جوجه‌ها ‌‌‌و مرغ‌ها‌ می‌باشد. واکسن آنفولانزا‌ می‌تواند تا حدود زیادی از بروز این بیماری در بین مرغ بومی و خانگی جلوگیری نماید.

اما واکسینه کردن به تنهایی کافی نمی باشد. بدین ترتیب باید موارد بسیار زیادی را مورد توجه قرار داد، تا از بروز آنفولانزا جلوگیری شود.

یکی از مهم ترین و موثر ترین نمونه از راه های پیشگیری از این بیماری در پرندگان، عدم ارتباط مرغ و جوجه محلی و خانگی با پرندگان وحشی‌ می‌باشد. زیرا این روش‌ می‌تواند شایع ترین روش انتقال بیماری در بین پرندگان مختلف باشد. بدین ترتیب نیاز است تا آب و دان مرغ خانگی نیز در محلی باشد که دسترسی پرندگان وحشی به ان امکانپذیر نباشد، زیرا ویروس آنفولانزا ممکن است از طریق دان و آب آلوده نیز به راحتی منتقل شود. بدین ترتیب مکان نگهداری از مرغ و جوجه اگر به صورت محافظت شده باشد، بهتر است.

بخونم
علائم و نشانه های بیماری نیوکاسل در انواع جوجه و مرغ

نحوه معدوم سازی مرغ یا جوجه های آلوده به ویروس آنفولانزا

معدوم سازی‌ می‌تواند تنها روش از بین بردن ویروس آنفولانزا در بین مرغ و جوجه های یک واحد پرورش مرغ تخمگذار یا گوشتی و یا جوجه‌ها ‌‌‌با هر سن و سالی باشد. زیرا این بیماری بسیار واگیر داشته و رهایی از شر ان بسیار مشکل‌ می‌باشد. از این رو معمولا واحداهای مختلف پرندگان آلوده را باید درون گونی هایی قرار داده و سپس با استفاده از لودر یا هر وسیله حفاری دیگر، چاله ای را آماده نمایند، بعد از این کار باید گونی‌ها ‌‌‌را درون چاله قرار دهند.

حال باید آهک بر روی گونی‌ها ‌‌‌ریخته و سپس خاک را بر روی آهک ریخت. پس از انجام کلیه این مراحل‌ می‌توان منطقه ای که مرغ یا هر پرنده آلوده دیگری دفن شده را ضد عفونی نمود. بدین ترتیب‌ می‌توان ویروس آنفولانزای پرندگان را ریشه کن نمود. ویروس آنفولانزای مرغی‌ می‌تواند برای انسان‌ها ‌‌‌نیز بسیار خطرناک باشد. بدین ترتیب افرادی که با انواع مرغ و جوجه سر و کار دارند، بهتر است که هر ساله واکسن مخصوص آنفولانزا را استفاده کنند. بدین ترتیب با خیالی راحت تر‌ می‌توانند به کار خود ادامه دهند.

گردآوردگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.