,

بیماری آبله در طیور بومی

بیماری آبله

آبله یکی از بیماری هایی است که از طریق ویروس در بین طیور انتشار پیدا‌ می‌کند. معمولا سویه های مختلفی از این بیماری وجود دارد. سرعت انتشار این بیماری نسبت به سایر بیماری‌هاکمتر‌ می‌باشد. مرگ و میر بسیار کمی از بیماری آبله در بین طیور ایجاد‌ می‌شود.

بیماری آبله یکی از شناخته شده ترین بیماری های طیور بوده و معمولا اغلب افراد به راحتی با آموزش های نه چندان زیادی‌ می‌توانند در تشخیص این بیماری موفق عمل کنند. معمولا هیچ محدودیتی برای بروز این بیماری وجود ندارد یعنی هم در جوجه‌‌‌ها و هم در مرغ بالغ ممکن است این بیماری مشاهده شود.

مرغ تخمگذار یا گوشتی نیز برای بروز این بیماری تفاوت چندانی نداشته و در هر دو نوع احتمال بروز این بیماری وجود دارد. از جمله سویه های مختلف این بیماری‌ می‌توان به مواردی همچون:

 • canary pox virus
 • Pigeon pox virus
 • Fowl pox virus
 • turkey pox virus

اشاره نمود. هر کدام از این تیپ‌‌‌ها می‌توانند به نوعی باعث بروز بیماری و در نتیجه آلوده شدن تعداد زیادی از طیور شود. از این رو باید راه های پیشگیری از ابله را در پیش گرفته تا بتوان از بروز این بیماری تا حدود زیادی جلوگیری نمود. ویروس ابله در اغلب موارد به سختی از بین‌ می‌رود، در نتیجه باید تمهیدات زیادی را اندیشید تا بتوان این ویروس را ریشه کن نمود.

ناقل بیماری آبله

معمولا انتقال بیماری آبله یکی از مواردی است که باید به آن توجه بسیار زیادی بشود. زیرا اگر بتوان ناقلان بیماری را شناسایی نموده، تا حدودی‌ می‌توان در کنترل این بیماری نیز موفق عمل نمود. معمولا انتقال بیماری آبله از طریق پشه‌‌‌ها انجام‌ می‌شود. پشه معمولا با نشستن بر روی بدن جوجه یا مرغ الوده عامل بیماری آبله را دریافت نموده و با نشستن بر روی بدن سایر طیور‌ می‌تواند این بیماری را منتقل نماید. این موضوع باعث شده تا انتقال بیماری از یک مرکز پرورش مرغ یا جوجه به سایر مراکز بسیار سریع و اجتناب ناپذیر باشد. بدین ترتیب تا حد امکان از زیاد شدن پشه در محل پرورش مرغ و یا جوجه باید جلوگیری نمود. زیرا پشه‌‌‌ها انتقال دهنده اصلی بیماری آبله‌ می‌باشند.

بخونم
آشنایی با مزایای پرورش اردک ورامینی

علائم بیماری آبله

علائم این بیماری معمولا به نحوی بوده که‌ می‌توان این بیماری را بسیار سریع و در مراحل ابتدایی تشخیص داد. بدین ترتیب‌ می‌توان به راحتی از پیشرفت این بیماری در سایر طیور جلوگیری نمود. یکی از نشانه های اصلی بیماری آبله ندول و یا بروز برخی از جوش‌هابر روی تاج و ریش طیور باشد. وجود ضایعات کازئوس در دهان طیور که‌ می‌تواند در نای و حلق طیور نیز این ضایعات را مشاهده نمود. افسردگی‌ می‌تواند از دیگر علائم بیماری آبله باشد. معمولا به دنبال افسردگی کاهش اشتها و به دنبال کاهش اشتها‌ می‌توان شاهد کاهش رشد طیور نیز بود. در پرورش مرغ تخمگذار ممکن است نشانه هایی مانند کاهش تولید تخم مرغ نیز ممکن است مشاهده شود.

پیشگیری و درمان بیماری آبله

در حال حاضر متاسفانه هنوز درمان قطعی برای بیماری آبله کشف نشده است. در نتیجه پیشگیری از بیماری آبله‌ می‌تواند بیش از پیش اهمیت پیدا کند. زیرا با پیشگیری صحیح و اصولی‌ می‌توان تا حدود زیادی از بروز بیماری آبله جلوگیری نمود. واکسیناسیون برای طیوری که به آبله مبتلا نشده اند،‌ می‌تواند از جمله بهترین و موثر ترین روش‌هابرای پیشگیری از بیماری آبله باشد. بهترین کار برای واکسیناسیون صحیح و اصولی این است که جوجه های گوشتی را در یک روزگی واکسینه نمود. بدین ترتیب بدن آنها مقاوم شده و تا آخر عمر به این بیماری مبتلا نخواهند شد. این در حالی است که اگر واکسیناسیون انجام نشود، در هر سنی ممکن است این بیماری گریبان گیر گله شود. بدین ترتیب بهتر است طبق دستورالعمل مناسبی واکسیناسیون را انجام داد. یک بار استفاده از این واکسن نیز کافی است و نیاز به استفاده مجدد در سنین بالاتر نمی باشد.

بخونم
معرفی برخی از شرایط پرورش جوجه اردک یکروزه پکنی

بهترین زمان برای استفاده از واکسن آبله در پرورش مرغ بومی تخمگذار ۶ الی ۱۰ هفته ای‌ می‌باشد. این واکسن را معمولا به روش تلقیح و در بال مرغ تخمگذار به کمک سوزن هایی که دو شاخه و همچنین دارای شیار بوده، استفاده‌ می‌کنند. معمولا واکسن‌ می‌تواند درصد ابتلا به بیماری آبله را تا حد زیادی کاهش دهد. با توجه به عدم درمان قطعی، معمولا در همه نوع مرغ از این واکسن استفاده‌ می‌شود. بدین ترتیب‌ می‌توان هزینه های ناشی از برطرف کردن بیماری و از بین بردن ویروس را حذف نمود. این موضوع از نظر زمان و هزینه بسیار مقرون به صرفه‌ می‌باشد.

گردآوردگان:واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید.

31 پاسخ
 1. حسین (شهام) شایانی
  حسین (شهام) شایانی گفته:

  سلام،من حدودا سی مرغ محلی وجهادی دارم مرغهای محلی مشکلی ندارنداماجهادیهاهمه کوروسروکله وتاج انهازخم شده است شک ندارم ابله است،خواهشمند است دردرمان این بیماری مرایاری نمایید،متشکرم، حسین شایانی

  پاسخ
  • واحد تحقیق و توسعه
   واحد تحقیق و توسعه گفته:

   سلا دوست عزیز
   بیماری آبله درمانی ندارد و می‌بایست پیش از وقوع و شیوع بیماری در گله نسبت به پیشگیریر این بیماری اقدام لازم (واکسیناسیون) را انجام می‌دادید.
   برای شناخت دقیقتر بیماری به دامپزشک محلی خود مراجعه کنید.
   تنها پیشنهاد درمان خانگی برای این مورد شستشوی زخم با استفاده از محلول بتادین و یا گلیسیرین می‌باشد.
   آرزوی موفقیت دارم برای شما

   پاسخ
 2. محمد
  محمد گفته:

  کی‌ گفته ابله درمان‌نداره ؟ من ۴تا از‌ مرغام به آبله ی شدید دچار شدن و خوشبختانه این بیماری رو گذروندن..‌ عکس هاشونم‌موحوده که‌متاسفانه اینجا‌نمیشه فزستاد‌ آبله شون به قدری شدید بود که‌توی‌دهانشون‌هم‌( به شکل آفت) زده بود‌که‌خوشبختانه خوب شدن.

  پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سلام
    آبله رو میشه با ترکیب روغن نباتی و نمک خوب کرد
    من مرغ هام آبله شدید زده بودن
    روغن نباتی و نمک ترکیب کردم
    مالیدم رو آبله ها بعد از دو روز خوب شد..

    پاسخ
  • علی
   علی گفته:

   سلام دوست عزیز. شما چیکار کردید برای مرغ هاتون. من یک جوجه برهما دارم دو ماهه آبله شدید گرفته. دامپزشک هم بردم. هنوز خوب نشده. خودم با سرنگ بهش غذا میدم. انتی بیوتیک هم داره میگیره. ولی باز هم داره ضایعات جدید درمیاره.

   پاسخ
  • رضا..
   رضا.. گفته:

   سلام. آبله در خیلی از موارد به طور طبیعی التیام می‌یابد و جوجه ها و یا مرغ ها مشکلی نخواهند داشت. آبله درمان ندارد یعنی اینکه داروی اختصاصی برای از بین بردن ویروس در بدن مرغ و درمان کامل ندارد و درمان طبیعی آبله مربوط به سیر طبیعی ابتلا و درمان طبیعی است.

   پاسخ
 3. ارمان
  ارمان گفته:

  سلام من جوجهام ابله زدن از پماد موضعی تترا سایکلین استفاده کردم ولی نتیجه نگرفتم و ابله ها همینجور بزرگ تر وبیشتر میشدن، تنها راهش اینه که ابله هارو حتی کوچک ترین ها و حتی ابله روی پلک و دور چشم رو اونقدر با تیغ یا کارد بتراشیدو ابله از بیخ معدوم کنین که کل ابله از بین بره وهمسطح پوست بشه وقتی این کارو میکنین یه دون دون های خیلی ریزی اندازه نوک سوزن هم میبینین که کلشون باید در بیان بعد جای زخم که البته خونی هم هست با آب نمک غلیظ بشورین بعد جاش نمک خشک بریزین من از این کار نتیجه گرفتم وهمشون خوب شدن تا وقتی که ابله باشه پماد هیچ کار نمیتونه بکنه و وضع بد تر میشه ابله باید کلش از بین بره پس اونقدر بتراشید که کل ابله از بین بره و کوچک ترین اثری ازش نمونه وجاش هم‌سطح پوست بشه ابله های رو و دور چشم هم سریع باید از بین برن وگر نه باعث کوری میشن وداخل چشم چرک جمع میشه که باید چرک خارج بشه کاملا وگر نه دوباره چرک جمع میشه و ابله های دور وروی پلک چشم به طور کامل از بین برن

  پاسخ
 4. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  روغن نباتی و نمک با هم ترکیب کنید بمالید رو آبله ها
  بعد از دو سه روز خوب میشه
  من خودم مرغ هام آبله زده بودند روغن نباتی با نمک مالیدم همه شون خوب شدن

  پاسخ
 5. حسین
  حسین گفته:

  باسلام
  بنده یک خروس بومی دارم که روی تاجش دانه های سیاه میزنه اما حالش خیلی خوبه.
  میخوام بدونم طبیعیه یا بیماری هستش ؟
  خواهشا اگر میدونید راهنمایی کنین

  پاسخ
 6. امین
  امین گفته:

  سلام من ۸ تا جوجه محلی دارم که متاسفانه در قفس کوچیک نگهداریشون میکنم چون اگه از قفس بیرون بیارم تو حیاط پیش بقیه مرغام باشن،گربه میخوردشون و الان روی بینیشون دونه های قرمز دراورده و شک ندارم که آبله س چون قبلا دو دفعه این اتفاق برام پیش اومده و بار آخر از بین ۲۰ تا جوجه فقط ۴،۵تاشون زنده موند که اونا هم یا نگرفته بودن یا نسبت به بقیه خیلی خفیف بودن و خلاصه ۳تا۴ماه طول کشید تا اون چنتا خوب شدن و طی این دوره هر هفته یکیشون میمرد و هر دهرویی که بگی استفاده کردم ولی فایده چتدانی نداشت.الان نمیخوام به سرنوشت اون موقع دچار شم الان اول بیماریه چه کارایی رو پیشنهاد میکنید تا این ویروس رو در نطفه خفه کنم؟.
  ممنون میشم راهنمایی کنید عکسشون رو هم میتونم با واتساپ بفرستم.

  پاسخ
 7. علیرضا
  علیرضا گفته:

  بوقلمونم کل صورتش ابله زده بود که حتی چشماش نمیشد پیدا کرد،خودم خوراک تو حلقش میریختم،با قیچی و تیغ ژیلت زدم تمام ابله ها از بین بردن،و روشون نمک ریختم خوب شد

  پاسخ
 8. درسا
  درسا گفته:

  سلام وقت بخیر یکی از جوجه های ۳ ماهه من چشمش یعنی دقیقا کنار پلکش آبله زده و انگار داده چشمش رو کور میکنه هیچ راهی برای درمانش نیست؟ هر روز بدتر میشه😔

  پاسخ
  • عباس
   عباس گفته:

   اگه تعداد زیاده اول ویتامین سی بدین واسه تقویت،بعدش روغن خوراکی رو داغ کنین داخلش نمک بریزین بذارین سرد که شد بمالین روی زخماشون ٫معمولا چند روزه خوب میشن۰۹۱۱۹۰۲۷۶۰۰

   پاسخ
 9. حمیدرضا
  حمیدرضا گفته:

  از نظرات دوستان خیلی ممنونم
  چون راهکار ابله ففط تجربه و نتیجه گرفتنه
  منم تموم مرغام‌ گرفتن.همشون کم ابله دارن فقط ی خروسم که حتی خوشگله و خیلی هم گردن دراز و پادرازه
  بقدری روی تاجش ابله زد که کل تاجش زخمه.حتی رو پلکش هم ابله زد
  جوجه هام تازه ۴ماهه هستن.ولی نزدیک بلوغن حیفه بخاد با همچین مرضی تلف بشه.
  البته پماد نئومایسین سولفات ۱درصد هم استفاده میکنم.ولی دامپزشک گف تاثییری نداره.
  حالا همون راهکار دوستان که با روغن و نمک ضدعفونیش کنیم بیشتر تاثییر داره.فعلا هنو اینکارو نکردم ولی میخام از الان اینکارو کنم.
  باتشکر

  پاسخ
 10. ایران
  ایران گفته:

  سلام من خروسم ۴ ماهشه و ابله ی خفیف گرفته . شنیدم پماد های مخصوص ابله ی طیور هم وجود داره میشه اسم چندتا از این پماد هارو بگین😊

  پاسخ
 11. آرام
  آرام گفته:

  واسه درمانشون زخمای زیگیلی پماد نئومایسین سولفات بزنید
  البته اگه زخم شدن وخون ازشون میاد اول گلیسیرین بزنیدبعد پماد
  واسه عفونت های داخل دهنشون هم با یه پارچه زبر کامل سفیدک های داخل دهنشون رو تمیز کنید حتی اگه خون ازشون میاد اشکالی نداره بعد از همون گلیسرین روش بریزید وبعدش پماد رو بزنید
  البته این کارو دوبار تا هفت روز باید انجام داد

  پاسخ
  • میتی. هو
   میتی. هو گفته:

   با عرض سلام و ادب خدمت همگی عزیزان
   تقریبا حدود دوسالی میشه که تو خونه چند مرغ و خروس و غاز دارم و خداروشکر تا الان هیچ مشکلی از بیماری براشون پیش نیومده به جز دو مورد اخیر که دوتا از جوجه های دوماهه ابله زدن..یکی تلف شده و به همین علت دنبال راهکار پیشگیری برای باقی مرغها رفتم که با پرس و جوی زیاد بهم گفتن بخاطر گرما معمولا این حیوونات مریض میشن و برای جلوگیری از این امر، داخل ماست کمی نمک و چند حبه سیر رنده کنید و به مرغ و خروس بدین…اگر می بینید که نمی خورن، سعی کنید با هم زدن ماست و رقیق کردنش با سرنگ داخل دهن هر کدوم از حیوونات کنید..فقط جهت اطلاع بگم که من هربار سر سرنگ رو میشستم و به مرغ بعدی می دادم..

   پاسخ
 12. حسن
  حسن گفته:

  سلام من چند تا مرغ خروس جوان دارم که یکی از مرغا روی تاج و صورتش اول حالت جوش سفید بودن بعد الان سیاه شدن و بزرگتر مخصوصا روی تاجش بعد زیر گلوش هم مثلا چیز های سفید ریز هستش و بقیشون هم فقط اون چیز های سفید چسبیده زیر گلوشون تورو خدا بگید چیکار کنم لاری هم دارم نگران اونام

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.