,

اهمیت پرورش جوجه دو ماهه

پرورش جوجه 2 ماهه

جوجه دو ماهه یکی از ایده آل ترین جوجه ها از نظر وزن و سن برای پرورش می باشد. زیرا جوجه ها در این سن رشد بسیار مناسبی داشته و می توان با رعایت اصول پرورش جوجه، آنها را در مدت زمانی کم، به وزن قابل قبولی رساند. این موضوع باعث می شود که بتوان در مدت زمان بسیار کمی، به سود بسیار خوبی رسد. زیرا جوجه دو ماهه معمولا با کمترین میزان تلفات رشد می کند. این موضوع برای افرادی که کار پرورش مرغ بومی را آغاز کرده، بسیار خوشایند می باشد. زیرا معمولا جوجه دو ماهه مراقبت های بسیار کمتری نسبت به جوجه های یکروزه و کم سن و سال نیاز دارند.

جوجه دو ماهه معمولا اگر به خوبی واکسن دریافت کرده باشد و از گله مادر سالم تولید شده باشد، هرگز تلف نشده و در مقابل بیماری ها بسیار مقاوم می باشد. معمولا جوجه ها در سن دو ماهگی مصرف دانه بسیار زیادی نداشته، اما رشد مناسبی دارند. جوجه های دو ماهه معمولا دارای جنسیتی مشخص بوده و خریداری می دانید که جوجه ای را که خریداری نموده، مرغ بوده و یا خروس، بدین ترتیب مشکلاتی که در خرید جوجه یکروزه بوده، هرگز در خرید جوجه دو ماهه دیده نمی شود.

سود پرورش جوجه دو ماهه

معمولا ویژگی که جوجه دو ماهه دارد، رشد بسیار سریع و مناسب می باشد. در سن دو ماهگی معمولا جوجه به نسبت دانه ای که می خورند، رشد بسیار سریعی دارند. زیرا با کمترین میزان دانه نسبت به یک مرغ بالغ، رشد چشمگیری دارند. بدین ترتیب افرادی که جوجه دو ماهه را برای پرورش دادن خریداری می کنند. می توانند خیال راحتی نسبت به سود دهی این نوع از جوجه ها داشته باشند. جوجه دو ماهه معمولا میل به فعالیت زیاد دارد، لذا باید فضای کافی برای آنها در نظر گرفته باشد. این موضوع باعث می شود تا رشد آنها نیز بهتر شود.

میزان مقاومتی که بدن جوجه دو ماهه نسبت به بیماری های مختلف پیدا نموده، بسیار زیاد می باشد. این موضوع کمک می کند تا تعداد تلفات جوجه ها در سن بعد از دو ماهگی به حداقل خود برسد. بدین ترتیب می توان بیشترین سود را از پرورش جوجه دو ماهه انتظار داشته، زیرا هم مقاومت بدن آنها در مقابل بیماری به حد مطلوبی رسیده، هم قیمت آنها مناسب بوده و هم نسبت رشد آنها به نسبت دانه ای که می خورند، بسیار مناسب می باشد. این موضوع باعث شده تا پرورش جوجه دو ماهه در بین پرورش دهندگان سراسر کشور امری مرسوم باشد. بدین ترتیب بسیاری از پروش دهندگان چه در واحد های صنعتی و بزرگ و چه پرورش دهندگان روستایی، جوجه های دو ماهه را از شرکت های تولیدی درخواست می کنند. این امر باعث شده تا شرکت های معتبر معمولا جوجه ها را تا سنین یک الی سه ماهگی پرورش داده، سپس در بازار عرضه نمایند. این موضوع باعث استقبال بسیار بهتر پرورش دهندگان در سراسر کشور می شود. این موضوع می تواند ریشه در عدم ریسک پذیری نیز داشته باشد. زیرا با پرورش جوجه دو ماهه، نیاز به سرمایه گذاری با ریسک بسیار بالا نمی باشد.

اهمیت تغذیه در رشد جوجه دو ماهه

دانه های پلت شده را می توان از جمله موثر ترین محصولات برای تغذیه جوجه دو ماه دانست. زیرا معمولا دانه های پلت شده دارای ترکیبات مختلفی می باشند، این موضوع باعث می شود تا طعم دانه ها بهتر شده و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی که در همه ترکیبات بوده، به صورت یکجا وارد بدن جوجه شود. بدین ترتیب این نوع از دانه ها می توانند در تغذیه بهتر جوجه و رشد بیشتر آن تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. البته باید دقت شود که برای جوجه دو ماهه می توان از سایز متوسط دانه های پلت شده استفاده نمود.

معمولا مواد بسیار مختلفی برای تولید دانه های پلت شده مورد استفاده قرار می گیرد. از بین این مواد می توان به ذرت، گندم، سویا، استخوان، صدف، و… اشاره نمود. البته ممکن است برخی از شرکت ها نیز موادی را کم و یا زیاد نمایند، اما به طور معمول همه این مواد با هم مخلوط شده، پس از خرد شدن توسط دستگاه پلت با سایز بندی مختلف قابل تولید می باشند. با تغذیه مناسب می توان ضریب سود دهی پرورش جوجه دو ماهه را به بیشترین میزان خود رساند.

گرد آوردگان: واحد تحقبق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.