اهمیت آب در پرورش طیور

آب یه ماده مغذی اساسی برای پرنده بوده و مصرف آن تحت تاثیر فرمول خوراک می باشد.آب از مهمترین مواد غذایی ضروری برای حیات تمام موجودات از جمله طیور است.در پرندگان تحمل تشنگی در مقایسه با گرسنگی بسیار کم است.چند ساعته تشنه ماندن سبب مرگ مرغ می شود.در طیور برای اعمال هضم،جذب و انتقال عناصر غذایی در بدن،وجود آب ضروری است.

میزان آب مصرفی توسط طیور به عوامل زیر بستگی دارد:

 • میزان غذای خورده شده
 • دما ورطوبت محیط
 • سن و وضع سلامت مرغ
 • کیفیت و نوع خوراک مصرفی

افزایش دمای محیط مصرف آب گله طیور را بالا می برد.در طیور پس از مصرف غذا یا در حالت بیماری مصرف آب زیاد می شود.آبی که در اختیار طیور قرار می گیرد بایستی سالم،خنک و فاقد عناصر سمی باشد.آب باید به طور مستمر و به اندازه کافی در دسترس طیور باشد.فراهم نبودن آب برای اندک زمانی باعث ایجاد تحریک و تنش در مرغ می گردد.کاهش و یا افزایش ناگهانی مصرف آب در گله طیور را باید جدی گرفت و علت یابی نمود.

دمای آب مصرف آب
بیش از ۵ درج سانتی‌گراد خیلی سرد، پرنده‌ها آب کمی مصرف می‌کنند
۱۰-۱۴ درجه سانتی‌گراد مناسب
بیش از ۳۰ درجه سانتی‌گراد خیلی گرم، پرنده‌ها آب کمی مصرف می‌کنند.
۴۴ درجه سانتی‌گراد پرنده‌ها آب نمی‌نوشند

محلولهای پایه به نسبت یک گرم از محلول پایه در ۱۲۸ میلی لیتر آب آشامیدنی تهیه می شوند.

 • ۱۷۰ گرم آمونیاک به ازای هر گالن آب
 • یک بسته اسید سیتریک به ازای هر ۷۹/۳

آب لیتر

خصوصیت دیگری که در تعیین کیفیت آب مورد استفاده قرار میگیرد.اندازه گیری میزان کل مواد محلول در آب است.این میزان در برخی موارد،به صورت باقیمانده خشک نیز گزارش می گردد.در تقسیم بندی کیفی آب از این میزان به عنوان شاخصی برای میزان شوری آب نیز استفاده می شود تقسیم بندی آبها از لحاظ میزان مواد محلول در آنها این تقسیم بندی یک شاخص کلی می باشد.برای تعیین قابلیت مصرف آب آشامیدنی در گله های طیور تقسیم بندی های دیگری وجود دارد.

مقدار مواد محلول (میلی‌گرم در لیتر)
مواد مصرف
کمتر از ۱۰۰۰قابل استفاده برای تمامی گونه‌های طیور
۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰می‌توان برای تمامی گونه‌های طیور مورد استفاده قرارداد. هرچند در مقادیر بالاتر از ۳۰۰۰ سبب آبکی شدن مدفوع می‌گردد.
۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰سبب آبکی شدن مدفوع می‌گردد. در مقادیر بالاتر شوری باعث افزایش مرگ‌ومیر و کاهش رشد می‌شود.
۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰برای هیچ‌یک از گونه‌ها طیور توصیه نمی‌شود.
۷۰۰۰ تا ۱۰.۰۰۰ممکن است فقط برای تعدادی گونه‌های دامی مناسب باشد.
بالاتر از ۱۰.۰۰۰برای هیچ‌یک از گونه‌های دامی و طیور مناسب نیست.

همان طور که در جدول مشاهده می شود،آب آشامیدنی با کیفیت مطلوب برای طیور باید دارای مواد جامد محلول به میزان کمتر از ۱۰۰۰ میلی گرم باشد؛ البته آبی را که مقدار مواد جامد محلول در آن بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم در لیتر است نیز می توان مورد استفاده طیور قرار داد.

توصیه شده است که مقدار مواد جامد محلول در آب مصرفی طیور از ۳۰۰۰ میلی گرم در لیتر تجاوز نکند؛ زیرا ممکن است عوارضی در گله ایجاد کند.البته این مقادیر ماند ارقام ذکر شده در سایر جداول استاندار غذایی به عنوان راهنما درج شده است و ممکن است بسته به نژاد،فصل سال و منطقه درجاتی از تفاوت را نشان دهند.در گله های تخمگذار گزارشهای متعددی در رابطه با کاهش کیفیت پوسته تخم مرغ،کاهش تولید و کاهش جوجه در آوری در اثر بالا بودن میزان نمک در آب آشامیدنی وجود دارد.تاثیر نمک بر کیفیت پوسته تخ مرغ عمدتا از طریق کاهش وزن مخصوص و ضخامت آن می باشد.در اثر کاهش ضخامت پوسته،علاوه بر افزایش میزان شکستگی،به دلیل افزایش میزان تبخیر رطوبت از سطح تخم مرغدر دستگاه جوجه کشی میزان جوجه درآوری نیز کاهش می یابد.به نظر می رسد هر چقدر سن مرغ تخمگذار بیشتر باشد تاثیر نمک شدیدتر بوده،کاهش بیشتری را در کیفیت پوسته باعث می گردد.با وجود این تحقیقات نشان داده است وجود نمک در آب آشامیدنی نیمچه ها در دوران رشد،تاثیری بر کیفیت پوسته تخم مرغ های تولیدی آنها در دوران تولید ندارد.

بالا بودن نمک در آب آشامیدنی تاثیر طولانی مدتی بر کیفیت پوسته میگذارد زیرا حتی پس از کاهش نمک آب،کیفیت پوسته تخم مرغ بسرعت بهبود نمی یابد.

براساس نتایج موجود حتی پنج هفته پس از حذف نمک در آب و در اختیار گذاشتن آب با کیفیت خوب،کماکان کیفیت پوسته نامطلوب باقی می ماند.در عمل فقط پس از تولک بردن گله می توان کیفیت پوسته را به حالت اول باز گرداند.

گردآوردگان: واحد تحقیق و توسعه تیم پرورش رویان طیور

جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۱۳۱۴۲۳۹۵ تماس حاصل بفرمایید

7 پاسخ
  • امیر حسین قدمی
   امیر حسین قدمی گفته:

   سلام، خروس ها همیشه آب کمتری مصرف می‌کنند نسبت به مرغ ها ولی اگر خیلی کم آب مصرف می‌کند باید به دامپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 1. امیر حسین قدمی
  امیر حسین قدمی گفته:

  سلام،اب رو با شرایط مناسب آماده کردیم ولی پرنده کم مصرف می‌کند برای افزایش مصرف اب چه راه کاری رو پیشنهاد میدید .

  پاسخ
  • آرش
   آرش گفته:

   سلام در اینترنت سرچ کردم پاسخی پیدا نکردم ، میشه بفرمایید یک مرغ چند روز میتونه بی آبی رو تحمل کنه؟ مثلا فصل بهار و شرایط مساعد. ممنون

   پاسخ
 2. امیر حسین قدمی
  امیر حسین قدمی گفته:

  سلام، آب را با شرایط مناسب آماده کردیم ولی مرغ ها اب را به اندازه کافی نمیخورد. برای افزایش مصرف آب چه راهکاری رو پیشنهاد میدهید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.