اهمیت و مزایای روش اصلاح نژاد مرغ

,
رویان طیور - مرغ اصلاح نژاد شده

توضیحاتی در مورد انواع روش اصلاح نژاد مرغ

آشنایی با انواع روش اصلاح نژاد مرغ برای افرادی که قصد دارند به صورت حرفه‌ای کار پرورش مرغ را انجام بدهند، بسیار ضروری است. اصلاح نژاد مرغ‌ها از سال ۱۹۸۰ به بعد رواج بیشتری پیدا کرده و افراد زیادی به دنبال تولید نژادهایی با کیفیت مدنظر خود بوده اند. نژادهای اصلاح شده معمولاً کیفیت بیشتری نسبت به نژادهای اصلی دارند، این موضوع باعث شده تا استقبال از نژادهای اصلاح شده بسیار بیشتر از سایر نژادهای موجود باشد.

معمولا اصلاح نژاد می‌تواند به دو شکل تلاقی نژادهای خویشاوند و تلاقی نژادهای غیرخویشاوند انجام شود. زمانی که دو نژاد خویشاوند باشند، نطفه داری کمتر می‌شود اما زمانی که دو نژاد انتخاب شده غیرخویشاوند باشند، نطفه داری بیشتر می‌شود. بدین ترتیب بهتر است نژادهایی برای تلاقی انتخاب شوند که نسبت خویشاوندی با هم نداشته باشند. اصلاح نژاد مرغ‌ها مزیت‌های بسیار زیادی را به همراه دارد که در ادامه با انواع این ویژگی‌ها آشنا خواهیم شد. در ایران نیز نیز نژادهای اصلاح شده وجود دارد که در ادامه آنها را نیز معرفی خواهیم کرد.

اهمیت استفاده از انواع روش اصلاح نژاد مرغ

همانطور که می‌دانید نژادهای بسیار مختلفی از مرغ‌ها در سراسر دنیا وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای نقاط ضعف و قدرتی هستند. برخی از نژادها وزن‌گیری بسیار مطلوبی دارند اما از نظر تخمگذاری عملکرد مناسبی ندارند و یا برعکس، به همین خاطر انواع روش اصلاح نژاد مرغ به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم نژادهایی داشته باشیم که ویژگی‌های دو نژاد مختلف را با هم داشته باشند. معمولاً نژادهایی برای اصلاح انتخاب می‌شوند که در یک یا چند زمینه عملکرد بسیار مطلوبی داشته باشند تا نژاد اصلاح شده آن ویژگی‌ها را کسب کند.

اصلاح نژاد مرغ‌ها باعث شده تا پرورش‌دهندگان بتوانند با دغدغه کمتری نژاد مناسب برای پرورش را انتخاب کنند. در ابتدا باید تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌شد تا مشخص شود که کدام نژادها از نظر وزن‌گیری و تخمگذاری عملکرد بهتری از سایر نژادها دارند، اما در حال حاضر با انتخاب نژادهای اصلاح شده به راحتی می‌توان از ویژگی‌های مرغ‌های اصلاح شده بهره‌مند شد. این موضوع باعث شده تا در وقت و هزینه شرکت‌های بزرگ و کوچک در حوزه پرورش مرغ صرفه جویی‌شود.

رویان طیور - روش اصلاح نژاد مرغ
روش اصلاح نژاد مرغ

مزایای استفاده از روش اصلاح نژاد مرغ

روش اصلاح نژاد کمک می‌کند تا بتوان نژادی را به دست آورد که از نظر تخمگذاری و وزن‌گیری شرایط مطلوبی را داشته باشد. از طرفی دیگر معمولاً مرغ‌هایی که اصلاح نژاد شده اند توانایی بیشتری برای مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی دارند. یعنی با انواع مختلف آب‌وهوایی سازگاری مناسبی دارند. این موضوع به خاطر تلاقی دو یا چند نژاد مختلف بوده و هر کدام از آنها ممکن است در برابر یک نوع خاص از شرایط جوی مقاومت داشته باشند، حال نژاد اصلاح شده می‌تواند با هر شرایط جوی خود را سازگار کند.

یکی دیگر از مزایای اصلاح نژاد مرغ‌ها، مقرون‌به‌صرفه بودن پرورش آن‌ها و افزایش سود واحدهای پرورش دهنده مرغ می‌باشد. کم بودن راندمان تولید تخم مرغ در واحدهای تولید تخم‌مرغ و یا کم بودن وزن‌گیری در واحدهای تولید مرغ گوشتی، منجر به کاهش سود می‌شوند. کاهش سود می‌تواند زمینه‌ساز ورشکستگی نیز بشود. اصلاح نژاد روشی است که توانسته است تا حدود زیادی این مشکلات را رفع نماید. بدین‌ترتیب افرادی که از مرغ‌های اصلاح نژاد شده برای پرورش استفاده می‌کنند، بیشترین میزان سود ممکن را دریافت خواهند کرد.

آشنایی با مرغ‌های اصلاح نژاد شده در ایران

در ایران نیز مثل سایر کشورها نژادهای اصلاح شده ای وجود دارد که همه افراد می توانند به پرورش آنها بپردازند. از بهترین و شناخته‌شده‌ترین مرغ‌های اصلاح نژاد شده در ایران می‌توان به نژاد گلپایگانی اشاره کرد. البته علاوه بر نژاد گلپایگانی نژادهای دیگری مثل کرمانشاهی نیز موجود هستند. نژادهای اصلاح شده عملکرد مناسبی در تخمگذاری و وزن‌گیری دارند. البته باید دید هدف از اصلاح نژاد چه بوده، گاهی اوقات ممکن است هدف تولید تخم مرغ بیشتر باشد و گاهی اوقات ممکن است هدف وزن‌گیری بهتر باشد. در برخی موارد نیز هم تخمگذاری و هم وزن‌گیری به طور چشمگیری ارتقاء می‌یابند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.