,

آشنایی با انواع مرغ دورگ

آشنایی با انواع مرغ دورگ

مرغ دورگ دارای گونه‌های بسیار زیادی بوده و معمولا بیشترین میزان پرورش مرغ بومی، مربوط به مرغ دورگ بوده، زیرا دارای خصوصیات بسیار زیادی هستند. مرغ بومی دورگ حاصل تلاقی نژادهای اصیل ایرانی با نژادهای تخمگذار وارداتی از جمله ولسامر و یا پلیموت راک می‌باشد. تولید مرغ‌های دورگ باعث شده که نقص مرغ‌های اصیل ایرانی که تخمگذاری کم بوده را به خوبی برطرف نموده و میزان تولید تخم مرغ به سطح قابل قبولی برسد. مرغ دورگ معمولا شباهت‌هایی به نژاد خارجی که از آن گرفته شده داشته، اما ممکن است در موارد زیادی نیز شباهتی وجود نداشته باشد.

اگر اختلاط نژادی زیادی در تولید مرغ‌های دورگ انجام نشود، معمولا این نوع از مرغ‌ها می‌توانند گزینه ای بسیار مناسب برای پرورش باشند. اگر تکثیر مرغ‌های دورگ به صورت تخصصی و توسط افرادی انجام شود که دانش فنی داشته باشند، ویژگی‌ها و شباهت‌های آنها به نژاد خارجی بیشتر می‌شود. این موضوع می‌تواند به عنوان مزیت مرغ دورگ به شمار برود، زیرا مرغ‌های خارجی که بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب دارای تخمگذاری بسیار مناسبی بوده، که می‌تواند باعث مقرون به صرفه شدن مرغ‌های دورگ شود.

مزایای مرغ دورگ

مرغ دورگ معمولا می‌تواند کاربرد دو منظوره داشته باشد، یعنی این نوع از مرغ‌ها را می‌توان هم به منظور تخمگذاری و هم به عنوان مصرف گوشتی پرورش داد. این موضوع باعث شده تا پرورش مرغ دورگ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. زیرا می‌توان مشتریان بسیار زیادی را در بازار برای تخم مرغ و گوشت آنها پیدا نمود. این موضوع باعث می‌شود به راحتی محصول تولید شده را بتوان به بازار عرضه کرده و به سود مناسبی نیز رسید.

انواع مرغ دورگ معمولا دارای مقاومت بسیار خوبی می‌باشند، در نتیجه مرگ و میر و تلفات آنها بسیار ناچیز می‌باشد. بدین ترتیب ضرر و زیانی به پرورش دهندگان این نوع از مرغ‌ها چه برای تخمگذاری و چه برای مصارف گوشتی وارد نمی شود. طعم و عطری که تخم مرغ و حتی گوشت مرغ محلی دورگ بسیار خوب و دلنشین می‌باشد، این موضوع باعث گرایش بیشتر به سمت مصرف گوشت و تخم مرغ محلی شده است. بدین ترتیب نیاز است که انواع مرغ بومی دورگ را چه به صورت سنتی و چه به صورت صنعتی در اقصی نقاط کشور پرورش داد.

انواع مختلف مرغ دورگ موجود در بازار

انواع مختلفی از مرغ‌های دورگ را می‌توان در کشور مشاهده نموده، که معمولا استقبال بسیار خوبی نیز از پرورش آنها می‌شود. مرغ‌های دورگ موجود در بازار معمولا این قابلیت را دارند که به طور میانگین در سال ۲۰۰ عدد تخم مرغ را تولید نمایند. از این حیث می‌توانند بسیار مفید تر از مرغ‌های ایرانی اصیل باشند. مرغ گلپایگانی می‌تواند یکی از معروف ترین نژادهای مرغ دورگ در ایران باشد.

این نژاد را در سراسر ایران می‌توان به راحتی پرورش داده، زیرا با هر نوع آب و هوایی خود را سازگار می‌کند. از دیگر نژادهای دورگ موجود در ایران می‌توان نژاد کرمانشاهی را نام برده، که از نژاد گلپایگانی کوچک تر به نظر می‌رسد، اما تخمگذاری آن بسیار خوب است. مرغ ورامین از دیگر نژادهای دورگی بوده که در ایران موجود می‌باشد. هر سه نژاد نامبرده دارای ویژگی‌های بسیار زیادی بوده، که در اغلب این ویژگی‌ها نیز با هم یکسان می‌باشند. با توجه به قابلیت‌هایی که این نوع از مرغ‌ها دارند، پرورش آنها می‌تواند از نظر اقتصایدی از مرغ‌های بومی اصیل ایرانی مقرون به صرفه تر باشد.

blank

خرید انواع مرغ دورگ

برای خریداری انواع مختلف از مرغ‌های دورگ می‌توان به سایت شرکت رویان طیور مراجعه کرده، زیرا تیم پرورش رویان طیور توانایی پرورش انواع جوجه دورگ را تا رسیدن به سن بلوغ داشته، که می‌توان با خرید نیمچه مرغ دورگ از آنها جهت تولید تخم مرغ و یا حتی پرورش گوشتی استفاده نمود. شرکت رویان طیور انواع مختلف از مرغ‌های دورگ را با بهترین قیمت‌ها در سراسر کشور عرضه می‌کند. بدین ترتیب از اقصی نقاط کشور می‌توان نسبت به تهیه انواع نژادهای مرغ دورگ از طریق سایت رویان طیور اقدام کرد.

گردآورندگان: واحد تحقیق و توسعه رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.