اهمیت استفاده از واکسن برای انواع مرغ بومی

,
اهمیت استفاده از واکسن برای انواع مرغ بومی

مرغ بومی با نژادهای مختلف را بهتر است برای پرورش جهت تخمگذاری و یا گوشتی، به صورت اصولی نگهداری نموده، تا بدین ترتیب بتوان میزان تلفات آنها را به کمترین حد ممکن رسانده، زیرا تلفات زیاد می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیری از نظر مالی شود. زیرا هر مرغ بومی هزینه های زیادی داشته از یک جوجه تبدیل به مرغ شود. از این رو باید از واکسن های مختلف برای مقابله با انواع بیماری ها استفاده شود، تا بتوان سلامت مرغ را تضمین نمود. واکسن ها معمولا باید در سنین مشخص استفاده شوند، تا اثر گذاری مناسب تری داشته باشند.

با توجه به اینکه مرغ بومی را در اغلب موارد ممکن است افراد در مزارع پرورش دهند، امکان ارتباط آنها با پرندگان و حیوانات دیگر از جمله گربه داشته، در نتیجه ممکن است برخی بیماری ها به آنها منتقل شود. با وجود مقاومت بیشتری که بدن مرغ محلی نسبت به مرغ صنعتی داشته، باز هم برخی از بیماری ها می تواند برای آنها بسیار مهلک و کشنده باشند، از این رو بهترین کار واکسینه کردن آنها در برابر انواع بیماری می باشد. این کار می تواند تا حدودی حاشیه امنیت را برای پرورش دهندگان مرغ بومی بوجود آورد.

انواع واکسن مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی

امروزه دامپزشکان معمولا واکسن های بسیار متعددی را برای پرورش انواع مرغ توصیه می کنند، که هر کدام از آنها می تواند برای پیشگیری و یا درمان یک یا چند بیماری مورد استفاده قرار بگیرد. معمولا واکسن ها را به طرق مختلفی می توان مورد استفاده قرار داده، برخی از واکسن ها به صورت خوراکی بوده و آن را در آب آشامیدنی می ریزند، بدین ترتیب پس از خوردن آب اثرات این واکسن ها دیده می شود. استفاده این واکسن ها بسیار ساده می باشد.

برخی از واکسن های انواع مرغ بومی به صورت قطره چشمی بوده، که می توان آن را به راحتی داخل چشم آنها ریخته، بعضی دیگر از واکسن ها به صورت تزریقی می باشند، که بهتر است واکسن هایی که تزریقی هستند، توسط دکتر دامپزشک و یا هر فردی که آموزش های لازم را دیده باشد، انجام شود. زیرا در صورتی که تزریق به صورت صحیح اجرا نشود، می تواند باعث تلف شدن انواع مرغ بومی شده، از این رو اغلب افرادی که در حوزه پرورش مرغ بومی فعالیت داشته، باید با دامپزشک در ارتباط بوده و یا خودشان نسبت به دیدن آموزش های لازم در این زمینه اقدام کنند.

زمان مناسب برای مصرف واکسن های مرغ بومی

برخی از بیماری ها ممکن است در زمان خاصی به سراغ مرغ رفته، مثلا برخی از بیماری ها در چند روزگی و برخی از آنها در چند هفته ای و برخی دیگر در چند ماهگی، از این رو معمولا بر آن اساس نیاز است تا واکسن های مربوطه در موعد مقرر مورد استفاده قرار بگیرند. بدین ترتیب می توان اثرگذاری آنها را بسیار مفیدتر دانست. معمولا واکسن ها میزان موفقیت آمیزی بسیار بالایی داشته و در کمتر مواردی مشاهده شده که واکسن ها اثرات مناسبی ندارند.

برای بیماری E.coli باید واکسن مناسب در سن یک روزگی استفاده شود. واکسن مناسب برای بیماری مارک می تواند از سن یک روزه تا سه هفتگی مورد استفاده قرار بگیرد. از واکسن مناسب برای بیماری گامبورو از سن ۱۰ الی ۲۸ روزگی می توان استفاده کرد. واکسن مناسب برای بیماری برونشیت عفونی، آدنوویروس و نیوکاسل را می توان در سن ۱۶ الی ۲۰ هفته ای مورد استفاده قرار داد. واکسن مناسب برای بیماری  سالمونلوز از سن یک روزگی تا ۱۶ هفتگی قابل استفاده می باشد. واکسن مناسب برای بیماری کوکسیدیوز را از سن ۱ الی ۹ روزگی می توان استفاده نمود. واکسن بیماری لارنگوتراکئیت عفونی را می توان از سن چهار هفتگی تا سن بلوغ مرغ بومی تخمگذار استفاده کرد.

نحوه تهیه واکسن برای انواع مرغ بومی

بسیاری از افرادی که پرورش دهنده مرغ بومی بوده آشنایی کاملی با واکسن های مختلف، عملکرد آنها و سن مناسب برای استفاده آنها اطلاع کافی نداشته، از این رو شرکت رویان طیور با تهیه واکسن مناسب برای افرادی که مرغ بومی از این شرکت تهیه نموده، کمک بسیار زیادی به حفظ سلامت این مرغ ها می نماید. شرکت رویان طیور می تواند آموزش های مناسب برای کاربرد و نحوه استفاده انواع واکسن ها را بدهد.

گردآوردگان: واحد تحقیق و توسعه تیم پرورش رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

1 پاسخ
  1. رضا
    رضا گفته:

    سلام من دوتا مرغ و خروس محلی واکسن چهار گانه زدم الان نوبت واکسن پنچ گانه که بزنم مرغ و خروس ولی متاسفانه واکسن پنچ گانه گریم نمی یاد که بخرم به داروخونه دام پزشکی مراجعه کردم داروخونه دام پزشکی هم نداشت از کجا باید بخرم واکسن پنچ گانه

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.